1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Suyunu İsraf Etmemek

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde ft25 tarafından 2 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    "Arkadaşlar ben bu konuyu geniş bir araştırma kapsamında açıyorum."

Arkadaşlar bildiğimiz üzere akvaristlerin %99 u akvaryumun pis suyunu tuvalete vb. döküyor.Arkadaşlar bu suyun içinde balık dışkısı, karbondioksit ve yem artıkları var.Arkadaşlar dışkı bildiğiniz gibi gübredir ve ağaçların gübreye ihtiyacı vardır, karbondioksit ise ağaçlara fotosentez yaptırır ve yem artıkları da humustur.Bu tür cisimlere toprağın ihtiyacı vardır.Bu yüzden de akvaryumda arta kalan suyun tuvalete değil toprağa dökülmesi lazımdır.Eğer bu yazdığımı yaparsak hem bitkiler yeşerir, hem bitki sayısı artar, hemde oksijenimiz bol olur.Böylece akvartumdan artan su boşu boşuna çar çur olmaz.

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Furkan güzel söylüyorsun da etrafımızda ağaç yoksa ne olacak ... :) Tabii sen etrafında ağaç , toprak , yeşillik olanlar için söylüyorsun da İstanbul'dakiler de beton yığınları arasında. O zaman ne yapalım ?

Eklemek istiyorum çok güzel bir başlık. Gerçekten güzel düşünmüşsün. em34:

3. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Ben akvaryumumun suyunu evimdeki çok sayıdaki çiçeğime döküyorum. Böylece çiçekler de balıklar gibi dinlenmiş su istediklerinden dinlenmiş su alıyorlar, sizin dediklerinizin yanında bir de azot bitkiler için birebirdir. Bundan dolayı çiçeklerim coşmuş durumda sürekli yeni yaprak veriyorlar. Aslında ben bunu bir konu olarak açmak istemiştim. Sizin konunuz iyi oldu. Evinde çiçek olan herkese tavsiye ederim. Saygılar...

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Çiçek için deneyeceğimden şüpheniz olmasın...

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Akvaryum suyunun çiçekleri coşturduğunu biliyorum. Birçok komşum elinde bidonla gelip su alırlar benden saksılara dökmek için. :)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben konuya farklı boyuttan bakmak istiyorum müsadenizle. Güzel bir konu açılmış ve gerçekten suları değerlendirmek gerekli ama koşulları var !

Benim bazı akvaryum suları için sık kullandığım bir ifadem var ; ' bu suda bırak balığı patates bile yetişmez ' :F
    Bu ifadeyi balıklarında sorun olan ve eline ne geçtiyse ilaç diye akvaryumuna atan hobicilerin akvaryumu için kullanırım. İnanın 5 çeşit farklı maddeyi akvaryumuna boca edenler var. Elbette sonuç iyi yerine genelde tam tersi olur ve bu hobici artık bu aşamadan sonra yeni üye olarak gelir burada konu açar. Üstelik yaptıklarını veya akvaryumuna eklediklerini siz cımbızla sıkıştırarak ağzından alırsınız. :)

Sonuç olarak ben bu tarz suların değil çiçeklere yukarda dediğim gibi patatese bile faydası yoktur. :F

7. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL

Temel abi bu konuya değindiğin için teşekkürler.Zaten her bulduğu kimyasalı akvaryuma dökenler bir de bu suyu çiçeklere dökerlerse etrafta ot bile kalmaz. :D

8. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz

Dip çekimi yaptığımız suları bir şekilde değerlendiriyoruz ve nitekim su konusunda herhangi bir kayıp olmadığını düşünüyorum. Ancak bazen rastlıyorum; akvarist arkadaş küresel ısınma ve barajların durumundan öyle bir korkmuşki, tutumunu imzasına bile yansıtmış; ''kesinlikle dip çekimine hayır!'' , ''Biz mi? balık mı?'' , .... Bu kadarıda pest dedirtiyor.

9. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Bencede iyi bir fikir ben genelde bahçedeki çimlere atıyorum suyu atıyorum derken camdan atıyorum ( Döküyorum ) :)

Sayfayı Paylaş