1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Su Değerlerim için yadım isitiyorum.

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde helim61 tarafından 30 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. helim61

helim61

İsim:
    Aykut Akyıldız
    Merhaba 3 gün önce almış olduğum tuzlu su akvaryumu değerlerimi dün akşam ölçtüm fakat değerler düşük geldi ama daha yeni başladığım için neler yapmam gerektiğini bilmiyorum ve yarımlarınızı bekliyorum.

TESTİN ADI

Mg Prpfi Test (SALIFERT)....................1140
    KH/Alk Profi Test (SALIFERT)...............6.4/2.29
    pH (SERA).....................................8
    NO4 (SERA).......................................0

Akvaryumda 1 adet Yellow Tang, 2 Adet Palyaço, 2 Adet Ateş Gobi, 2 Adet CHROMİS, 1 Adet Yengeç var. Bu durumda ne yapmalıyım.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Akvaryum Su Değerlerim için yadım isitiyorum.

Selam Aykut,

3 gun once aldim akvaryumu demissin. Nasil aldin hazir kurulu olarak mi? Baliklarin adaptasyonu nasil yapildi, su nasil hazirlandi veya hazir miydi, baliklarda gozlemledigin bir anormallik var mi?

Degerlerde acil mudahale edilecek bir sonuc yok. Akvaryumun nasil kurulduguna bagli olarak su degisimi yeterli gelir.

3. helim61

helim61

İsim:
    Aykut Akyıldız

Akvaryumu suyu ve balıkları ile beraber aldım kuruluydu ama ben ilk denememi yapıyorum o yüzden fazla bilgim yok üç gündür incelediğim ve öğrendiğim kadarıyla bu testleri yaptım daha hangi testleri yapmam gerektiğini bilmiyorum. Birebir buradan yardımlarınıza ihtiyacım var ve tavsiyelerinize.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kurulu bir akvaryumu hazir olarak almissin sanirim. Ana testleri yapmissin zaten ve illaki bakman gereken bir deger yok. Bence akvaryumun kendine gelmesi ve tasinma sirasindaki olumsuzluklari atmasi icin yuzde 20 su degisimi yapman baya rahatlatir sistemi.

Tuz seciminde ve su degisiminde kullanacagin suda secici olursan iyi olur.

5. helim61

helim61

İsim:
    Aykut Akyıldız

Hangis tuz ve suyu tavsiye edersiniz ?

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

ohooo bi de bana hızlı dersiniz :)

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Burak abi sen sıfırdan kuruyorsun Aykut kurulu sistemin yerini değiştirmiş.

Aykut tuz olarak aldığın arkadaşa sor o hangini kullanmış sisteme aynı tuz markası ile de devam edebilirsin yada kaliteli olan Tropic marin, Red sea gibi markaları seç. Su olarak kalitesi belli olan su markaları seçebilirsin Erikli,Korusu,Kardelen Vb.

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Red Sea sentetik bir tuz dimi? Ben dün akşam suya ekledikten sonra suyun içinde plastik gibi kağıt/naylon gibi pek çok irili ufaklı parçacıklar suyun içinde uçuşmaya başladı. Bu kalitesiz olduğu anlamına mı gelir?

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Red sea sentetik tuzdur. Abi sen hangi tuzu kullandın ?

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Red sea coral pro aldım, 22 kilosunu 115 liraya. Bu tuz daha önce akvaryuma koyduğumda bahsettiğim bir sürü küçük plastik tarzı parçacıklar salmıştı suya ve onları kepçeyle toplamıştım. Dün akşam tuzu başka bir kovada eritip oradan da başka bir kovaya süzgeçle aldım. O kovadaki suyu akvaryuma boşalttım yine de o küçük parçacıklardan vardı akvaryumda. Bildiğin asetat kağıdını düşün, onun küçük küçük kırpılmış hali. Aşırı fazla değil ama saf tuzun içinde de olmaması gerekir yani, tuttuk bir de onları temizledik. Böyle olmamalı.

Bendeki seride sorun var diyeceğim, o da değil. Daha önceki bundan 20 gün kadar önce kullandığım 7 kiloluk kovaydı. Bu seferki 20 gün fark ve 22 kiloluk kova. Başka tuz kullanacağım sanırım, bilmiyorum. Ne yapmalı?

Bir de bu tuzu akşam iyice erisin diye elimle bir karıştırayım dedim kovada. Tuz suyun dibine çökmüştü. Eritmek için elime aldığımda çok çok sıcaktı. Oradan anladım sentetik/kimyasal bir madde olduğunu. Hangi tuz suya girince ısınır ki? Bildiğin sıcacıktı, kovadaki su buz gibi çeşme suyu, tuz ise ketıl'da soğumaya bırakılmış ılık üstü, sıcakcık haldeydi. Tarif edebildim sanırım. ha sonra bayağı bir kaşıntı tuttu o ayrı mesele..

11. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

sen ne kullanıyorsun bu arada dostum?

12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bende red sea coral pro (mor etiketli) kullanıyorum ve gayette memnunum. Senin tarif ettiğin gibi ne bi ısınma nede yüzen parçacıklar olmuyor bende. O parçacıklar zamanla erimesi gereken katkılar olabilirmi? Ayrıca ketıl ı anlmadım o ne için? Ben damacanaya tuzu koyup 1-2 saat boyunca ara ara çalkalayarak eritiyorum. Ne ısınma ne parçacık hiç bişey olmuyo. Su cam gibi berrak oluyor.

13. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar 22 kg 115 Tl çok ucuza almışsın nereden aldın bilemiyorum ama o tuzun satış fiyatı 150-170 arası büyük bir olasılıkla çakmasını almışsın ,çok çabuk eriyen ve tortu bırakmayan bir tuz diye biliyorum .

14. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Yanlış hatırlamıyorsam 4 ay önce teleskoptan 125 Tl ye almıştım.

15. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Ketıl sadece örnekti :) Aynı tuzu kullanıyoruz. tuzu başka bir kovada eritip süzgeçle akvaryuma koymama rağmen yine de dediğim parçacıklar uçuşuyor su üstünde. Sinir bozucu bir şey. Aslında tuzu hiç eritmeden direk koyabilmek lazım diye düşünüyorum fakat sonuçları içler acısı geçekten. Red sea coral pro, mor etiketli siyah kova.

16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bu arada teleskop'tan aldım ben de, kampanya yaptık gel al dediler. daha öncekini de oradan almıştım. Onda da bunda da aynı sorunları yaşıyorum. bu arada tuz fazla geldi su değişimi yaparak mı düşüreyim? nasıl tutturacağım esas değer? Ya bu sefer de tuz az gelirse ne kadar koyacağım? garip...

17. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Sunu belirtmek isterim. RedSea sentetik degil dogal tuzdur. İsrailliler kizildeniz suyunu aritip iciyorlar. Elde edilen tuzuda satiyorlar

Not: Cep Mesaj

18. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

İsrailoğulları ne iş yapar ne yer ne içer hiç bilmiyoruma ma benim tek bildiğim bu tuzu suya koyunca ısınıyor. bildiğin ket'ılda suyu ısıt. Soğumaya bırak 2-3 dakika. Aynı o kadar sıcak işte. İsteyen deneyebilir herkeste aynı tuz var. bu nedenle doğal olamaz diye düşünüyorum. Herkesin fikrine saygım var mutlaka. FAkat tuzun erirken ısınmasını kim nasıl açıklayabilir ki?

19. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Tuz suda çözünürken bir miktar ısı açığa çıkması normaldir. Tanecikler iyonlaşır ve kinetik enerjileri artar, elektrik iletkenliği arttığı gibi ısı iletkinliğide artar. Sirkilasyon sayesinde birbirine çarpan tanecikler de ısı açığa çıkarır. Ekzotermik reaksiyonlarda olur dengeye gelene kadar; ama bahsettiğiniz gibi kaynama derecesinde bir ısınma olmaz. Yani olmaz derken olmamalı, sonuçta yaşamışsınız ki söylüyorsunuz.

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ben ilk kurulumda Tropic marin kullandım ve hiç ısınma olmadı daha sonra Tropic marin bulamadığım için marinium marka kullanıyorum ondada ne ısınma ne de partikül gördüm. ayrıca ilk suya karıştığında dipte birikmesi normal en azından eriyene kadar.

Buradaki ibarenizden anladığım çeşme suyu mu kullandınız yoksa deneme amaçlı mı çeşme suyu ? Belkide çeşme suyunun içinde bulunan ağır metaller ile reaksiyona girmiş olabilir.

Sayfayı Paylaş