1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum ve balıklar için yardım :(

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde nightsun33 tarafından 11 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. nightsun33

nightsun33

İsim:
    Adem YURTOĞLU
    Merhaba arkadaşlar akvaryum hobisine yeni başladım. yeni başladığım için çok eksiklerim var.

Akvaryum ve balıklar hakkında bilgiler;
    Akvaryum : 75 x 35 x 38 (h) el yapımı 10 mm cam kalınlığı
    iç Filitre : Sobo WP 1000 F (15W)
    Süs : 2 tane süs bitkisi plastik ( 15 cm yüksekliğinde ), renkli küçük taşlar 10 mm çapında
    Balık adedi : 20 Adet ( en Büyüğü 15 cm - 5 adet, diğerleri 2-5 cm - 15 adet ) japon balığı olduğunu biliyorum ama türleri ve cinsiyetleri hakkında bilgim yok.
    Işıklandırma : Yok
    Isıtıcı : Yok
    Yemeleme : kendim yemliyorum. nromal balık yemi kullanıyorum. 20 balık için her seferinde 40 adet olmak üzere günde 5 kere yemliyorum.
    akvaryum yeri: Odanın köşesinde. Oda içerine sadece öğle sonu güneş düşüyor balıklar güneşi hiç görmüyor.

Sorularım şunlar;
    1- Akvaryumun suyu çok kirleniyor. Haftada 1 suyu değiştiriyorum. Akvaryum içindeki herşeyi su ile yıkayıp temizliyorum ( Bu işlemleri yaparken Balıkları her seferinde kofaya taşıyorum ) neden çok kirleniyor ?
    2 - Balıklarımın cinsini bilmiyorum. balıkları babam almış nerden aldığını ve cinsinin ne olduğu hakkında bilgim yok.
    3 - 1 tane balık hariç diğerlerini durumları çok iyi. yemleri yiyorlar, yüzüyorlar hızlı hareketler içerisnde sürekli aktifler. sadece 1 tane balığım ( 7 cm ) 3-4 gündür fazla gezmiyor diğer balıklara yaklaşmıyor ve yem yemiyor. başka bir balığın bu balığı kovalyıp kafası ile karnına vurduğunu gördüm ve alt solungaçlarını ısırmaya çalıştığını gördüm. bu dediğim olay şimdiye kadar 1 kere oldu. bu balığım hastamıdır? :(
    4 - bir cafede benim akvaryumdan büyük (120 Lt) akvaryum gördüm. suyu çok temizdi. ayda bir veya iki ayda bir su değişimi yapıyormuş. benim akvaryumdaki balıkların suyu 5 günlük olunca balıkları bile göremiyorum. Nerede ters giden birşey var anlamadım ?

değerli hocalarım ve arkdaşlarım yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim. Resimleri eklemeye çalıştım umarım sorulamın cevabına yanıt verilecek kadar resimler anlaşılır. şimdiden çok teşekkür ediyorum. iyi akşamlar..

2. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Cevap: Akvaryum ve balıklar için yardım :(

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

1. Akvaryumunuzda herhangi bir filtre kullandığınızı göremedim. Akvaryumunuz bu yüzden kirleniyor. Tercihen bir dış filtre, eğer bütçeniz sınırlı ise bir iç filtre temin etmelisiniz ki her hafta temizlikten kurtulasınız. Çünkü balıkları akvaryumdan her alışınızda ölme risklerini artırıyorsunuz. Ayrıca havalandırma da göremedim. En erken zamanda acilen temin edin çünkü balık sayınız ve boyları akvaryumun hacmine göre tehlikeli denilebilecek kadar çok. Basit bir düzenek ile hava motoru kullanarak 15-20 tl ye hava sorununu çözersiniz. Yine 15-20 tl ye ise filtre sistemini çözersiniz. Yada hava basan filtrelerden kullanıp her iki sorunu da 20-25 tl ye çözebilirsiniz.
    2.Balıklarınız kuyruk yapılarına bakılırsa yerli japon balığı.
    3.Hasta sandığınız balık hamile ve yumurtluyor. Diğer balığın hamile balığın karnına vurması ise gayet doğal, yumurtalar çıksın da rahatça yesinler diye bunu hep yaparlar. Yumurtalar dokundukları ilk yere yapıştığından, hamile balığın solungaçlarına da yapışır. Ve diğer balıklar solungaçları ısırarak yumurtaları yerler. İmkanınız varsa dişiyi başka bir yere alıp yapay yumurtlatma yapın yada diğerlerinin doğada olduğu gibi yumurtaları yemesine izin verin. Kurtulan 3-5 yumurta bir erkek döllerse çıkar.
    4.Madde 1 de nedenini açıkladım sanırım. Cafede muhtemelen dış filtre vardır. Filtre alıyorsun sorun çözülüyor :)

Başarılar dilerim.

3. nightsun33

nightsun33

İsim:
    Adem YURTOĞLU

Teşekkürler Özgün hocam. iç filtre kullanıyorum Sobo WP 1000 F (15W) resimlerde çıkmamış. En kısa zamanda dış filtreyi alacam. ne gibi özellikte olması gerekiyor ? güç olarak ?

4. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Akvaryumunuz 100 lt ama gördüğüm kadarı ile kullandığınız su yaklaşık 80 lt. Alaçağınız filtreyi 100 lt den büyük alırsanız hem daha iyi temizler hem de ileride akvarumu büyütürseniz yine kullanırsınız.
    İç filtrenizin hava çıkışı yok sanırım. Bu yüzden bir de hava pompası gerekli bence.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Merhaba Adem hoşgeldin;

Akvaryumunu çok iyi anlatmışsın tebrik ederim. Aslında kurulumun bir dizi hataları barındırıyor. Hata ifadesi elbette göreceli veya başka yerlerde hata olarak algılanmayabilir ama bizler farklı yapıda kurulumları daha çok teşfik ediyoruz.

Öncelikle olmaması gerekenlerle başlayalım;

Tabana serdiğin renkli çakıllar olmamalı çünkü tortu tutar aralarında ve suyun daha erken kirlenir. Yerine dere kumu olabilir.

Plastik bitkiler olmamalı, alg kaplayıp ilk görüntülerinden eser kalmadığında sana daha kirli ortam hissi uyandırır. Yerine soğan saz bitkisi olabilir.

Arka fonun düz koyu veya açık lacivert olmalı. Karmaşık bir yapı görünümü bu yüzden.

İç filtre çok yem tüketen japon balıklarına yetmeyebilir. İçerisine aktif karbon eklenecek olan elyaflı bir şelale filtre su anlamında seni mutlu edecektir.

Akvaryumlarımızın boyutları, içindeki türlerin değeri önemli değildir. Önemli olan senin şartları en şekilde kullanarak ortaya çıkaracağın sağlıklı akvaryumdur. Gören herkes en azından hobinin içinde olanlar akvaryumun geneline ve şartların en iyi kullanımına bakacaktır.

Güzelliğini sergilemeyen pahalı türlerin olduğu, ekipman ve şartları iyi değerlendirilmemiş büyük akvaryumlardan şartları en iyi şekilde kullanılmış ve güzelliğine sergileyen canlıları barındıran mütevazı akvaryumlar çok daha güzel ve yine kıymetlidir.

Olur olur zamanla neler ne hale geldi burada, birlikte ortaya bir şeyler çıkarırız inşallah. portal2.gif

Heliak bunu beğendi.
  6. nightsun33

nightsun33

İsim:
    Adem YURTOĞLU

Özgün hocam ve Temel hocam yardımlarınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Sorularımın cevabını ilk önce sizin sitenizden buldum. hemen hemen her sayfasını teker teker okudum. Çok faydalı bir site ve çok cana yakın dostlukların olduğunu gördüm. Akvaryum anlatışımı da ilk defa bu siteye anlattım ve istenilen bilgilerin hepsini vermeye çalıştım.

Renkli taşları hemen temizliyorum. Dere kumu ile değiştirecem. Çevremde vanlı bitki bulamadım genelede plastik süs bitkileri mevcut. En kısa zamanda onları bulup akvaryumuma ekleyeceğim. Yarın ilk işim havalandırma takviseyi olacak.

Yalnız bir sorum daha var Temel hocam. Dere kumu eklediğim zaman su değişimi sırasında dere kumunu akvaryumdan boşaltıp, su ile temizlemem gerekiyor mu. ( Şu an su değişimi yaptığımda akvaryumun içerisinde hiç bir şey bırakmıyorum taşları komple çıakrtıp sıcak su ile yıkayıp tekrar ekvaryuma ekliyorum, balıkları da kova ya taşıyorum. bu işlemlerim 45 dakika sürüyor )

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kendine işkence ediyorsun kısaca desene. O şekilde bir işleme gerek yok, bu seni çabuk soğutur hobiden. Yapman gereken dere kumunun hemen üzerinden kumları çekmeden bir hortumla dip kısmı taramak ve pislikleri bir kovaya suyla almak. Alacağın su akvaryumun %20 kadarı olmalı ve yerine dinlendirdiğin suyu ısıya dikkat ederek eklemen yeterli.

15 günde bir düzenli yaparsan bu işlemi sorunsuz ilerlersin.

Yorumuna ayrıca teşekkürler.

8. nightsun33

nightsun33

İsim:
    Adem YURTOĞLU

Teşekkürler Temel hoacam gerçekten işkence çekiyormuşum. Ağzınızdan bal damlıyor ya ne güzel 15 günde 1 temizlemek ve balıkları akvaryumdan çıkarmamak. yarın hemen bu söylediklerinizi uyguluyorum. :)

ozgun_cyprus ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş