1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum suyunda elektrik?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Erolemir tarafından 3 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir
    Arkadaşlar,akvaryum suyuna kontrol kalemi daldırdığımda kalemin ışığı yanıyor.Parmağımı suya sokunca kontrol kalemindeki ışık sönüyor.Kaçak varmı diyerek tüm ekipmanı tek tek bağlayıp denedim,tek tek bağladığım zaman kalemin ışığı yanmıyor fakat aynı anda tüm ekipmanı taktığımda ışık yanıyor.Nasıl oluyor acaba?Elektrikçi çağırdım,topraklı prizden bir kablo uzattı,suyun içine daldırdık ve bu şekilde ışık kesildi.Fakat suyun içinde bakır kablo olacak bu şekilde,bakır kablo suya herhangi bir salınım yaparmı acaba?

*Tuzlu su akvaryumu.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Akvaryum suyunda elektrik?

O şekilde olmaz çıkar o bakırı, bakır oksitlenir. Elektrikçi topraklamayı akvaryuma daldıracağına prizi topraklama yapsaymış sorun çözülürmüş. Bir de fişleri ters çevirerek takarak bak ama topraklı priz şart. Prizi bağlarken topraklamayı faz'a değil nötr'e verecek.

3. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Temel hocam,ben de huylandım az önce çıkardım kabloyu suyun içinden.Prizi dediğin gibi yeni topraklı bir priz yaptı fakat işin garibi hala suya kalemi sokunca yanıyordu.Sabah fişleri tek tek ters çevirip bir deneyeyim.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Topraklı yaptı ama nasıl yaptı onu bilmek lazım. Topraklama kablosu sigorta kutusundan gelip prizde 3 kablo varsa akvaryumda işe yaramaz. Çünkü ekipmanların muhtemelen topraksız prizdir. Nötr üzerine topraklamayı aktarması daha iyi olur eğer ayrı kablo geliyorsa.

5. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Pazartesiye kaldı artık,kısa vadede canlılara zararı olurmu acaba bu durumun?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sanmıyorum olacağının.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Erol bey Korkmanıza gerek yok suda elektrik yok kontrol kalemi yanması da normal diyebiliriz. Çünkü kontrol kalemleri sahte voltajda da yanar yüksek ihtiamal ile motor ve ısıtıcılar aşırı manyetik alan oluşturuyor suda ve siz bunu elektrik gibi kontrol kaleminde görüyorsunuz. Toprağı nötüre bağlamak sıfırlama yapmaktır ama en iyisi harbi toprak bağlantısı.

8. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Halil bey çok teşekkürler,dediğiniz gibi manyetik bir alan sözkonusu olabilir çünki kontrol kalemini sumpın içinde nereye değdirsem yanıyor,sumpda duran yedek su bölümü tankın ana suyu ile hiç bir teması yokken bile onda da kalemi değdirince yanıyor.Elektrik bilgisi olmayınca noluyoruz yahu diye düşünüyorsunuz :)

Fakat öte yandan şöyle bir durum da sözkonusu.Bir kablo ile prizden aldığım toprak hattını suya değdirince kalemdeki ışık sönüyor.Bu topraklama kablosu sudaki manyetik alanı etkisizleştiriyormudur?

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Evet suda ki elektronları toprakla veya sen elini soktuğunda alıyorsun. kontrol kalemleri çok güvenilir aletler değildir senin elindeki nasil bir tip bilemiyorum ama ben kontrol kalemine pek güvenmem.

10. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Tamamdır konu çözüldü o halde,çok teşekkürler Halil.Olayı daha fazla kurcalamaya gerek kalmadan bu şekilde devam değilmi? Kalem basit piyasa malı bu arada :)

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Erol abi aynen devam bence sorun olsa sen elini suya soktuğunda ışık sönmez seni hafif bir karıncalanma hissi verirdi .

12. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Kontrol kalemi yandığı halde suya elinizi sokmanız iyi cesaret Erol bey ben olsam yapamazdım emin olun elektrik bu şakası olmaz. Bana sorarsanız bir tane ölçü aleti edinin yani Avometre alıp bunu alternatif akıma ayarlayıp probun bir ucunu Nötr e diyer ucunuda sumpa yada akvaryuma daldırın kaçak varmı yok mu daha net anlarsınız. Çün kü kaçaktan şüpelenilen yer tuzlu su, çarpılmanın şiddetini 3 kat artırır. Elinizi suya soktuğunuzda ayağınızda plastik yapıda terlik var mıydı? zemin laminant parkemiydi ? zemin kuru muydu? bunların hepsi çarpılmamanıza etki eden faktörlerdir. Unutmayın bu işin şakası yok.

Not :Akavaryumunda mutlaka ufakda olsa bir kaçak var neden dersen bir elinde kontrol kalemi diğer elini suya sokarsan vucudun tamamen faz olmuş olur ve kalemin ışığı söner bu normal. Elini sudan çıkardığın zaman senin vucudun Nötr pozisyona girer ve ışık yanar. Bu kaçak illa 220 den kaynaklı olmaz motorların sing akımı dediğimiz bir manyetik alan kaçaklarıda bu olayın olmasına endikedir. Bunu anlamanın tek yolu ekipmanları teker teker su dışına çıkaratarak deneyerek bulmaktır. Bu sayede kaçağın hangi ekipmandan kaynaklandığını bulmak mümkündür.

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Mustafa abi tek tek takarak denemiş ama hiçbirinde kontrol kalemi yanmamış. Dediğin gibi tüm ekipmanlar bir araya gelince manyetik alandan doğan bir güç oluşuyor. Bilirsiniz belki bazen avize falan bağlarken veya evde priz değiştirirken değişim yaptığın bölgenin sigorta veya anahtarını kapatsan bile fazda azda olsa kontrol kalemi yanar ama ellesen bile çarpmaz çüznü sadece kabloların manyetik alanından oluşan bir yalancı akımdır. Zaten gerçekten akım olsa az bile karıncalanma olurdu.

14. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Tektek denemiş ise sorun yok söylediğin gibi aynen devam.

15. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Mustafa bey,bu olayı tesadüfen öğrendim.Geçen gün yem verirken parmağımda hafif bir karıncalanma hissettim,fakat işin garibi bu karıncalanma sadece baş parmağımda oldu,öteki parmakları tek tek denedim hiç bir parmağımda karıncalanma olmuyordu,sadece baş parmağımda oluyordu.Benim parmakta bir sorun var diye düşündüm :)Sonra kontrol kalemi ile bakayım dedim,ışık yanıyordu.Elektrikçi floresan kapağına prizden direk topraklama kablosu çekti.Şu an hiç bir karıncalanma olmuyor fakat kalem genede yanıyor.Şu da var,prizden gelen topraklama kablosunu suya daldırınca kalem sönüyor.Halilin dediği gibi manyetik bir alan oluyor sanırım.Motorları tek tek deniyorum kalem yanmıyor,ekipmanı tek tek takmaya başlıyorum,2-3 ekipman taktıktan sonra kalemin lambası yanmaya başlıyor.

16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Ters işlem ile denerseniz tespit edebilirsiniz.
    Tüm ekipman takılı iken sırayla tek tek fişten çekin(anahtarlı olan varsa anahtardan kapatmayın fişini çıkarın). 10 dk bekleyerek ölçün akvaryumdaki enerjiyi (mümkünse kontrol kalemiyle değil ölçü aletiyle.). Suya akım veren cihazı tespit ettiğinizde çıkardıklarınızı yine tek tek ölçerek takın( birden fazla cihaz veriyor olabilir.)
    Bu sırayla giderseniz mutlaka bulursunuz hangi cihazda olduğunu.
    Konu ciddi, parmağınızdaki karıncalanma düşük miktarda bir akım olduğunu gösterir. yüksek olsa şiddetle çarpılırdınız. Düşük voltajlı cihazlarınızı sorgulayın önce derim.

17. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Elektrik konusu ciddi bir sorun.Hem kendi güvenliğiniz hem balıkların güvenliği.Benimde daha önce kablo kopmuş suda piranalar sağolsun.10adet Natteri piranam çarpılarak ölmüş.:(Elektrikçiyi tekrar çağırın bence.

18. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan

Kablolarda fazdan kaçak olması durumunda elinizi soktuğunda direk çarpılırdınız.
    sizdeki durum
    1- manyetik alandan kaynaklanabilir.( büyük ihtimal)
    2- topraklı fişi olan cihazlardan birini topraksız prize bağlamış olabilirsiniz.Böyleyse cihaz gövdesindeki ölü elektriği ölçüyorsunuz demektir.

19. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Arkadaşlar biraz araştırma yaptım ve bu olayı çok kişinin yaşadığını gördüm.Yaşayanların ortak söylediği,parmağınızda ufak bir kesik,yaralanma varsa suya soktuğunuzda karıncalanma hissediyorsunuz.Sağlam parmaklarda bu hissedilmiyor.Ölü elektrik oluyor sanırım bu.Tam olarak çözmek için toprak hattına bağlanan titanyum problu kablo suya yerleştiriliyor.Titanyum yerine oksit yapmayacak hangi malzeme kullanılır dersiniz?

20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Yahu Erol abi ne işin var kontrol kalemini sokuyosun akvaryuma bizim de aklımıza kurt düşürüyosun. :D Geçip karşısına izlesene :D

Yok sumpa kontrol kalemi sokayım, yok bilmem ne. :D

Hayret bir olay yani :D Ne güzel içimiz rahattı şimdi acaba bizde de var mı der olduk :D Akşam kontrol kalemini daldırıyorum sumpa. :D Hatta yetmez tankı da ölçücem.

Sayfayı Paylaş