1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır Yardım

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde ATİLGAN tarafından 14 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. ATİLGAN

  ATİLGAN

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  onur atılgan
  100 lt lik tankım var. İçerisinde 10-15 cm kadar Pangasius 2 adet , 3 adet japon , 4 adet tetrazon, 2 adet Silver Shark ve 5 adette yavru lepistes var her geçen gün sayıları azalıyor :) Bir kaç güne dış hava ünitesi alacağım temizliği için.Su çabuk kirleniyor, 3 günde bir suyun 10 lt sini değiştiriyorum. Akvaryumun altına daha önce acemiliğimden mıcır dediğimiz taşlardan sermiştim.Üzerine de akvaryumcudan aldığım beyaz ince kum serdim.Sürekli suyun rengi bulanıyor ne yapmalıyım? Birde bu tetralar ne kadar büyür bendekiler 1 cm kadar?
   
 2. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.352
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  Onur Bey öncelikle hoşgeldiniz...İlk belirtmek istediğim durum türlerinizin birbirleriyle uyumlu olmadığıdır...lütfen araştırma yapınız...Akvaryumunuzun filtre ve hava teşkilatı ile ilgili bilgi rica edeceğim...Ayrıca resim ekleyebilirseniz harika olur...Buna göre yorum yapabiliriz.Saygılar
   
 3. GKARE

  GKARE

  Mesajlar:
  394
  İsim:
  Gürel Göçer
  Katılıyorum, fotoğraf ve diğer ekipman bilgilerine ihtiyacımız var. Ayrıca mıcır ve kumu yıkamadan mı koydunuz? Mıcır bildiğimiz mıcır mı?
   
  H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
 4. ATİLGAN

  ATİLGAN

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  onur atılgan
  Evet, bildiğimiz mıcır :) ama çok iyi yıkadım.
  Haqos HF 1200 İç Filtre 1200 L/h var

  Hava taşımda var 50 cm
   
 5. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.352
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  100 lt tankın içinde ilk yazımda da belirttiğim üzere bu kadar cins ve adette balık olmaz...İlk etapta balık sayınızı uyumlu hale getirin...mesela eğer tropikal yapacaksanız japonlarınızı çıkarın...
   
  ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
 6. ATİLGAN

  ATİLGAN

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  onur atılgan
  Evet japonları çıkaracağım ancak kimse almıyor.İlk fırsatta onlardan kurtulacağım.
   
 7. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.352
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  Sonra tetrazon ailesinden başlıklarla lepistes ailesinden balıkları bir arada barındırırsanız tetrazonlar lepisteslerinizi öldürebilir...
   
 8. Snowblind

  Snowblind

  Mesajlar:
  1.462
  Yer:
  Manavgat
  Su değişimlerini yaparken kullandığınız su da en az 2-3 gün dinlendirilmiş su olmalı ki kloru uçsun.Yoksa balıklarınız direk çeşmeden eklenen su ile öleceklerdir.Yeterli miktarda oksijen sağlamalı,ısıyı sabitlemeli ve filtrasyonu iyi yapmalıyız.Bir de tank içinde yapay dekorlar varsa çıkarılmalı.Zira malzemesi bilinmediğinden salınım yapıp hayvanları zehirleyebilir bunlar.Farkındaysanız hep "öyleyse,böyleyse?" diye tahmini yazıyoruz.Resim ve detaylı bilgi olmadan doğru dürüst yardımcı olamayız.Hastanın sıkıntısını doktora telefonda anlatmasına benzer.Doktor tahlil de ister,kontrol etmek de ister.Diğer türlü teşhis koyamaz.
   
 9. tamerkokcu

  tamerkokcu

  Mesajlar:
  124
  Yer:
  İZMİR/ciğli
  İsim:
  tamerk okcu
  Merhaba Onur kardeşim.100lt. tank 10/15 cm pengasuslar japonlar tetrazonlar falanlar filanlar...Ne bulduysan atmışsın tanka:)Değerli arkadaşlarımın tavsiyeleri üstüne söyleyecek çok bi sözüm yok.Ama bence lepistes dışındakileri götür petshopa takas yoluyla lepistes al.Hem seyri güzel olur,hem bakımı kolaydır.Akvaryumun temizliğine gelince haftada bir %30 dip cekimi ile su değişimi yeterli olucaktır.
   
 10. ATİLGAN

  ATİLGAN

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  onur atılgan
 11. ATİLGAN

  ATİLGAN

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  onur atılgan
  Tamer bey lepistes besleyene kadar hiç beslemem daha iyi. Resimleri yükledim lepistesler daha önceki balığımdan kalan yavrular 4 adet kaldı şu an ama olsun canlı yem olarak kalsın onlarda.
   
 12. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.352
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  Ok o zaman japonları çıkarıp diğer türler üzerine yoğunlaşın...
   
 13. H.Kaya.Gemlik.

  H.Kaya.Gemlik.

  Mesajlar:
  922
  Yer:
  Gemlik-BURSA
  İsim:
  Hüseyin KAYA
  Onur Bey, akvaryumunuzdaki balık yoğunluğu fazla. Japon balıkları kumla oynamayı sevdiklerinden tabandaki yem artıklarını, balık dışkılarını devamlı havalandırırlar. Tetrazonlar çok hareketli ve iyi bir kuyruk didikleyen olduklarından diğer balıkları tedirgin ederler. Tedirginlikten devamlı hareket halinde olan balıklar kuyruk sirkülasyonu yaparlar, buda pislikleri havalandırır. Tamer Bey, Silver şhark akvaryum ortamında azami 35 santim. Pengasus ise 100 santime kadar büyüyebilen canlılardır. Pengasuslar akvaryum ortamına uygun balıklar değildir. En az 750 litre ile 1000 litrelik tank isterler. ( Tüm akvaryum sitelerinde verilen ortak yanıtlara göre.) Tetrazonlar diğer balıklarınızın bilhassa Pengasuslarınızın kuyruklarını yiyeceklerdir. Japonların tetrazonların yanında hiç şansı yok. Lepisteslere zaten yem gözüyle bakıyorsunuz. Bence de siz,o akvaryumda ya sadece lepistes besleyin, yada, akvaryum ölçülerinizi beslemeyi düşündüğünüz balıklar için uygun hale getirin.
   
  tamerkokcu, YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
 14. ATİLGAN

  ATİLGAN

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  onur atılgan
  :) Tüm balıkları değiştirdim ciklet besliyorum artık daha temiz bir akvaryuma sahibim, ilginiz için teşekkür ederim.
   
  Alparslan ve H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
 15. H.Kaya.Gemlik.

  H.Kaya.Gemlik.

  Mesajlar:
  922
  Yer:
  Gemlik-BURSA
  İsim:
  Hüseyin KAYA
  Duyarlılığınız için teşekkür ederim. Sağlıklı akvaryumlar.
   
  ATİLGAN bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş