1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Ve Koku

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Warden tarafından 2 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Öncelikle hepinize iyi günler diliyorum.

Sorunum akvaryumumdaki koku...

Akvaryumda inanılmaz bir koku var.Özellikle sabah uyanma saatlerinde odaya giren kişilerin söylediği ilk şey Bu Nasıl Bir Kokudur?

Odaya inanılmaz ağır bir hava çöküyor.Akvaryumun üstü straforla kaplı ancak sanırım açık olan aralardan koku çıkıyor?

Sizce ne gibi çözüm yolları olabilir.Tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler...

Bu arada akvaryumda 5 tetrazon 4 moli ve 35'e yakın elma salyangozu var.Eklemer yapılacak...

Saygılar,

2. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Salyangozlardan biri ölmüştür muhtemelen.

3. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Sanmıyorum...

Bu koku malawi zamanında yani salyangozlar yokken de vardı...

Koku odanın havasını o kadar ağırlaştırıyor ki sabahları uykudan uyanamıyor insan...:an:

4. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Nitratdan olabilir mi? Su değişimi yap %50. Koku azalıyormu bi bak.

kendoww bunu beğendi.
  5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Koku nitrat artışı veya yükselen amonyak olabilir, bunun nedenini araştırmak lazım öncelik ile. Dekor değişikliği, kumu karıştırma yaptınmı, suda bulanıklık varmı?

Bunlar söz konusu değil ise, filtrene zeolid koyabilirsen kokuyu almış olursun.

6. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Yakın zamanda dekor değişikliği ve kum karıştırma oldu abi suda bulanıklık yok.

Düzenli her hafta %15-20 su değişimi yapıyorum.

Ancak dediğim gibi kurulduğundan bu yana olan bir koku.Yakında okullar açılacağı için zaten bu akvaryum şu anda diken üstünde.Birde ben hasta oldum buda akvaryuma bağlanıyor ve dolayısıyla kokuya.Bu kokuyu halletmem lazım.

Acaba akvaryumun üstünü bez veya jelatin yardımı ile tamamen kapatsam sorun düzelir mi? saat:gif

Bu arada zeolid tam olarak ne işe yarar abi? Nerede kaç liraya bulabilirim?

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Akvaryuundaki değişiklikten kaynaklanıyordur, %50 su değişimi ile başlayıp, zeolit ekle derim tankına.,

Akvaryumun üzerini komple kapatamazsın sıkıntı yaratır.

Akvaryumcularda 500 gramı 10 TL gibi rakkamlara satılıyor, bir kaç sitede ise 3 kg'ını 10-12 TL ye bulabilirsin Güven, genede akvaryumcuna bir sor istersen, belki daha uygundur.

Birde bu sitelerde mevcut, göz at istersen.

http://urun.gittigidiyor.com/Tertemiz-Akvaryum-Sulari-Icin-ZEOLIT-3-KG_W0QQidZZ29868449

http://www.canlibitki.com/main/acik_zeolit_3_kg-3486-0-372.html

Warden bunu beğendi.
  8. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Araştırıcam abi teşekkürler...

9. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Abi iç filtremde bir iki değişiklik yaparak kokuyu yok denecek duruma getirdim.Şimdi müsait değilim bir kaç saat içersinde çizimle açıklarım.

Zaten pek de büyük bir icat sayılmaz önceden varolan birşey :)

10. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere

Sayfayı Paylaş