1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum ve Sigorta

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde taygun tarafından 13 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. taygun

taygun Guest

Arkadaşlar Merhaba,

Evlerimizde ve hatta iş yerlerimizde muhafaza ettiğimiz akvaryumları her zaman bir risk unsurudur. Bir şekilde kırılır, çatlar devrilir ve evimize zarar verir ve hatta alt kattaki komşuya.

Bu konuda riski azaltmak, daha doğrusu zararı karşılamak için sigorta şirketlerinin akvaryumdan doğan zararlara karşı uyguladıkları politikalar hakkında bilgisi ya da konu hakkında tecrübesi olan var mı?

Benim bu konuda öğrenmek istediğim Dask'tan başka bir sigorta kapsamıdır.

Saygı ve Sevgilerimle

2. avşarbeyi

avşarbeyi

Ynt: Akvaryum ve Sigorta

Kayseri Fiba sigorta yetkilisi arkadaşa sormuştum ama hiçbir kapsama alınmadığını söylemişti.

3. batmaz

batmaz

Arkadaşım ben Anadolu sigorta dan poliçemi yaptirdim ve akvaryum klozunu eklettim.Doğabilecek hertürlü sorun teminat dahilinde.Bilgilerinize...

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Aynı konuyu bir ara arabamın kaskosunu yaptırırken,sırf aklıma takıldı diye sigortacıma sormuştum.Akvaryumlardan meydana gelebilecek hasarları(su basması) karşılıyorlar ancak,poliçenin satır aralarını iyi okumak gerek.Gösterilen örnekte hasarın ödenmesi için,akvaryumun garanti belgesi olması gibi saçma sapan şartlar var.Ve ayrıca evde oluşan hasarın dışında, ölen balıkların tazmini mümkün olmuyor.

5. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Tamer abi,güzel fikir.Araştırmak lazım.

6. taygun

taygun Guest

Murat Bey,

Merhaba. Detayları alabilir miyiz lütfen. Olcay Bey'in konuştuğu sigortacı akvaryumun garanti belgesini falan istemiş. Yerli akvaryumlarda ben garanti belgesi veya benzeri bir şey duymadım. Vermiyorlar sanırım.

Sizin sigorta kapsamınız neyi kapsıyor.

Benim bu başlığı açmadaki amacım, evin zarar görmediği bir depremde akvaryum patlaması ya da kayıp yere düşmesi durumunda hem evde ve hem de alt katta ortaya çıkacak hasarın karşılanmasıdır. Aslında depreme de gerek yok. Akvaryum dolabı çökerse de aynı hasar ortaya çıkacak.

Bu gibi durumlarda sigorta şirketlerinin takındığı tavır ne oluyor acaba. Kaç litreye kadar ya da kaç akvaryuma kadar sigorta kapsamına giriyor ?

Saygılar

7. legend

legend

Bence bu sigorta şirketleri tarafından karşılanmıyor poliçeye bazı eklemeler gerekiyor çok önceden dükkana sigorta yaptırmıştım sele karşı bir madde vardı dükkanımı sel basmadı ama su tesisatından kaynaklanan bir sebebten dolayı dükkanı su basmıştı şirkete haber verdim exper gelip inceledi fakat bizim sigortamız doğal afetleri karşılıyormuş yani tesisatının arızasıyla ilgili bir madde olması gerekiyormuş biraz saçma ama malesef zararımı karşılamamışlardı.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ev,işyeri,araba vs. Hangi kaskoyu yaptırırsanız yaptırın,ama mutlaka o sıkıcı kasko şartlarını okuyun.O sözleşmelerde okadar çok detaylar varki şaşısırsınız.Örneğin;geçen sene yaptırdığım kasko poliçem,kazalarda karşı tarafa 15,000 tl ye kadar karşılıyordu.Bu yıl,ilave 150 tl lik ödemeyle bu limiti 30,000 tl ye yükselttim.

Birçoğumuz sanırızki;benim kaskom var,karşı tarafında benimde hasarımı öder.

Hah işte kayışın attığı nokta tamda burası.Diyelim koskonuz var.(Birçoğuda bunun adına full kosko diyor)Gittiniz adamın arabasına vurdunuz ve araba pert oldu.Pert olan karşı tarafın arabası diyelim,hatada sizde.Bu durumda aracın değeri misal70,000 ytl lik bir jeep.Eee koskonuz nekadar karşılıyor? 15,000 tl. Bu durumda aradaki 55,000 tl lik rakamı sizden alıyorlar.

Kaskonuzu ilk yaptırırken,kolay kolay hiçbir acenta bunu söylemez.Kaskonuzu yapar,parasını alır,işine gücüne bakar.Sizde eğer dikkatli bir kullanıcı değiseniz,bu durumun ancak başınıza bir kaza geldiğinde farkına varırsınız.

Akvaryum patlaması gibi durumlarda doğru kaskoların böyle bir hizmeti var.Ama bir deneyin bakalım akvaryumunuz patlasında bakalım beş kuruş alabiliyormusunuz!

Burda bi anket açalaım bakalım kaç kişinin akvaryumunun garanti belgesi var ? :)

Adamlar parantez aralarına böyle bir kural koymuş.Gözünden kaçarsa vay haline.Yok o maddeyi okuyup kasko yaptırmamışsan kardasın.

Neyse bunun gibi şeyler işte.Demek istediğim hangi kaskoyu yaptırırsanız yaptırın,ama hiç üşenmeden o uzun kasko poliçesini noktası virgülüne kadar okuyun. bak:

Saygılar.

9. batmaz

batmaz

Arkadaşlar dediğim gibi ben anadolu siğ.tarafından sigorta yaptırdım.Sigorta poliçemi oluştururken (konut için)akvaryum klozunu eklettim.Akvaryumun ne şart altinda olursa olsun herhangi bir su basmasina karşı verdiği zarar teminat dahilinde.Bunun için herhengi bir garanti belgesi istemiyorlar.sadece ölçülerini belirtiyorsunuz yani yazili bir beyanat şeklinde yeterli.Bu konuda herhangi bir şüpheniz olmasin poliçemi Anadolu sig.bölge müd.yrd.olan bir dostumla oluşturduk.Ama şunu söylemeliyimki bu akvaryum klozuna hiç sıcak bakmıyorlar.Yani biraz dostane bir durum...

Sayfayı Paylaş