1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Tepe Filtre Yapımı-Filtre Malzemelerinin Seçimi Nasıl Olmalı?

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 20 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tepe Filtreler-Akvaryum Tepe Filtre Sistemleri;

  Akvaryumlarda kullanmak üzere hazırı ülkemizde pek bulunmayan "Tepe Filtre Sistemi" iyi tasarlanırsa oldukça efektif bir verim verebilir. Kendin yap olarak birçok örneğine forumda rastlamak mümkün. Bu tarz http://www.akvaryumportali.com/kend...ilitreakvaryum-kapagi-ve-aydinlatma-3352.html sistemleri yapım aşamasında suyun akış yönünü belirlemenizi gerektirir. Suy haznenin altına verip üstten akvaryuma taşırmak kadar suyu hazneye üstten vererek aşağıdan akvaryuma vermek mümkündür. Elbette aşağıdan ve yukarıdan kavramı sadece oluşturulan filtre haznesine suyun veriliş noktasını ifade eder.

  [​IMG] [​IMG]

  Tepe Filtre anlam olarak akvaryumun üzerine koyulan filtre sistemidir ancak http://www.akvaryumportali.com/kend...filtre-yapimina-devam-her-eve-lazim-1062.html linkinde de görüleceğe üzere hemen akvaryum arkasına asarak kullanmakta mümkündür. Elbette bunu askı filtre kavramına sokmak mümkün ancak yakın filtre sistemleridir. Tepe filtre sisteminde kullanılamak üzere birçok plastik kutu ve farklı mlzemeler kullanılabilir. Örnek olarak http://www.akvaryumportali.com/kend...lata-kabindan-akvaryum-tepe-filtre-11443.html oluşturmak mümkündür. Seçilen filtre haznesinin boyutları ve kullanılacak motor gücünün orantısı kullanacağımız akvaryum hacmiyle orantılı olmalıdır.

  Tepe filtre sisteminde kullanılabilecek http://www.akvaryumportali.com/tatl...re-malzemeleri-ve-kullanim-alanlari-1078.html olarak baktığımızda akvaryumumuzun filtre türü ihtiyacı belirleyici olmalıdır. Su tepe filtre haznesine üstten verilirse filtre malzemelerinin yüzeyine tam yayılacak şekilde oluşturulmadır. Haznenin alt tabanına 2 cm mesafeye kadar filtre malzemeleri genelde su içinde kalmayacağından su süzülme esnasında oksijende kazanacaktır. Belli büyüklüğe sahip tepe filtre sistemlerinde hava motoru iptal edilmesi (Akvaryumdaki türler ve akvaryum türü baz alınarak) mümkündür.

  Üretim akvaryumlarında, çabul oluşturulmak zorunda olunan karantina akvaryumlarında da kullanmak için iyi bir alternatiftir Tepe filtre sistemi. Yapmayı düşünen arkadaşlara kolay gelsin.

  Sevgiler...
   
  RuFKaD bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş