1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Suyu çok kireçli duruyor???

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Snowblind tarafından 26 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Arkadaşlar ben de sonunda akvaryumumun kurulumunu yapmayı başardım.Quartz kumu,kayaları,taşları falan her şeyi ekleyip suyu doldurmaya başladım.Ancak olanlar ondan sonra oldu.Quartz kumu defalarca temizlememe,yıkamama rağmen suyu doldururken su çok kireç varmış gibi bembeyaz kalmaya başladı.Filtreyi,şelaleyi ve hava motorunu çalıştırmaya başladım.Ancak bu puslu görüntünün temizlenip temizlenmeyeceğini bilemiyorum?Suyumun berrak,pırıl pırıl kalması için neler yapmalıyım?Altta resimleri ekliyorum.Yardım edip akıl verirseniz çok sevinirim gerçekten.Resimleri yükledim.Ancak büyük seçince çok aşırı,küçük seçince de çok küçük çıkıyor.Büyük isterseniz onu da yüklerim.

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Akvaryum Suyu çok kireçli duruyor???

Eray bey kurulumunuz hayırlı olsun Sanırım yeni kuruldu akvaryum. Eğer yeni kurulduysa normaldir. Resimlerden görebildiğim kadarıyla dış filtreniz var. Yeni kurulumda aktif karbon kullanmanız iyi olur hemde suyunuzu berraklaştırır. Bulanıklık bir kaç gün içerisinde geçecektir, telaş etmeyin. Akvaryumunuzu yeni kurduysanız az mikarda yem atınki yaşam döngüsü yavaştan başlasın.

Ben kumunuzun salınım yapmasından da şüphelendim.

Snowblind ve Heliak bunu beğendi.
  3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Kum salınım yamıyor.Daha kumun bir parmak üzerine çıkmadan suyun rengi bu hali aldı.Suyun en üst bölümünde bir tabaka oluştu.Hani yağ olur da su üzerinde kalır ya,işte öyle bir kireç-toz gibi bir tabaka oluştu.Çok inceydi ama beni korkuttu.Akvaryumu daha resimleri çekerken yani bir saat önce kurdum.

Aktif karbon nedir?Yem atayım hemen tamam.Peki hava motoru çalışsın mı?

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Dış filtrenizin temiz su çıkış borusunu su yüzeyini hareketlendirecek konuma getirin. Yemleme yapın ve o2 verebilirsiniz tankınıza.

Snowblind bunu beğendi.
  5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Temiz su çıkışı sanırım o damlama sistemi?Duş başlığından akar gibi olan sanırım?Yemlemeyi yaptım.Pul ve granür yemlerimden biraz attım.Birer tutam kadar.Uygun mudur?

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Evert bahsettiğiniz boruyu su yüzeyini hareketlendirecek konuma getirin. Uygundur uygundur. ;)

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Eyvallah.Çok sağolasın."Akıl yaşta değil başta"ymış sözü bir kez daha doğrulandı :) Su kendini bulana kadar bekler sonra da haftasonu gibi balıkları ilave ederim.Cuma ya kadar su kendine gelir?

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bence balıkları haftaya çarşamba gibi eklemeniz daha uygun olur. Bu arada hangi türleri düşünüyorsunuz ?

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

İşin açıkcası ilk etap bakımı nispeten daha kolay balıkları düşünüyorum.Biraz tecrübelenince daha nadir türlere yöneleceğim.Ancak o zamana kadar Yunus,Sarı Prenses alacağım.Aslında Iceman ve Afra Cobue de istiyorum ancak 4 tür fazla gelir akvaryumuma.Akvaryumum yaklaşık 270 lt civarında.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Tankınız beslemek istediğiniz türler için uygun. 3d 1e yunus, 6d 2e sarı prenses alabilirsiniz.

11. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Aynen öyle yapacağım.Yalnız 5d-1e Yunus ve 4d-1e Sarı Prenses düşünüyordum.

Bu arada balıkları alacağım arkadaş cumartesi günü taşınıyormuş.Ya cumartesi ondan balık başına 1,5 lira verip alacağım yada haftaya çarşamba bir petshop dan tanesine 5 lira vereceğim.Eğer çok sıkıntı olmazsa cumartesi alayım mı?Öleceklerse kalsın ebette.Ancak çok sıkıntı olmazsa maddi anlamda benim için daha iyi olur.

12. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

Eray bey hoşgeldiniz akvaryum bakımını fatih arkadaşım size anlatmış neler yapılması gerektiğini Cumartesi gününe kadar balıklarınızı ekliyebilirsiniz su dengesi oturacaktır.Balıkları ekledikten sonra gözlemlemeyi unutmayın.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Eray bey eklenebilir suyun durumuna göre ama çok acele etmemek gerekir.

14. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Cumartesi eklerim balıkları artık.Şimdi 15 çay kaşığı kadar kaya tuzu ilave edeceğim akşam eve gidince.Balıkları da cumartesi ekledikten sonra değmeyin keyifime :temel: İnşallah sıkıntı yaşamadan balıkları büyütürüm...

15. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Akvaryum Suyu çok Kireçli Duruyor?

Arkadaşlar suyu ekleyeli neredeyse iki hafta oldu.Ancak akvaryuma karşıdan bakınca su temiz ancak yanlardan bakınca çok puslu, sisli görünüyor.Suyu bugün 3/2 oranında değiştirdim.Dip çekimini çok çok dikkatli ve iyi yaptım.Ancak akşam olup da eve gelince beyaz Quartz kumun üzerinde gene bir sürü atık gördüm.Su karşıdan bakınca yine tertemiz ancak yandan bakınca puslu,sisli görünüyor.Ya şu suyu nasıl bir düzene sokacağım?Ayrıca kum üstündeki pislikleri nasıl tamamen temizleyeceğim?Temizledikten hemen bir kaç saat sonra bir sürü pislik görmek sinir bozucu.Aralıksız dışkılıyorlar maaşallah.Yemlerini biraz daha az vermeyi mi denesem?

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yemi fazla kaçırıyorsan dışkılama o oranda çok olur doğal olarak. Çok fazla takılma onlara çünkü metabolizma çalışacak. Puslu görüntü yandan bakıldığında birçok akvaryumda vardır. Çeşme suyu kullanılan akvaryumlarda bu olur kısa süreli. Senin sorun kurulumun uzamasıyla sudan kaynaklı olması olasılığını azaltıyor tabii. Filtrasyon nasıldı ve neler var filtre malzemesi olarak? Diğer sayfada bu bilgileri göremedim.

17. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Temel ağabey benim bir dış filtre var.Aqua 1200.Üç kapağı var.En üstte beyaz elyaf,altında yeşil onun altında da siyah sünger var.Sonra ikinci kapak ve onun içinde de kömür var.En son üçüncü kapak var en altta ve onda da seramik gibi bir şeyler var.Küçük borular gibi.Sert bir madde.Çok berbat ve kötü bir anlatım olduğunun farkındayım ancak malzemelerin isimlerini ne yazık ki bilemiyorum?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Anladım ben dizilimi. Dizilimin güzel, sanırım kum kaynaklı ve biraz da oturamayan tortudan oluşan bir görüntü var akvaryumda. Canını sıkma, akıntın düşük. Akvaryuma uygun bir iç filtre veya kafa motoru ekler suya hareket kazandırırsan sorunun kalmaz. Yazarsın durumu bize de.

19. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Temel ağabey bende dış filtre var.İç filtre dediğin nasıl bir şey?Hani bu küçük akvaryumlara konan tarzlardan mı?Bir de kafa motoru ne onu bilmiyorum?Dalgalanma içinse ben onu hallettim.Şelale filtreyi az bir yukarıdan suya nidirdim.Hem çok güzel oksijen veriyor hem de güzel dalgalanma yapıyor.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Görmediğim için ve şelale filtreni de bilmediğimden düşüncem bu yönde. Şelale filtre bağlıysa dış filtreye yardımcı olarak ve yeterli diyorsan sen bilirsin elbette. İç filtre evet söylediğin tarz, çalışma prensibi olarak akıntı yaratacaktır.

Sayfayı Paylaş