1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Taşıması

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde feronya tarafından 21 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. feronya

feronya

İsim:
    n
    250 Lt. ve 1.5 senedir baktığım evdeki akvaryumuma veda edip işyerimde hazırladığım 900 lt.lik yeni tankıma taşınıyoruz...
    250 lt.den 900 lt ye çıkarmak için günlük eski tanktan yeni tanka, 15-20 lt.suyu hazırlamaya başladığım 100 lt. lik suya aşılama yapmak için taşısammı....

Önerileriniz ne olur...Dikkat etmem gereken konular...

Kayalarım, ve balıklarımı bu şekilde bir haftada taşımayı düşünüyorum...ne dersiniz..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aynı sıkıntı yakında iş yeri anlamında benim başıma gelecek. Üstelik akvaryum hem tuzlu su hem de 2 ton. 250 litre suyu olan akvaryumu boşaltırken en az 100 litresi kalır çünkü kum ve kayalar suyu inanılmaz bulandırıyor ve kullanımına izin vermiyor. En güzeli yeni akvaryumu sıfır su ile kurmak ve sistemi çalıştırarak suyu hazırlamak. Kayaları azar azar taşıyarak yeni akvaryuma eklemek. Kayaların tamamı eski akvaryumdan alınmaz ve bir miktarı son olarak canlılar ile birlikte götürülürse amonyak vb gibi toksit madde yaratmanın önü kesilebilir. Eski akvaryum suyunu alabildiğimiz kadar alıp balık ve canlılar ile birlikte götürmek ve yavaş yavaş canlıları adapte etmek en güzeli. Aslında yeni kurulmuş ve yeterli süre çalışmış bir akvaryumun su değerleri daha iyidir. Sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

3. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Su ile aşılama yapmanız suyunuzda bakteri oluşumu açısından pek bir şey farkettirmez. saat:gif Daha önce merak edip araştırdığım kadarıyla ;
    Bakteriler kendine konak olarak akvaryumdaki sabit elemanları seçiyorlar(Filtre süngeri gibi) . Yani su aşılayacağınıza eski akvaryumunuzda kullandığınız süngeri yenisine taksanız ve akvaryum için gerekli olan nitrat seviyesini ayarlamak için bir miktar karidesi ezip suyunuza eklemeniz uygun olur. burda:gif Kanımca bir kaç gün filitrasyonunuzu sürdürüp, bu süre zarfında balıklarıda eklerseniz akvaryumunuz oturmaya başlayacaktır ki çoğu zaman bu süre bir kaç ayı bulabilir saat:gif

4. feronya

feronya

İsim:
    n
    Kirli elyafı yeni akvaryuma koysam ve onunla bir miktar devir daim yapsam daha hızlanır diye düşünüyorum...

Başka bir sorun ise sonuçta taşma noktası en üstte olduğu için sump dönüşümüde tankın tam dolu olduğu noktada olucak kiii buda suyun tamamlanması gerektiği ortaya çıkıyor...

Belki de ilk etapta taşınan suyla birlikte yani oluşacak suyun karışımında ana tanka PS i koyup geçici olarak orada çalıştırmak birkaç gün için

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum Taşıması

İyice kirli birli elyafın yeni filtre sistemine eklenmesi fayda sağlayabilir aşılama anlamında. Eski kayalarda bir miktar kayıp yaşansa bile onlarla da aşılama gerçekleşecektir. Zaten önemli olan ilk kurulum aşamasını takip eden yakın sürede aşırı yemlemeden kaçınmaktır, bu biyoloji ihtiyacını azaltır. Benim düşünceme göre eski akvaryumdan taşıyabileceğiniz su 150 litre bu oran için sıkıntı yapmaya değeceğini düşünmüyorum. Bu açıdan yeni akvaryum fuul dolu çalışmalıdır. Yeni akvaryumda eski sistemdeki ps kullanılacak ise ps önceliği yeni akvaryuma verilmelidir. Çünkü taşınacak kaya veya yeni kaya eklemelerinde lazım olacak. Oturmuş bir sistemde ps olmadan canlılar kuruluma kadar idare eder. Tabi bu ancak sisteme oksijeni sadece ps'nin sağlamadığı durumlarda geçerlidir.

6. feronya

feronya

İsim:
    n
    Temel bey;

Ps olarak elimde iki adet var...Sizce su direk olarak eskisinden 150 lt.yenisinden 500 lt.olmazk üzere hemen karıştırıılıp aynı günde canlılar atılabilinizrmi....?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum Taşıması

Yeni akvaryumun kurulum süresi yeterli ise bence canlı tranferi yapılabilir. Canlılardan kasıt nelerdir bilemiyorum ama zaten başka yolu yok bana göre. Çünkü arada ciddi su litre farkı var. Eski akvaryumdan alınacak 150 litre su elbette eski akvaryuma taşınırsa adaptasyonda artı değer yaratacaktır. Konuya iyi kurulmuş yeni bir akvaryum olarak bakarsak su kararlıdır zaten. burda:gif

Sayfayı Paylaş