1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum ve motor konusunda tavsiyeleriniz

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Pendeza tarafından 25 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. Pendeza

Pendeza

Arkadaşlar yeri burasımı bilmiyorum ama bu benim yeni kurmuş olduğum akvaryum. İçinde şimdilik bir kaç tane lepistes ve moli var. Sanırım akvaryumum 40 lt kapasıtesi var. Üzerindeki motorda ise 30 lt icindir gibi bir ibare gördüm. Araştırmalarıma göre bu büyklükteki bir akvaryum için dış motor a gerek yokmuş. Fakat şelale motor daha uygun olur deniyor. Sizce durum motor konusunda nasıl? Birde ben en fazla kaç tane lepistes yada molı koymalıyım bu akvaryuma? içindeki bitkiler yapaydır ve birde hava taşı vardır. Bana akvaryumum ile iligili neler tavsiye edersiniz? Ben akvaryumu pazar günü kurdum. Suyuda çeşmeden doldurdum. İçine de balıkları 45 dk sonra attım. Bu gün bir tane lepistesim ölmüştü..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle selamlar,

Kurulumu hızlı ve yanlış olmuş dersek sanırım abartmamış oluruz. Çeşme suyuna 45 dakika sonra balıkları eklemeniz sonucunda bir balık ölmesi aslında şu ana kadar şanslı olduğunuzu gösterir. Akvaryumunuz küçük olabilir bunun önemi hiç yok, önemli olan akvaryumu boyutuna göre türlerle idame ettirmektir. Siz uygun türü seçmiş görünüyorsunuz. Tabi ben plastik bitkilerden nefret ettiğim için sadece çıkarın diyebilirim ama keyif ve görsellik meselesi saygıda duyarım. Ama sağ tarafta görülen bambular daha güzel görünür akvaryum içinde açıkcası. İç filtre almanız, hava motoru ilave olarak bağlamanız ve tabi her ikisinden de oksijen sağlamaya çalışmanız sonucu kabarcıklar ön planda. Bu masraf yerine şelale filtre almak size söylenildiği gibi daha doğru olacakmış. Hem oksijen için hava motoru kullanmak zorunda kalmayacak aynı zamanda iç filtrenin sağlayacağı filtrasyonun kat kat fazlasını sağlayabilecektiniz.

Benim nacizane düşüncelerim şimdilik bunlardır. Umarız az kayıp konusunda şansınız devam eder. ;)

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Emrah bey merhabalar; Filitre konusunda Temel hocama katılıyorum. Şelale filitreler şuanda kullanmış olduğunuz filitreden daha etkilidir. İç filitrelerde suya oksijen kazandırır. Eğer kullandığınız iç filitrenize güveniyorsanız hava motoruna gerek yok. Yapmanız gereken tek şey; filitrenın su çıkışını suyun üstünü dalgalandıracak pozisyonda kurmanız.

Kullandığınız motorun markasını anlayamadım ama sanırım Çin malı? Ve asla Çin mallarına güvenmem.Eğer doğru tahmin etmişsem yani motorunuz kalitesiz/güvenlirsiz ise iç filitrenizin yanı sıra hava motorunuzuda 7/24 çalıştırmaya devam edin. Olası bir arıza durumunda iç filitreniz dursa dahi hava motorunuz balıklarınıza oksijen sağlamaya devam eder. Malum akvaryumunuz ufak ve 1 gecelik havasızlık bile onların sonu olabilir.

Bunlara ilaveten;acizane bir tavsiyem daha olacak.

Akvaryumun arkasına doğal manzara resmi yada mavi bir folyo ile kaplayıp akvaryumu biraz daha göreceli hale getirebilirsiniz. ;) Ve böylelikle motorun arkadan sarkan kablolarıda görünmemiş olur. ;)

Biraz daha yüksek yapay bitki ekleyip,motoru bu bitkilerin arkasına kamufule edebilirsiniz.

Ayrıca kullanmış olduğunuz dalgıç floresanı iyice dibe yatırıp gene bu bitkilerin arkasına gizlerseniz, gereksiz yere akvaryumda balık seyretmek yerıne floresanı seyretmek zorunda kalmazsınız. ;)

Ve son olarak ; asla 2-3 gün dinlenmemiş su ile akvaryum kurmayın,su ilavesi yapmayın.

4. Pendeza

Pendeza

Forumu okudukça ve sizlerinde fikirlerini aldıkça bir çok şeyi hatalı yaptığımı yeni öğrendim. Bundan sonra evde devamlı bir damacana da beklemiş su bulunduracağım. Akvaryumumda canlı bitki yetiştirmeyi yapay bitkiye tercih ederim fakat bitkiyi aldığım yerden balıklarıma hastalık bulaşırmı diye de çakiniyorum. Akvaryumun içinde ki motor çin malı adı sanı belli olmayan 12 liralık bir motor. Üzerinde mx 300 lt/d gibi bir ibare var. Snırım buda 75 lt'lik akvaryum için yeterli gücü sağlıyor demek oluyor. Şimdilik 1 hafta kadar böyle idare etmeyi düşünüyorum. Dha sonrada iyi bir şelale motor almayı düşünüyorum. Arştırmalarım sonucunda şu anda benim akvaryum suyumda gereklı bakterıler ya yok yada daha oluşmadı ve bunu biraz hizlandırmak için de sanırım çeşitli ilaçlar vs satılıyormus. Bunlara gerek varmıdır yoksa zamanla oluşmasınımı beklemeliyim?

İnternette gezinirken aşağıda link verdiğim şelale motoru buldum. Acaba bu motor benim akvaryum için yeterlimidir? birde marka ve fiyat olarak tavsiye edermisiniz? Link aşağıdadır.

http://www.fazlafazla.com/?urun-detay_5851_Atman__HF-300_Selale_Filtre.html

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Araştırmanız güzel birşey. Sizinde belirttiğiniz gibi akvaryumunuzda henüz bir biyoljik döngü söz konusu değil. Bu açıdan yemleme aşırı yapmayın. Akvaryumda bakteri oluşumu tatlı su akvaryumlarında kısa sürede başlar. Bu süreyi bekleyebilirsiniz, kısaca kendiliğinden oluşacaktır. Süreci destekleyen bir takım kimyasal sıvılar ve bakteri aşıları satılmaktadır. Alıp kullanmak veya kullanmamak sizin elinizde.

Linkini verdiğiniz aşağıdaki şelale filtre akvaryumunuza uygun ve fiyat olarak gayet iyi.

Akvaryumcunuzdan bitki almaya çekinmenize gerek yok, bitkiler hastalık taşıma olarak pek riskli olmasalar da aşırı salyangoz istilası olmaması için dezenfekte edilerek ekleniyorlar akvaryuma. Bu konuda arkadaşlarda yorumunu yazacaktır. ;)

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Akvaryumunuz çok şirin görünüyor. Temel ve Olcay abilerimin fikirleri doğrultusunda daha da güzelleşecek bir akvaryum.

Sağlıklı balıklar dilerim...

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Bakteri kültürünü hızlandırmak için güzevnediğiniz bir akvaryumcu yada bir arkadaşınızın akvaryumundan bir avuç kum alıp akvaryumuna ekleyebilirsin. ;)

8. Pendeza

Pendeza

Bu gun akvaryum için bitki almayı düşünüyorum. Sizce akvaryumdaki pembe florasan ışık bitki beslemek için yeterlimidir?Resimlerini görmüş olduğunuz akvaryum için hangi bitki türünü almalıyım? Akvaryum da bu gün bir tane daha erkek lepistesim öldü. Bundan sonra lepistes almayı düşünmüyorum. Sadece molı besleyecğim. Yorumlarınızı bu doğrultuda yaparsanız sevinirim. Hepinize iyi günler iyi çalışmalar.

9. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    +1000
    Sakın başka filtreden sünger alıp aşılama yapayım falan demeyin.Aşılamanın en temizi ve sağlıklısı kum yolu ile yapılanıdır.Farklı firmaların çeşitli kültürleri satılıyor ama bana göre hiç gerek yok.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cem sence her kum bakteri barındırabilir mi ?

Sayfayı Paylaş