1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Test Kiti Önerileriniz

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Enkılmen tarafından 20 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Enkılmen

Enkılmen

Akvaryum test kiti önerileriniz gerek arkadaşlar. Forumdan öğrendiğim bilgiler çerçevesinde kendi kendime tuzlu su akvaryumu kurmaya başladım, vakit ve iş yoğunluğu yüzünden Red sea deniz akvaryumu 130 D aldım. Alış fiyatım da biraz cazipti.

******* Akvaryum mağazasından aldığım canlı kaya ve kum kombinasyonu ile akvayumu doldurdum, çalıştığım ve şirkette de temizlik suyu için reverse ozmoz sistemi varken kullandım.Günde 1.5 ton su yapabiliyor, çok sorun olmadı oradan taşıdım. Sirkülasyona başladım.
    İlk önce beyazlama oldu suda, simdi rengi düzeldi biraz. Fazlaca su kabarcığı oldu ama ps sanırım çalışıyor. Başta bolca köpük oldu şimdi köpük üretim durdu gibi.

Merak ettiğim, su değerlerim. Çünkü, refraktometre haricinde hiç bir test ekipmanım yok ve hangi marka alma mı tavsiye edesiniz? Akvaryum test kiti çantası olarak mı alayım, tek tek mi alayım karar veremedim.

Yardımcı olursanız sevinirim.

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Kit olarak ta alabilirsiniz.
    Tropic marin set fena değil.
    Bence en mantıklı hareket ihtiyacınız olanları tek tek almanız.
    Birçok markayı denedikten sonra salifert te karar kıldım. Bence ölçüm skalası en detaylı test salifert.
    İlk etapta nitrat, sonrası için kh, mg ve ca sürekli kullanacağınız testler.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Test kitlerinde bence de en gerekli olanları tek tek almak en güzeli. Özellikle Kh, kalsiyum ve Nitrat testlerinin bulunmasında fayda var. Test kitleri marka konusunda Bülent arkadaşımıza güvenmek mantıklı olur.:)

4. Enkılmen

Enkılmen

Mantıklı düşününce haklısınız sanırım. Benim akvaryumum yeni olduğu için ilk aşamada nitrat testi yapmam gerekecek, daha çevrime başlayalı 2 gün oldu, sanırım daha zaman var.

Herhangi bir bakteri kültürü katmadım kararsız kaldım ama canlı kum canlı kaya ile ihtiyaç duymam sanırım, acaba çok az amonyak ya da amonyak yaratacak bir şey tanka koysam süreci kısaltır mı, buna da karar veremedim? Şu anda ps köpük üretimini azalttı. Sabırla beklemek lazım sanırım.:)

5. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Süreç zaten yaklaşık 2 hafta sürecek, bırakın doğal yollardan oluşsun. Amonyak girmek süreci tabi hızlandırır ama kullanacağınız her şeyde kendinize şu soruyu sorun cevabı net evet olmayan hiçbir katkıyı kullanmayın. Gerçekten bu katkıya ihtiyaç var mı, o olmadan da sistem sağlıklı devam eder mi.? Geç olsun doğal olsun...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biraz yemleme yapabilirsin elinde yem varsa, balık varmış gibi çok az yem eklenebilir, yahut küçük bir karides eti parçası eklemek mümkün. Canlı kum kullandığın için besin olarak işe yarar. Anacak mecbur değilsin.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hayırlı olsun kurulumunuz kurulum bölümünde bir konu açarak konunun kurulum gelişmelerini görseller ile süsleyen orada devam etsek bence güzel olur.

8. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    İlk etapta bende size salifert testlerinden KH, Mg, Ca, Ph öneririm.

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bende bunu ekleyeyim bence ilk etapta Nitrat testide alınsa fena olmaz...;)

10. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Protein skimmer güçlü ise nitrat pek dert olmaz. Bizzat yaşadım kurulum neredeyse bir yıla yaklaştı ama nitrat sorunum hiç olmadı.

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi bende başlangıçta çok oldu,biliyorsun hatalar da biraz bende oldu köpek balığı bile eklemiştim:koptum:Sonra votka bile dökmüştüm nitrat kurtulmak için...temo25

Sayfayı Paylaş