1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Temizliği Hakkında

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde mengi_man tarafından 16 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Arkadaşlar merhaba;

Uzun zamandır aranızda yoktum bir takım sorunlar nedeniyle, kusuruma bakmayın öncelikle..

Bilen arkadaşlarım biliyor 200 LT lik bir tankım var. Karışık chiclid beslemekteyim içinde. Geçen hafta sonu akvaryumumdan su çektim 15 gün bir yaptığım gibi. Ve içindeki gnays kayaların dekorasyonunu değiştirdim. Uzun hava taşımı çıkarıp yerine küçük top gibi olan havataşlarımdan koydum bir tane. Ancak sabah uyandığımda suyun bulanık olduğunu gördüm. Bir kaç gün düzelir diye bekledim ancak düzelmedi. Çarşamba akşamı sorun belki de ondadır diye dış filtremin içindeki malzemeleri (zeolit ve elyaf) değiştirdim. Ancak 2 gündür yine bir sonuç alamadım. Şu an işyerindeyim eve gidince fotoları sizinle paylaşacağım. Tankımda salınım yapacak bir materyal yok. Gnays kaya ve silis kum mevcut içinde. Bir fikri veya bir tavsiyesi olan var mı acaba?

Şimdiden teşekkürler.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Akvaryum Temizliği Hakkında

Dekor ve kum ile oynadığınız için bakterilere zarar vermişsiniz. Umarım canlılarınızda sorun yoktur. Tekrardan %30-40 su değişimi yapmanız gerekmektedir, mümkünse damacana su ile...

3. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Canlılarda bir sorun yok şu anda. Ama filtredeki temizliği ve değişikliği yaptıktan sonra yine su çektim dediğiniz miktarlarda. Maalesef sonuç değişmedi.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Elinizde karbon varsa filtrenize ekleyim derim, ama su değişimlerine devam...

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Bir dönem aynı sorun bende'de olmuştur.Hiç bir değişim ve ekleme yapmadığım halde kafayı yiyecektim.Saolsun Murta abi'nin bir arkadaşının tavsiyesi ile Seachem Purigen ile danıştım(dış filitre malzemesi).Kullanmaya başladığım bir kaç gün içinde suyum cam gibi oldu.Şuan dış filitre malzemelerimin vazgeçilmezi tavsiye ederim.

Daha önce açtığım tanıtım konusu yardımcı olacaktır.

http://www.akvaryumportali.com/akvaryum-malzemeleri/seachem-purigen-8133.html

6. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Teşekkürler İsmail hocam. Bakınıyorum şimdi sitelerden ama stoklar sıfır gürünüyor. Umarım bulurum hemen alıcam. Yardımlar için çok teşekkürler.

7. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum. Dış filtrenin hortumlarına baktığımda içleri çok kirli görünüyor. Acaba bu hortumlardan kaynaklı bir durum olabilir mi ne dersiniz?

8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Dış filitre periyodik temizlikte hortum içlerininde temizlenmesi gerekmektedir.İçinde pislik kaldığı için dış filitrenin debisinde düşüş yaşanır. Buda suyu temizlemede olumsuz etkisi olur.

9. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Anladım. Bu akşam hortumları çıkartıp temizleyeyim onları da. Çok teşekkürler.

10. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

İyi geceler..
    Akvaryumumun halini paylaşıyorum sizinle.. Filtre hortumlarını da yıkadım güzelce ama durum yine aynı gibi.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryum içi akıntı miktarının artması ve dış filtreye dahil edilecek kaliteli akvaryum kömürü sorunu çözecektir. Zeolit kullanma amacı nedir?

12. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Uzun bir süre önce yine burda okumuştum zeolitin daha yararlı, daha temizleyici olduğunu. Bu nedenle dış filtremde zeolit kullanmaya başladım.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Daha yararli oldugunu hangi yazida okudun bilemiyorum ancak neye gore daha yayarli ve hangi kosulda daha yararli? Yani neyle kiyaslaniyor Zeolit bilemiyorum ancak Karbon komurunun kullanim alani benzer yanlari olsa da farklidir. Zeolitin eklenme suresi ve degisim suresi nedir bilemiyorum ama biyolojik donguye besin olan amonyak gibi dogal akvaryum dongusundeki belli oranda bulunan amonyak sistemden alinirsa biyolik temizlik sekteye ugrar. Bu tarz kimyasal filtre elemanlarinin kullanim yeri ve suresi onemlidir. Akintiyi, oksijeni artirip komur kullanimini da dene bence.

14. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Anladım. İlk kez böyle bir sorun ile karşılaştım zeoliti kullandığımdan beri. Ve sizin söylediğiniz seachem purıgen siparişi verdim bugün pazartesi elimde olacak. 250 ML olan üründen sipariş verdim sanırım yetecektir.
    Bu ürünü tek başına mı kullanmam lazım yoksa iki sepetin birine bu ürünü birine de farklı bir ürün mü koymak gerekir ne dersiniz?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İyi güzel de Zafer ben Seachem Purıgen al demedim ki karbon kömürü al dedim. Kötü ürün değil aldığın ama kömür demiştim ben.

Rowa, Brightwel kaliteli markalardır.

16. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Resimlere baktığımda aynı yaşadığım sorun aklıma geldi.Çok şeyler denedim Kömür ,damacana ile %40 su değişimi dekor deşimi vs ama çözüm olmadı.DEdiğim gibi en son Seachem kullandım yaklaşık bir kaç gün içinde suyumda ciddi anlamda düzelme oldu.

Kullanım şekli bende Eheım 2217 var .Ürünü kadın çorabının içine koydum ve filitrenin üst kısmına yani çıkış borunun olduğu bölüme koyup üst kısmada elyaf serdim bu şekilde devam ediyorum.

İnşallah ürünü kullandığında sorun çözülür.

17. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Temel abicim, İsmail abi söylemiş kusura bakma ben karıştırmışım :))
    Kömür de alayım. Alt sepete kömür üstüne purıgen koyarım. Bir sıkıntı yaşanır mı acaba?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence birini kullan ve sorunun kaybolmasına göre olmadı diğerini denersin. Bu tarz aynı ortak amaç içeren kimyasalları bir arada fazla kullanmamaya özen göster.

19. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Tamamdır abi. Pazartesi purıgen gelsin bi koyalım bakalım randıman alabilirsek ne ala.. Olmadı kömür alırım. Bir de bu kömür karbon olarak mı geçiyor genelde abi?

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet aktif karbon ve sadece karbon olarak lanse ediliyor. Aktif karbon daha tercih edilendir. Kalite önemli yalnız kömür konusunda çünkü fosfat pompalayan markalar var bazı Çin mallarında vb.

Sayfayı Paylaş