1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum suyunda oluşan puslanma

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde cirol tarafından 24 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mrb arkadaşlar;

Son 2 haftadır herşey normalken akvaryum suyunda puslanma oluştu ve kafayı yememe neden oldu.Artık işin içinden çıkamadığım için sizin fikirlerinizi almak istedim.Haftalık su değişimleri ve dip çekimi aksatılmadan yapılıyor katkı vs hiç kullanmadım bugüne kadar
    Tank içinde herhangi bir ekleme(dekor) vs yapılmadı ,su değişimlerini arttırsamda çok az bir düzelme oldu fakat tekrar aynı görüntü oluşmaya başladı.Resimleri paylaşıp sizin fikirlerini almak istiyorum.

Buda akvaryumdan aldığım su

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    İsmail gerçi sen daha iyi bilirsin ama bu son 2 haftada tankına yaptığın yada yapmadığın bir müdahalen var mı ? Belki gözden kaçırmışsındır diye söylüyorum.. Suyun bulanma sebepleri malum , fazla yemden olur , ölü balık varsa buda suyu bozabilir (kadroyu baştan bir say istersen) ve en son aklıma gelen işlevini yitirmiş olan dış filtren bakım gerekterebilir.Hortumlarda falan bir kirlenme tıkanıklık söz konusu ise bunlar suyun iyice filtre edilmemesine sebep olur.. Başkada bir sebep yok.. Sen bunları önceden elemişsindir ama ben genede hatırlatıp olayı deşeyim dedim. :) Yeni kurulan bir tank olsa ve balıkları erken eklediğini falan söylesen sebebi nitrit derimde artık oturmuş bir tankta nitritin lafı bile olmaz..

Benim akvaryumum cam gibi oldu senin filtreyide taktıktan sonra ama şimdi senin ki takla olmuş.. Tesadüfe bak :) Yazdıklarımla aklına bişeyler getirebildim mi bilmiyorum umarım en kısa sürede çözersin sorununu , koloniye bişey olmasın.. Kolay gelsin İsmailcim...

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Volkan hocam hiç bir ekleme veya farklı bir işlem yapmadım.Ben sadece haftalık dip çekimi harici tanka müdehale etmiyorum kimyasal vs kullanmıyorum, yemleme standart evde olmadığım zaman küçük çıtçıtlı poşetler var onları hazırlıyorum eşime ve anneme sırasıyla nasıl vereceklerini söylüyorum.Filitre bakımı yaptım aksatmam mümkün olduğunca ,belki güleceksin her sabah ve akşam balıkları sayarım :)tankın içinde bulunan dekorlar 1 senelik dekorlar inan 2 haftadır kafayı yiyeceğim bir şey bulamıyorum.

Temel abi dediğin gibi su değişimlerini sıklaştırdım resimde bardağa bile su aldım ama suda olumsuz bir durum görünmüyor suda koku bile yok tek arka camsa biraz kahverengi yosunlanma var oda daha öncedende oluyordu .Şuan fazla riske giremiyorum dediğin gibi ağzı dolu dişi var onun harici yavrulukta 2 cmlik 9 adet daha yavru var .En son çare olarak yeni baştan yeni kayalar ve su değişimini arttırmak diye düşünüyorum.

4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Doğal yollarla mı puslanmadan kurtulmak istiyorsunuz? Aynı sorun bende de vardı. Ben dün bir tüp suyu berraklaştıran sıvı tüp aldım.Gece yatmadan önce, küçük kapağıyla 5 kapak döktüm. Sabah baktığımda su pırıl pırıldı. Adını şimdi bilemiyorum ama bakarım akşam gidince. İthal bir ürün sanırım. Üzerinde hiç bir Türkçe yazı yok.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İsmail bende sorunun filitreden kaynaklandığını düşünyorum.:smiley33: Filitrenin içindeki sepetleri tam oturtamamış olabilirmisin ? Filitreyi yeniden sök tak derim.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sen karbon takmadınmı İsmail, filtrene?

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Benimde aklıma geldi ama, tecrübesine güvendiğim bir abi olduğu için İsmail abi, söylemek istemedim saygısızlık etmiş olurmuyum acaba diye. Karbon ilk aklıma gelen filtre malzemesi olmuştu. Umarım sorun hallolur.

8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Olcay hocam filitre olarak eheım 2217 kullanıyorum filitremde sistemi hiç değiştirmeden aynı şeklide devam ediyorum biraz önce tekrar kontrol amaçlı açtım dizilimde sorun yok çok şükür.

Murat abi biraz önce karbon koydum filitreye sen söylemiştin ama ben ph etkisi olacağından düşüreceğinden dolayı elim gitmemişti ama artık yapacak birşey yok kömürü koydum şimdi beklemedeyim.saygılar:gif

Saygısızlık olurmu kardeşim:em: bazen insanda kafa karışıyor ve duruyor aklına bir şeyler gelsede o an düşünemiyorsun birde tank içinde 12 adet 5 cmlik ,yavrulukta 9 adet 2 cmlik yavru ve bir dişinin ağzı dolu olunca çekiniyorsun ister istemez sadece su değişimine yöneliyorsun . hiçbir ekleme ve değişim yapılmamış olan tankta bu durum olunca kafayı sıyırıyorsun.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam İsmail;

Akvaryumun suyu hiç iç açıcı değil açıkcası ve kafayı takmakta haklısın. Bu gibi sorunları genelde gözle görülen şeylerde ararız, tortu, kirlilik vb. Ancak sorun bunlar olsaydı su değişimleriyle bertaraf olmaması mümkün değildi. Sorun kaynağın bence fosfat veya silikat. İki şık var çünkü çeşme suyunda bu iki madde de bulunur. Yapman gereken yüksek miktarlartda su değişimlerini damacana veya Ro su ile yapmandır ve yemlemeni daha dikkatli yapmandır. Bu maddeler suda mikro algleri besler ve suyun görünümü sendeki gibi olur ve bertarafı besinlerini keserek azalmalarını sağlamaktır veya akvaryum suyunu bu maddeleri içermeyecek su ile tümden yenilemektir.

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Temel abi sorun çeşme suyundan kaynaklanıyorsa bu durumda İsmail in bulunduğu bölgedeki tüm hobicilerin akvaryumlarında aynı durum ortaya çıkmazmıydı ? :smiley33:

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel soru ama fosfat miktarı önemli etken ve bunu tetikleyecek yan unsurlar var. Yemleme şekli, miktarı, beslenen türün akvaryumunun Ph değeri gibi unsurlar önemli. Sorun su kaynaklı diye düşünüyorum.

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Abi sorun sudan kaynaklanabilir benimde aklımdan geçiyor yalan yok ama birebir suyla alakalı değildir gibime geliyor. Tetikleyici etkenler birçok kişinin uygulayabileceği şeyler. Bu durumda yemleme miktarı vs gibi etkenler suyu bu derecede bozuyor olsa o bölgedeki yüzlerce hobicinin başına aynı durum gelir. Yavuz İsmai'le yakın oturuyor örnek olarak ve suları aynı şebekeden geliyor. Yavuz'un akvaryumunda en ufak sorun yok iken İsmail'in akvaryumu bu halde olunca insanın aklına soru işareti takılıyor. :smiley33: Bence sorun direkt suyla alakalı değil. Ben hala filtrasyonda takılıp kaldım.:smiley33:

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Boşuna takılma filtrasyonda sadece basit iç filtre ve pipo filtreyle bile bu sorunu yaşamayan binlerce hobiciyi düşün. ;)

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Geçen cuma tropheus yavrularını teslim etmek için murat abinin yanına gittim arkadaşı sefa abiye getirmiştim balıkları kendisi ile tanışma fırsatımız oldu bu vasıtayla saolsun oda murat abi gibi mükemmel biri bana purigen tavsiye etti ve ben gelmeden bir tane almış.Dün akşam dış filitreye ekledim sabah azda olsa suda bir berraklaşma vardı ama bakalım süreç neyi gösterecek.İnşallah bu sıkıntıdan kurtulurum; burda formları araştırdım ama çok fazla bilgi yoktu ağırlıkla yabancı sitelerde bu bilgileri gördüm ve kullananlar akvaryumun ilk ve son halinin resmini paylaşmış aradaki fark ve su berraklığı gerçekten süperdi.

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Demek taa buralara kadar geldinde bi acı kahvemizden,yemeğimizden buyurmaya gelmedin haa? :sopa: Öyle olsun bakalım.:motz:

Şimdi birsürü mazaret uyduracaksın,yok geç kalmıştım,yok hemen dönmem lazımdı,yağmur yağdı trafik felçti gibi ama anlamam ben bu mazeretlerden İsmail.Buraya kadar gelipte bi alo demedinya başka bişe demiyorum.:der:

16. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Olcay hocam haklısın hafta içi olduğu için seninde işin vardır diye düşündüm inan murat abi'de bile fazla kalmadım ama ilk fırsatta yanındayım tek bardak çayla kandıramazsın beni demliği sağlam tutman gerekiyor one göre hocam.

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ben mazaret kabul etmem demiştim anlamam.:sopa:

18. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Merhaba,

Konuyu biraz hortlamış olacağım ama bende de buna benzer bir durum var İsmail hocam. Bendeki durum suyun çay rengini alması. Su değişiminden sonra 1-2 gün içinde suyun rengi çay rengine dönüyor. Murat abi bugünkü görüşmemizde senin konundan ve purigen'den bahsetti. Kullanımdan sonraki durum hakkında bir bilgi vermemişsin. Nedir ne değildir hocam bu purigen? Canlılara zararı oldu mu? İşe yaradı mı?

19. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Yabancı bir sitede buldum kullanmış biri anladığım kadarı ile purigen kullanmadan önce aşağıdaki gibi

Purigeni kullandıktan sonra ancak söylediğine göre kısa bir dönemde değilmiş su aşağıda şekli almış.

Yabancı sitedeki konusu
    http://www.plantedtank.net/forums/equipment/87793-does-purigen-work-pictures-inside.html

Ve 48 saat gibi

20. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Hasan kardeşim benim akvaryumda puslanma olduğunda inan tam 2 hafta uğraştım.Damacana su vs tüm aklına gelen herşeyi denedim fayda etmedi.Purigen'i kullanmaya başladığımda suyum cam gibi oldu şimdi herşey yolunda .Balıklara hiç bir zararını görmedim.

Yabancı bir sitede araçtırdığım zaman kullanan birinin paylaştığı resimler.

Purigen kullanmadan önceki hali.
    [​IMG][/url][/IMG]

Kullandıktan sonraki son durum.

zgrkaralar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş