1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum tavana asılırmı ?

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde reis tarafından 14 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Evet yanlış okumadınız.Akvaryum tavana asılırmı ? :)

Yok asılmaz,öyle şey olurmu, yermi kalmadıda akvaryumu tavana asacağız der gibi olduğunuzu tahmin ediyorum. :)

Ama asılır. Akvaryumportalının atölyesinde herşey yapılır. ;)

Şimdi gelelelim konumuza.

Biliyorsunuz akvaryum odama inverter klima taktırdım.

Malum klima sonuçta çalışıyor ve içerde bir akvaryumda olsa, 20 akvaryumda olsa aynı elektiriği harcayacak. Akvaryum odamda şuan beş adet 450-550 litre,4 adette 150 litrelik setlerim var. Yani toplamda dokuz akvaryum. Tabi benim gibi hobiyi biraz abartmış bir adam için dokuz değil,ondokuz akvaryum olsa gene yetmezya neyse. :D Bu durumda odada kıyı bucak,baca tavan,dip köşe nere varsa değerlendirmeye çalışıyorum. Malum yer ufak 5-6 m2 lik bir yer,ve balık sayısı oldukça fazla. ;) Atsam atamıyorum,satsam kıyamıyorum derken yavrular çoğaldıkça yer sorunuda artıyor haliyle. :hasta:

Uzun zamandır elimde bulunan 5+5 = 10 mm lamine bir cam vardı. Geçen akşam odaya girdiğimde,girişin hemen başında ama 2 mt yukarda boş bir alan gözüme çarptı. Gözüme çarptı derken oranın boş olduğunu tabiki biliyordum fakat tavana akvaryum asmak hiç aklıma gelmemişti. Ve birden kafamda orda bir akvaryum olduğunu geçirdim. Tipik k. denizli aklı. :horon: Hemen elimdeki malzemelerin bir muhasebesini yapıp oraya bir akvaryum yapmaya karar verdim. aliye:gif

O boş alana 190x40x27 ( 200 litre ) bir akvaryum sığıyordu ve tam milimlik olarak aynı ölçüde bir akvaryum ve akvaryumu yerleştireceğim karkası yaptım. :horon:

Akvaryumun ve demir karkasın yapım aşamalarını fotoğraflamadım ama bitmiş haldeki resimler herşeyi anlatma yeter sanırım.

İşe ilk evvel karkası yapıp yerine monte etmekle başladım.Kullandığım malzeme,30x30 kutu profil,10 luk çelik dübel,çelik dübel kimyasalı,kaynak vs.

Bu akvaryumu yerleştireceiğimiz karkasın bitmiş hali.

Tavana dört tane 10 luk çelik dübeli çaprazlamasına çaktım ve bu dübellere profili kaynattım.

Tabi çelik dübelleri çakmadan evvel deliklere kimyasal bastım.İşimi sağlama almak için. burda:gif (Meslek gereği nerde nasıl bir montalama yapılacağını iyi bilirim.

Kullandığım çelik dübel kimyasalı.

Karkasın diğer tarafını hemen yanında bulunan set demirine kaynakla sabitledim.

Böylelikle karkasımızın montajı bitti.

Genel görünüm.

Gelelim akvaryumumuza.

Akvaryumu yukarda yazdığım gibi 10 mm lamine camdan yaptım. Şimdi diyeceksiniz,'' ya kardeşim o akvaryuma 10 mm hemde lamine cama ne gerek vardı ? Yazık o cama.'' :) Evet o yükseklikteki bir akvaryuma 10 mm hemde lamine cam gerekmezdi ama dediğim gibi elimdeki malzemeyi değerlendirdim. Yani cam elimde vardı. ;)

Akvaryumu yapmışken birde sump yapayım dedim. :)

Bu sumpumuz.

Sumpa su burdan akacak.

Sumpun genel görünümü.

Nihayet akvaryumumuz bitti. :basardim: Bitti ama işin en zor yanı olan akvaryumu yerine koymak var sırada. Bunun için arkadaşım Suat tan yardım aldım. Birlikte akvaryumu yerine kan ter içinde kaldırdık. :basardim:

Akvaryumu yerleştirdikten sonra suyunu doldurdum.

Şimdilik hiçbir sorun yok EvvelAllah. :basardim: Bu akvaryumu yavru boylandırmakta kullanacağım.

Herşeyi sonuna kadar değerlendirmek bu olsa gerek ?

Uzun yazımdan dolayı umarım sizi sıkmamışıdır.

Saygılar.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 3 Haziran 2015
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yazı uzun değil ama yapılan işcilik baya uzun ve zahmetli. O dar yerde yeterince mucize yaratıyorsun zaten. Sana yazı uzatmak serbest. :F Mükemmel bir emek ürünü olmuş her zamanki gibi. Akvaryumu nereye çıkardığın değil, içinden neler çıkardığın önemli. Tabi akvaryumların içinden çıkardığın yaşamları da yakından bildiğimizden bize gene emeğini alkışlamak kaldı. em34:

3. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

Olcay bu hobiyi bir aralar bu gidişle uzayada taşırız demiştin. :) Eh hobiyi uzaya taşıyacak adama da tavana akv. kurmak çocuk oyuncağı gibi gelir.

Şaka bir yanada olcay bana tehlike var gibi geldi. huh: Gerçi montaj gördüğüm kadarı ile sağlam ama ben oralarda dolaşmaya pek cesaret edemem.

Yavru boylandırıcam derken kendin boylarsın. :) :) (Allah korusun)

Her şey yolunda gitse bile temizlikti, su değişimi idi, ikide bir yavru yakalıycam diye bir elin kepçede bir elin merdivende :) Allah kolaylık versin.

Ama ne olursa olsun şundan eminim sen orda bi sürü yavru yetiştirip boylandırırsın. :) Çünkü muhtaç olduğun asil kudret bu hobinin içinde var :) :helalolsun:

Sevgiler.

4. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Ellerine emeğine sağlık abi. Baya bir uğraş vermişsin ama çok tehlikeli görünüyor. Ufak tefek bişiyler olsa hadi dersin ama kocaman akvaryum. Birer ayak atsan olmaz mı abi emaneten duruyor sanki orda.

5. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Olcay abi sende bir gram korku varsa ben hiçbirşey bilmiyorum :D Kimin aklına gelir akvaryumu tavana asmak :D Yer kaybı açısından güzel bir çözüm fakat Olcay abi sen yinede bu akvaryuma bir sabitleme yap hatta sadece buna değil diğerlerinede çünkü güzel abiciğim biliyorsun İstanbul deprem bölgesi Allah korusun ne olup ne olacağı hiç belli olmuyor :bilmem: Allah korusun beklenmeyen bir anda ufacık bir depremde birşeyde o akvaryum oradan kayıverir...Hadi evde olmadığını veya evdekilerden birisinin o anda o odada olduğunu düşün çok tehlikeli bir durum gizli: Yani seni anlıyorum ama Mimar Sinan bile İstanbul'da büyük minareli cami dikmediyse bir sebebi vardır...Olcay abi söylediklerim senin için bir uyarı değil sadece bir tavsiyedir...Malum ne zaman ne olacağı hiç belli olmaz...Hobi uğruna senin gibi değerli insanlara zarar gelmesin diyedir söylediğim :)

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Orhan abi senin bu yorumların birgün beni öldürecek. :D

Emanet değil Muhammed, EvvelAllah bina yıkılmazsa o akvaryumada hiçbirşey olmaz. Zira bir çelik dübeli kimyasalı ile birlikte uygun şekilde monte edersen tam bir ton yük taşır. Kaldıki ben dört tane kullandım. ;)

Seha,öncelikle senin ve diğer dostlarımızın tavsiyesi,uyarısı ve yorumları için teşekkür ederim. :hepiniziseviyorum:

Akvaryumun toplam ağırlığı 250 kg. Bu yükün yarısı diğer taraftaki set demirine biniyor. Yani sadece ağırlığın yarısı tavanda. Normalde bir çelik dübelin bir ton taşıdığını varsayarsak, kullandığım dört tane dubelin hesabını yap artık. ;) Ancak tabi çelik dübeli doğru kullanmanında önemi çok büyük.Çelik dübeli tavana düz olarak çakmayacaksın. Çaprazlamasına çakacaksın ve yukarda linkini verdiğim kimyasalı dübelin gireceği deliğe sıkıp,dübeli çakarsan, bir daha o dübeli ordan çıkartma gibi bir şasın yok. ;) Dübelin tavana çakılması aşağıdaki resimdeki gibidir. Birbirine ters paralelde V şeklinde çakılacak. ;)

Bu şekilde sağlam bir perde betona yada tavan gibi sağlam sıkışık betona çakılan çelik dübelle,bırakın bir akvaryumu bir araba bile asabilirsiniz. saygılar:gif

7. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Anladım Olcay abi :) Eh işin ustası sensin. burda:gif Umarım hep bu güzellikte devam eder burda:gif

8. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Yok artık ya super:gif
    O akvaryuma ısıtıcı koymana bile gerek yok Olcay Abi burda:gif

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Akvaryumların hiçbirinde ısıtıcı zaten yokki Cem. :)

Klimayı boşunamı taktık? :D

10. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Abi senin ev zemin kat değilmiydi yakında kazma kürek aşağı doğru inersen şaşmam :heyo:

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

.8. .8. .8.

Aslında olabilir. Herkes yukarı kat atıyor,bende aşağı bir kat atıp bir akvaryum odasımı kursam acaba? .8. .8. .8.

12. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

Mesut valla gülmekten öldürdün beni. :) Olcay bu korkulur, yaparmı yapar.
    Sevgiler.

Sayfayı Paylaş