1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum ve Nitrat

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Ateş Billur tarafından 15 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Arakaşlar Akvaryum resimimi ve değerleri paylaşıyorum.

Akvaryum:Sump dahil 650 LT
    Tuz:Red Sea Coral Pro
    PH:8,1-8,2
    Kh:7,3
    Mg:1280
    Cal:460
    Fosfat:0
    Nitrit:0
    Nitrat:50
    Amonyak:0
    P3151138.JPG

Akvaryumda yapılan uygulamalar;
    -Haftada bir 2 çay kaşığı Reef Builder
    -Haftada bir % 10 su değişimi
    -Günde 3 ml Votka
    -Günde 1 saat ozon uygulaması
    -Reaktörde 1 lt zeolit

Verilen yemler;
    -Thera+A günde iki kere
    -JBL krill günde bir kere
    -Ocean Nutrition prime reef Flakes günde bir kere
    -Sera Artemia shrimps haftada 2-3 kere
    Mercanlar için
    -Fauna Marin Ultra color elements Red-green-Blue haftada bir 10 ml

6 adet tang olmak üzere yaklaşık 30 adet balık tankta mevcut ve bu nitrat değerini şişiriyor.Bu sebeple aşağıdaki yollardan birini denemeye karar verdim yorumlarınız bekliyorum.

1-Bio digest +Bioptim (düzenli kullanım)
    2-Bio digest +Votka (düzenli kullanım)
    3-Bio digest + reaktörde Bio Pellet

vanlyy ve Alparslan bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ateş abi düzenli votka diyorum ben diğerlerini bilmiyorum...:)

3. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Bu durumda ne yazikki votka işe yaramaz.Bakteriler fosfat ve nitratı birlikte kullanarak emiyorlar.Herhangi biri sifırlandığında düşüş duruyor.Harici fosfat girmek gerekecektir tanka bu durumda.Bence balık sayınızı azaltıp bir süre sık su değiştirin.Gerçi ben bu zamana kadar su değişimiyle hiç nitrat düşüremedim ama düşürenler varmış sanırım.Ps nedir bilmiyorum ancak ps'yi değiştirmekte çözüm olabilir..

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Ben biodigest +biopellet uygulamasını düşünüyorum.Sonuçları paylaşırım.Fosfatın olmaması nitrat düşüşünü önlerse fosfat takviyesi de yapabilirim.

5. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Fosfatı ne ile ölçüyorsunuz?Ps nedir?

6. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Fosfat salifert ATB Elegance 200

7. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Sonuçları takip ediyor olacağım,kolay gelsin..

Ateş Billur bunu beğendi.
  8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Odak noktasında hata var bence.
    Nitratı fazla ölçüyorsun ve direk nitrata müdahele edecek çözümlere odaklanmışsın.
    Bahsettiğin çözümler ile nitratı düşürürsün,ancak yüksek nitratın asıl sebebini bulup, ona odaklanmazsan uyguladığın çözüm tankının rutini haline gelir.
    Geçen hafta sohbetimizde, aşırı canlı yükü ve yoğun yemlemeye bağlamıştık sorunu. Bu çerçevede ;
    Mümkünse canlı yükünü sistemin kaldıracağı ölçülere çekip seri su değişimi (%40 , 2 gün sonra tekrar %20, 2 gün sonra tekrar %20 su değişimi )ile nitratı normal seviyelere çekip devam edilebilir.
    Canlı yükünden vaz geçilemiyorsa, yemlemeyi azaltıp, daha güçlü bir ps ile sistemi güçlendirip, seri su değişimi ile nitratı normal seviyelere çekip devam edilebilir.

Alparslan ve barabelli bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ateş abi ikinci akvaryum şart doktor raporu kötü...:D

10. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Bülent doğru söylüyorsun zaten evde akvaryumun yerini değiştirmeyi düşünüyorum.Yer değişimi nerdeyse yeni bir kurulum demek.Bu değişimde yeni projemi uygulayacağım bu sırada sistem zaten yenilenecek.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Votka uygulamasının bende çözüm olmayacağını düşünüyorum, bu belirsiz bir yapı demektir ve akvaryumu bağımlı yapar. Prodibio kullanımını Nitrat düşürmek amaçlı kullanmakta yine sonuç vermeyecektir. Reaktör içinde bio pellet kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Su değişimleri ile bir miktar düşmesi mümkün ancak 30 balık ve bu türlere yapılan yemleme devam ettikçe tekrar aynı değerlere gelmesi muhtemel. Düzenli zeolit kullanımı da Nitrat'a dönüşen unsurları Nitrat evresi öncesi hedeflediği için kontrol altında tutmak konusunda yardımcı olur.

12. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Ateş bey merhabalar,

Votka dozlama konusunda şu şekilde bir doz tablosu var:

Bir çok hobici tarafından uygulanmış başartılı olmuş:

Tablonun altında şu yazıyor "Dozu haftalık olarak yukardaki ölçüde artırın, düşmenin başladığını gözlemlediğimiz de; mesela 3. hafta; o haftanın dozu ile devam edin. değer ölçülemeyecek hale geldiğinde dozu yarıya düşürüp bir ikame dozu oluşturun".

Yukardaki değerlere göre şu anda verdiğiniz doz değerleri tabloya ve hacminize göre 4. haftaya denk geliyor bence buradan iti baren devam edin birde kril ve artemia gibi az işlenmiş tam yemleri biraz azaltın bence, (işin azlı nasıl yemler olduklarını bilmiyorum)

Ben benzer metodu bazı organic asitlerle denedim çok başarılı oldum, canlı yüküm az olduğu için vede PS çok yetersiz olduğu için şu anda dozu çok çok azaltmış durumdayım. Bu tür karbon kaynağı temelli tekniklerde en önemli ekipman PS burdaki yazıları okuyacak ve denemek isteyecek arkadaşları eğer PS leri sisteme göre pek yeterli gelmiyorsa bunu denememelerini tavsiye ederim. Bir de votka-sirke-arganik asit her neyse dozlamak dozlama cihazınız yoksa biraz düzenli adam işi dikkatle günlük yapılmalı.

Ateş Billur ve Alparslan bunu beğendi.
  13. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Özdemir hocam bu listeye göre ben kullanmaya başlasam batarım.Oralarda votka ucuz heralde :D

14. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Hiç birşey olmaz canım değerler mililitre, shot değil :)

Senin akvaryum 200-250 galon arası hesaplarsan fazla değil. Ama bilmem senin balıklar yanında mezede isterse belki pahalı olur, tabi meze verince nitrat düşmüyor onu da söyleyeyim. :)

.

Alparslan bunu beğendi.
  15. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Hımmm oldu o zaman.Yoksa ben senede tüketmiyorum o kadar absoliti :)
    Zaten öyle bir sorun çıkarsa o ps yi kırar atarım

16. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Bak şimdi votka alımı için Rusya'ya gitmek gerekecek :D

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Özdemir abi xenia mercannın besini nitrat,amonyak ve fosfatlar bundan tanka fazla eklense faydası olmaz mı ?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ateş Nitrat durumu nedir, son birlikte bir dene diyerek aldığımız zeolit için düşüncelerin ne oldu?

19. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Nitrat düşme eğilimine girdi ve inişe geçti son yaptığım ölçümde 30-40 arasıydı galiba.Zeoliti reaktör de 2 gün kullanma şansım oldu yerine bio pellet koyarak 300 gr mı file çoraba aldım.Reaktörde 2 gün içinde deneyimleyebildiğim sumptaki suyun pırıl pırıl olmasıydı :) .Şu an bakteri kültürü,bio-pellet ,votka ve ozon rutin uygulamam.

20. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Votka ile biyopelleti aynı anda uygulamak fazla gelebilir, ikisi de aynı amaca hizmet eden bakteriyel besin sonuçta dikkat etmek lazım.

Sayfayı Paylaş