1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Yapımı - Nasıl Yapılır

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde reis tarafından 30 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  İki gün önce mahallemizde pimapen bayisi olan bir abimizin fabrikasına gittiğim ziyarette birsürü çıkma pimapen camları vardı.Bu camlar yanlış ölçü alınıp hatalı kesilmiş camlardı ve atıl vaziyette idi. Tabi ben bukadar camı bir arada görürümde aklımdan akvaryum geçirmezmiyim ? Sağolsun abimiz bu camları benden esirgemedi ve ihtiyacım kadar alabileceğimi söyleyince kendimi depoya attığım gibi 3 adet akvaryum yapabileceğim kadar cam aldım. 4 lü setimin 3 katı boştu ve oraya ihtiyacım olan 3 akvaryumu bu şekilde yapmış oldum. Tabi kolay değil bunca akvaryumu yapmak. Bunun için en büyük yardımcılarımdan yardım aldım. Benim sağ kolum,İlker ve Ülkü. Akvaryumlarımız 102x37x37 = 140 lt re olacak.

  Cümbür cemaat giriştik camlara. Ben camları birbirinden ayırırken,ilker siyah slikonları kazıyor,Ülküde camları siliyordu.

  Neyse geçelim yapım aşamasına.

  Lazım olan malzemeler:

  Yeterli miktarda cam.

  Maket bıçağı.

  Slikon.

  Zımpara.

  Kağıt bant.

  Bunlar camlarımız. İşe camları birbirinden ayırmakla başladım. İki cam arasındaki siyah slikonu maket bıçağı ile kesip camları birbirinden ayırdım. İlker camlardaki siyah slikonları kazırken.

  Tabi bu sırada hatundan fırça yememek için biraz hamarat olmak lazım. :D Ortalığı çok batırmadan ara ara Ülkü ile temizlik yaptık. :D

  Şimdi ihtiyacımız olan ölçüde yan camları kesiyorum. Tabi kestiğimiz camların keskinliğini almak için kalın bir zımpara ile zımparalamak şart. ;) Zımpara yapmazsak gene o alıştığınız klasik Olcay AKSU kazalarından birini görmek durumunda kalabilirsiniz. :D Ama bu sefer şeytanın bacağını kırdım ve hiçbir yerimi kesmeden akvaryumları yaptım. :D Sanırım bu işi öğreniyorum yavaştan ? ;) Güzelce cam kenarlarını zımparaladıktan sonra sıra geldi yapıştırma işlemine. Taban camını slikonluyorum.Tabi ara sıra çayımızdan da bir fırt almadan olmaz. :)


  İlk camımızı yapıştırdık. İkinci camımızı ve bundan sonrakileri bizim canavarların yardımı ile yapıştırdım. :) İlker camları tutarken,ülküde bize bant kesiyordu. :)

  Tüm camları yapıştırdıktan sonra,son kontrolleri yaptım ve slikon aralarında boşluk kalıp kalmadığını test ettim. Malum bu ısı camlar 4 mm den yapılıyor. Daha evvelde ısıcamdan akvaryum yapmıştım fakat onlar ufaktı ve gözümü kapatıp yapmıştım. Malum şimdiki akvaryumlar 140 lt olacak ve 4 mm cam beni biraz tedirgin etti ve hafiften Yusuf sesleri gelmeye başladı. :D 4 mm cam bu hacimdeki akvaryum için ince olacağından işi garantiye aldım ve üstten kayıt atmaya karar verdim.

  Önce papuçları ve kayıtı kestim. Kayıt genişliği 10 cm.

  İki cam kalınlığını hesaplayarak,kayıtın geleceği yeri asetatlı kalemle çizip,buraya kayıtları düzgün oturtabilmek için kalın çift taraflı bant yapıştırdım ve önce papuçları,ardındanda kayıtı bu banta hizalayarak yapıştırdım.

  Uzun ve yorucu bir çalışmadan sonra akvaryumların bitmesiyle Ülküden sevinç gülücüğü. :) Ve nihayet akvaryumlarımız bitti. Yarın bu akvaryumlar balkondaki setimde yerlerini alacaklar ve ertesi gün yeni ev sahiplerini,yani yavru yunuslarımı ağırlayacaklar.

  Evet arkadaşlar; böylelikle gene atıl malzemeleri değerlendirerek,yine bir ihtiyacımı daha karşılamış oldum. :basardim: Bu hobi aslında abartıkları kadar pahalı bir hobi değil. ;) Biraz el becerisi ve işe yarayabilecek herşeyi bu hobide kullanabiliriz. ;) Tabi birazda emek sarfetmek lazım. ;)

  Gelelim maliyete:

  Camlar; hediye.

  Slikon;elimde vardı.

  Alet edevat; elimde vardı.

  Toplam: Sıfır.

  Elbette herkes benim gibi sıfır maliyetle cam bulamaz belki ama, yine de elimize geçecek veya uygun fiyata edinebileceğimiz camları değerlendirebiliriz diye düşünüyorum. Valla aslında yazacak çok şey var ama bu yorgunlukla bu saatte aklıma anca bu kadarı geldi. :D Hele resimleri sıralayıp,upload etmek akvaryumları yapmaktan daha zordu. :D

  Saygılarımla.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Mayıs 2015
  TencoMelih bunu beğendi.
 2. emmi_06

  emmi_06

  Mesajlar:
  1.090
  İsim:
  Özgür ABAY
  Olcay abi,yine döktürmüssün.
  Eline koluna sağlık.Nerde atılı bi malzeme görsen hemen değerlendiriyorsun.
  Benimde el becerim iyidir ama,ne yazikki kafa yormuyoruz.Eve geldiğimde gözüm hiçbirşey görmüyor.
   
 3. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Teşekkür ederim Özgür.


  Dün yavruluk olarak kullandığım 70 cm lik akvaryumu komşuma hediye ettim. Nasip olursa yarında kurmaya gideceğim. Bu yavruluğun bulunduğu yer boşalınca hazır dedim elimde camda varken orayı değerlendireyim. Ve gene giriştim ısı camlara. Yahu ne bereketli cammış bunlar akvaryum yapa yapa bitiremedim.

  Yapım aşamaları diğerleri ile aynı olduğundan çok fazla yoruma girmeyeceğim.

  Akvaryumumuz 102x25x37 ölçülerinde olacak.

  Geleceğin akvaristeri. Ülkü ve İlker. Şimdiden bu yaşta dıy akvaryum yapmaya başladılar. Hobiyi bizler şişireceğiz onlar uçurup patlatacak.

  Kestiğim camların siyah slikonlarını kazıyıp temizliyorlar resimde.

  Arka planda komşuma hediye ettiğim akvaryum görünüyor. Nasip olursa yarın hem iftara gideceğiz onlara hemde akvaryumu kuracağım.

  Temiz bir işçilik olması için slikon çekeceğim kısımlara kağıt bant çektim.

  Camları yapıştırıp kağıt bantı söktüğümüzde ip gibi silikon oluyor. Ve bu sayede slikonun sağa sola bulaşmasını önlemiş oluyoruz. ;)

  Ve akvaryumumuz bitti. Yarın yeni yerinde yeni misafirleri olan son yavrularımızı ağırlayacak.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Mayıs 2015
  TencoMelih bunu beğendi.
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryum Yapımı

  Ellerine sağlık Olcay, yine meşakatli ama güzel bir yapıma daha imza atmışsın. Başarılı olmasında asistanlarında payı büyük tabi. Onları ayrıca kutlarım. Oyuncak gibi akvaryum yapmaktan bıkmayacaksın sen anlaşılan, akvaryum için yaptığın oda da ben 12 tane saydım doğru mu ? Umarım bu sayıda kalırsın ne diyim. Bu arada ellerin sağlam bu yapımda kesme olmadı sanırım. :F
   
 5. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Akvaryum Yapımı

  Hocam artık akvaryum yapmak çocul oyuncağı gibi geliyor . pala.gif Hatta çocuklarım bile yapıyor. :D İnşallah daha büyük akvaryum yapımlarınada imza atarız tez zamanda.

  Akvaryum odamda yavru akvaryumlarınıda katarsak 20-22 tane akvaryum olması lazım. huh: Ben bile bilmiyorum akvaryum sayımı yaa. :D Dur bir sayayım kafama takıldı iyimi. .8. 20 tane kesin var onu biliyorumda,acaba 21 miydi 22 miydi. huh:

  Hocam geçenlerde biliyorsun kaza sonrası toplu dikiş attırdım. Bu dikişler epey bir süre idare eder beni. Bu yüzdenmidir nedir bu sıralar şeytanın bacağını kırdım ve artık biryerlerimi kesmiyorum. :D
   
 6. lades

  lades

  Mesajlar:
  363
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  Cem Tunç
  Akvaryum Yapımı

  Olcay kardeş eline sağlık,aklıma takılan pimapen camları ince olur,yanılmıyorsam 2.5-3mm en fazla. Peki nasıl oluyor da o kadar suyu taşıyabiliyor bu cam. Aslında komşularıma çıkma pencereler,kapılar geldi bolca,hepsini alabilirsin dediler ama camlar ince olduğundan almadım. Nasıl yapsak?
   
 7. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Akvaryum Yapımı

  Cem hocam ısıcamlar 4 mm kalınlıkta oluyor. Sağlam bir işçilikle ve üstten kayıt atmayla sağlam bir akvaryum yapabiliriz bu camlardan. Tabi belli bir litreye kadar.
   
 8. lades

  lades

  Mesajlar:
  363
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  Cem Tunç
  Akvaryum Yapımı

  4mm değil bunlar,3mm.Pimapen camlarını ayırırken kırdım birinin camlarını. .8. Zor bu camları ayırmak.Veya bu çift camları ayırmadan kesebilir miyiz acaba?
   
 9. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Akvaryum Yapımı

  Cem hocam benim kullandığım ısıcamlar 4 mm. seninkisi 3 mm ise bilemiyorum. .8.

  Iıscamları ayırmadan kesemeyiz. Ama çokta zor değil bunları ayırmak. İki camın araya maket bıçağını sokuyorsun ve slikonunu kesiyorsun. Hepsi bukadar. ;)
   
 10. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.586
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Akvaryum Yapımı

  Vay beee. Konuyu yeni gördüm. Olcay abi tebrik etmekten başka bişey kalmıyor bize. Sen hem kendine akvaryum yetiştiren , hem de Türkiye Cumhuriyetine akvarist yetiştiren çok nadir akvaristlerden birisin. ALLAH yar ve yardımcın olsun. Yeni akvaryumların hayırlı olsun.


  Saygılarımla...
   
  reis bunu beğendi.
 11. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Akvaryum Yapımı

  Teşekkürler Hüseyin. :hepiniziseviyorum:
   
 12. beaverss

  beaverss

  Mesajlar:
  31
  Akvaryum Yapımı

  Teşekkürler mükemmel olmuş.
   
 13. lades

  lades

  Mesajlar:
  363
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  Cem Tunç
  Akvaryum Yapımı

  Senin ekip sağlam Olcay kardeş,çekirdekten yetişiyorlar. em34:
   
 14. SckN

  SckN

  Mesajlar:
  3
  Akvaryum Yapımı

  Olcay bey elinize sağlık çok güzel bir çalışma yapmışsınız. Tabi ekibinizin diğer üyelerini de unutmamak lazım. em34:
   
 15. DizD@R21

  DizD@R21

  Mesajlar:
  192
  İsim:
  Semih DALA
  Akvaryum Yapımı

  Olcay abi bildiğin gibi bende pvc işinde uğraşıyorum hani diyorum bende mi yapsam böyle elimde fire camlar çok ama ölçü yok.
  Bu arada çoçuklarının yerinde olmak isterdim.
   
  reis bunu beğendi.
 16. Kubilay*

  Kubilay*

  Mesajlar:
  564
  Yer:
  Bahçeşehir / İST
  İsim:
  Kubilay Atik
  Akvaryum Yapımı

  Olcay abi tebrik ederim valla döktürmüşsün :D
   
 17. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.888
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Akvaryum Yapımı

  Ellerine sağlık Olcay hocami çok güzel olmuş hayırlı olsun.
   
 18. furkanready

  furkanready

  Mesajlar:
  56
  İsim:
  Korhan HAZIR
  Akvaryum Yapımı

  Olcay Abi bişi sormak istiyorum. Bu camları neyle kestiğini öğrenebilir miyim :D ???
   
 19. furkanready

  furkanready

  Mesajlar:
  56
  İsim:
  Korhan HAZIR
  Akvaryum Yapımı

  Cam Maket Bıçağıyla Kesilir mi ? farklı birşeyle kestiğini düşünüyorum ben.
   
 20. Aguila Negra

  Aguila Negra

  Mesajlar:
  442
  İsim:
  Serdar MUMCU
  Akvaryum Yapımı

  Kesinlikle doğru,maket bıçağı ile kesilmez.
  Resimdeki kesicinin adı ''Elmas''olarak bilinir.
   

Sayfayı Paylaş