1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Yem çeşitleri

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 13 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryum Yem çeşitleri sağlıklı balıkların barındırılabilmesi ve üretilebilmesi için zorunlu şekilde iyi başarılması gereken noktalardandır. Balıklar birçok vitamini ancak yemlerden karşılayabilirler, bu açıdan sağlıklı olmaları yanında renk, üreme, hareketlilik ancak iyi bir besin diyeti ile mümkündür. Akvaryum yem çeşitleri diğer sitelerde olduğu gibi burada da en çok üzerine yazışılan konulardan biridir. Aslında pek karmaşık olmayan bir konu olsa da piyasa da fazlaca akvaryum yem çeşitleri olması seçim zorluğu yaratmaktadır. Daha iyi yem alternatiflerini istemek çok doğaldır ve hobinin bir parçasıdır. Balıklar besin konusunda üç bölüme ayrılır diyebiliriz. Tamamen otçul olanlar, Hem otçul ve hem de etçil alanları, ve yine Sadece etçil türler şeklinde ayrılırlar.

  Akvaryum Yem Çeşitleri-Akvaryum Balık Yemi ve Etkisi;

  [​IMG]

  Akvaryum yem çeşitleri konusunda tamamen otçul olan balıkların akvaryum balık yemi seçimi ve miktarı özen ister. Daha sık ve zaman zaman protein açısından zengin gıdalar ile desteklenmesi gerekir. Sıra akvaryum balık yemi satın almaya geldiğinde akvaryum yem çeşitleri açısından durum biraz değişkenlik kazanır. Balıklar sindirim sistemi olarak belli uzunluk veya kısalığa sahiptir. Tamamen otçul türlerde bağırsak yapısı nispeten daha uzundur. Bu açıdan akvaryum yem çeşitleri konusunda daha dikkatli davranmak gerekir. Tropheus, örnek olarak tamamen otçul olmasına karşın doğada yosunlarla birlikte minik kabuklularla karotein ihtiyacını karşılar. Bu durum göz önüne alınırken karatoin miktarı çok iyi belirlenmelidir ve haftada bir az miktarda karatoin içerikli yemleme yapılmalıdır. Bitkisel pul yemler Yavrulara ıslatılarak verilmelidir. Bu yemin sindirilmesini kolaylaştıracaktır.

  Her türlü akvaryum yem çeşitleri ile beslenen balıklarda yemleme, dikkat edilirse tek ve belirgin bir baskın renge hakim balıklar örnek olarak Ahli , kalitesiz bir yemle dahi , kaliteli yem kadar olmasa da rengini alır. Üzerinde fazla sayıda renk bululunduran balıklar yem içeriğinden, kalitesinden rengini almada , göstermede çok fazla etkilenir. Tek renk balıklar rengini kullanılacak her çeşit yemde alsa da, vucut formu istenilen seviyede olamayacaktır. Karışık yemlerle beslenen balıklara zaman zaman canlı yem takviyesi yapılırken yağlandırmamaya dikkat edilmelidir. Bitkisel besin takviyesi mutlaka yapılmalı ve bunu yaparken günde bir veya iki günde bir bitkisel besleme uygun olacaktır. Renk ve vucut formu yanında hareketlilikte artacaktır. Etçil gıdalar daha fazla protein barındırdığından daha fazla dikkat ister. Sadece karaotein içerikli yemlerle beslenen balıkların beslenmesi nispeten daha kolaydır ve seçenek çok daha fazladır ama balıkların yağlandırılmaması yine çok önem taşır. Canlı yem genel olarak haftada bir verilmelidir. Aşırı ve tüketilemeyecek miktarlarda verilmesi suyun kalitesini olumsuz etkileyecektir.

  Akvaryum Yem Çeşitleri İçindeki proteinler;

  Balıkların beslenmesi açısından akvaryum yem çeşitleri ister hazır kuru yem veya satın alınsın yemin içeriğine pek bakılmıyor, sonuç olarak bir tek yemden veya aynı içerikli yemlerden iyi gelişmeler bekleniyor. Balıklarımıza vereceğimiz yemler vitamin açısından zengin olmak zorunda, ancak bir tek yem paketi bunu sağlayamaz. Üç çeşit yem bulundurulmalı ve bu yemler ayrı ayrı içerik , vitamin barındırmalıdır. Kuru yeme ilave olarak canlı yemler, sebzeler menüye dahil edilmelidir. Beslenen balıkların yem tüketim şekli ve akvaryum içerisindeki yem alma seviyeleri ağız yapılarından anlaşılabilir. Bulunduralacak yemler bu balıkların doğal alışkanlıklarına göre seçilmelidir.
  Ağız yapısı yukarı dönük olanlar su yüzyine yakın bölgeden, Ağız yapısı öne doğru bakanlar orta ve her katman olabilir. Ağız yapısı aşağı doğru bakanlar dipten yem alma , arama meyilindedir. Bunu bilmek gereksiz kavga ve kargaşayı engellerken balıkların daha dengeli beslenmesini sağlayacaktır.

  Akvaryum Yem Çeşitleri-Yem Miktarı:

  Balık yem çeşitleri açısından özellikle yavru bireylerde az az çok sayıda yemleme yapılmalıdır. Akvaryum yem çeşitleri yavru balıklar söz konusu olduğunda çeşit olarak ve içerik olarak zengin olmalıdır. Az ve sık yapılan yemlemede tüm balıklar eşit beslenir. Özellikle bitkisel ağırlıklı beslenen balıkları sık sık yedirmek doğasına uygundur. Bu balıklar gün ışıması ile yemlenmeye başlar ve hava kararmasına doğru bırakır. Bunun sebebi yosunların besleyici içeriği daha azdır bu yüzden sürekli yiyerek açığı kapatmaktır. Normal şartlarda balıkları sabah ve akşam besleyebiliriz. Özel diyet yemler hafta sonlarına bırakılarak daha geniş bir beslenme sağlanabilir. Balık yem çeşitleri ile aşırısı beslenirse bazen bu durumlarda olumsuzluklar görülebilir. Yağlanma sonucu bozulan vucut formu üremeyi kesmeye , isteksizlik , hareketsizlik gibi sıkıntılar sıkıntılar çıkmasına sebeb olur. Dişi balıklar içinde bu durum son derece önemlidir. Unutulmaması gereken, bir balığı öldürmenin en kolay yolunun , aşırı yemleme olduğudur.


  Akvaryum Portalı;
   

Sayfayı Paylaş