1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Yemi Balık Savaşları

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 18 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  [​IMG]

  Giriş:

  Yemler balıkların büyüme, gelişme, üreme ve akvaryum koşullarında yaşamaları sağlıklı yaşamaları içindir. [desc=Akvaryumlarda beslenebilen canlıların hayatlarını sağlıklı sürdürebilmeleri için satılan veya ev ortamında hazırlanan besinler.]Yemler [/desc]diğer farklı türlerle birlikte bulunan balıklar için farklı bir anlamda ifade eder. Genelde balıklara beslenme konusunda eksik fırsatlar tannırız. Kısaca akvaryumlardaki işlediğimiz [desc=Akvaryumlarda fırsat eksikliği her alanda akvaryuma ve içinde barındırılan canlıları kapsamaktadır. Yeni eklenen bir balığın gizlenme fırsatının eksikliğinden tutun, genel olarak küçük bir olumsuzluğa dayanabilecek fırsatı olmayan genel su kararsızlığına kadar uzanan eksikleri kapsamaktadır.]fırsat eksikliği[/desc] yem konusunda da geçerlidir. Üstelik yem konusundaki fırsat eksikliği diğer fırsat eksiklilkleri kadar önemlidir. Balıkların beslenmesinde, hazır kuru yem satın alınırken yemin içeriğine pek bakılmıyor, sonuç olarak bir tek yemden veya aynı içerikli yemlerden iyi gelişmeler bekliyor. Balıklarımıza vereceğimiz yemler vitamin açısından zengin olmak zorunda, ancak bir tek yem paketi bunu sağlayamaz. Üç çeşit yem bulundurulmalı ve bu yemler ayrı ayrı içerik, vitamin barındırmalıdır. Kuru yeme ilave olarak canlı yemler, sebzeler menüye dahil edilmelidir.

  Balıklar genel olarak üç ana gruba ayrılır: [desc=Tamamen etçil beslenen türler. Canlı balık veya balık, karides parçaları ile.]Karnivore[/desc], [desc=Herşeyi yiyen türler. Etçil ve otçul olarak beslenebilirler.] Omnivore [/desc], [desc=Tamamen otçul beslenen balık türleri. Bu türlerin bazılarının bağırsak sistemi daha uzundur.]otçul türler [/desc]. Son iki grup arasında bazı farklı gıdaları kabul etmeler görülebilir. Tabi bu sınıflandırma kapsamında tüm balıkların akvaryum davranışlarını tanımlamak mümkün değildir. Hayatın belirli koşullarına mükemmel adapte olma kabiliyetleri vardır. Ancak balık türlerinin bağırsak uzunluğuna göre yem seçimi önemlidir. Her yemi kabul ediyorlar diye tıkanma yapacak yemleme yapılmamalıdır.

  Gıdalar çeşitli biçimlerde satılır ve balıklar için ana beslenme alışkanlıkları için idealdir. Ev ortamında hazırlanan gıdalar ise bu kaliteli besinlere mükemmel destek olarak verilebilir. [desc=Akvaryum canlıların yaşamsal süreçlerinde ihtiyaç duyduğu vitaminler ve besinlerin barındırdığı içerik.]Protein[/desc] içeriği farklı yemler satılmaktadır. Balıkların ihtiyaçlarını karşılayacak çeşitlilikte ve balıkların boyutları göz önüne alınarak seçilmelidirler. Unutulmaması gereken yemlerin raf ömürlerinin sınırlı olduğudur. Bir ay içerisinde tüketilemeyecek yemler alınmamalıdır. Bittikçe son kullanım tarihi kontrol edilerek yemler tedarik edilmelidir. Bazı türler günde az ve sık beslenmesi gerekir. Bu tür balıklar için akvaryuma büyük bir yem parçası atılarak gün boyu yemeleri beklenmemelidir. Bunun sebebi balıklar genellikle mideleri dolana kadar yerler ve ardından fazla gıdayı depolamaya başlarlar. Yemin fazlası suda askıda kalır ve çürüme başlar. Bu durum akvaryumda [desc=Yenmeyen yemlerin filtreye gitmesi, yapılmayan su değişimleri ile ortaya çıkan su rengi ve genel olarak su kararlığına engel olan atık yoğunluğu.] kirlilik [/desc]yaratacaktır. Bitkisel ağırlıklı beslenen türlerde salata yaprağı, nori yosunu gibi besinlerde uygulanabilir. Karotein içerikli gıdalarda sakıncalıdır. Balıkları aşırı yağlandıracak besleme şeklinden ve yağlı içerikli yemleri fazla vermekten kaçınmak gerek. Sağlık sorunları yaratacağı gibi, hareket canlılığının kaybolması, renk solması, üreme yetersizliği gibi sorunlarda oluşacaktır.

  Balıkları beslerken dikkat edilecek hususlardan birtanesi, hızlı yüzücüler arasındaki yavaş türlerdir. Yavaş türlerin besin alamaması yine ortaya dengesiz bir beslenme çıkaracaktır. Hızlı yüzücüler gıda için hızlı davranır ve tüketirken, yavaş olan türler aç kalacaktır. Bunun önüne geçmek için batma süresi farklı yemler tercih edilebilir. Dikkat edilecek diğer konulardan biri ise, genç balıkların erişkin bireylerin içinde daha yavaş ve yemde seçici olmasıdır. Onlar için daha ince taneler seçilmelidir. Erişkin bireyler büyük parçalara öncelik verirken, genç balıkların küçük parçaları toplamaları kolaylaşır. Akvaryuma yeni eklenmiş olan balıklar çekingen davranabilir. Balık sağlıklıysa bu sorun zamanla aşılırken, [desc=Genel olarak gözle görülür paraziti bulunan, yem almayan ve keyifsiz halleriyle öne çıkan balıkların hali.] hasta [/desc] olanlar yemleri tamamen görmezden gelebilir. Balıkların beslenmeleri sırasında gözlenmesi gereken konulardır. Balıklarda insanlar gibi, besin ve diyet olarak çeşitlilik gösterir. Balıkların yemlerini çok çeşitli bulundurarak, doğal yaşamdaki beslenme alışkanlıkları taklit edilmelidir. Alternatif kurutulmuş yem, canlı yem ve yeşillikler ile dondurulmuş gıların karışımından karbonhidrat, protein, vitamin ve minerallerin bir denge kurmasını sağlamak sağlıklarına teşvik ve yardımcı olur.

  Canlı yem hevesi:


  Canlı veya taze yiyecekler besleyici ve en çok tercih edilen balıklar tarafından sevilen gıdalardır. Solucanlar, böcek larvaları, su ve tuzlu su fleas karideslerini çabuk ve eğlenceli olarak tüketeceklerdir. Akvaryum balıklarına verilecek olan canlı yemler hastalık getirmeyecek ve bakteri taşıyacak kirliklikte olmamlıdır. Bu nedenle, her zaman temiz yerlerden alınmalı ve bulundukları sular kirli olmamalıdır. Ölü olanlar ayıklanarak temizlenmelidir. Bu tarz canlı yemleri tuzlu suda bekletmek faydalıdır.

  Yemleme miktarı:


  Yavrular az az çok sayıda yemlenmelidir. Az ve sık yapılan yemlemede tüm balıklar eşit beslenir. Özellikle bitkisel ağırlıklı beslenen balıkları sık sık yedirmek doğasına uygundur. Bu balıklar gün ışıması ile yemlenmeye başlar ve hava kararmasına doğru bırakır. Bunun sebebi yosunların besleyici içeriği daha azdır bu yüzden sürekli yiyerek açığı kapatmaktır. Normal şartlarda balıkları sabah ve akşam besleyebiliriz. Özel diyet yemler hafta sonlarına bırakılarak daha geniş bir beslenme sağlanabilir. Balıkların aşırısı beslenmesi bazı olumsuzluklar doğurur. Yağlanma sonucu bozulan vucut formu üremeyi kesmeye, isteksizlik, hareketsizlik gibi sıkıntılar yaratır. Dişi balıklar içinde bu durum son derece önemlidir. Unutulmaması gereken, bir balığı öldürmenin en kolay yolunun aşırı yemleme olduğudur.

  Ağız yapıları ve yemlenme:

  Su yüzeyine yakın bölgede avlanır ve beslenirler. Bu türler genellikle sivrisinek larvaları ve ve diğer suya konan böceklerle beslenirler. Ağız yapısı yukarı dönük olanlar, Bu türlerin yemlerini satın alırken kolay batmayan türden yemler seçilirse daha rahat beslenirler. Aynı zamanda alt katmanları ihlale engel oluruz. Orta ve her katmandan yem alabilirler. Diğer türlerin bölgelerini yem için ihlal ederler.

  Hemen hemen her katmana girip çıkırlar. Ancak genel olarak yüzme alanları akvaryumun orta kesimleridir. Yem seçimi yine ağır batan yemler seçilirse diğer türlerin bölgesi daha az ihlal edilir. Bu fırsat tanındığında bize akvaryum katmanlarına yayılan daha fazla balık bakma imkanı doğurur. Dipten yem alma, arama meyillidirler. Hızlı batan yemler tercih edilmelidir.]Ağız yapısı aşağı doğru bakanlar, ağız yapılarından anlaşılacağı gibi akvaryum tabanında gezinir ve yem arayışlarını sürdürürler. Çabuk batan yemler bu türün ihtiyacı düşünülerek tercih edilmelidir.

  Canlı ve dondurulmuş besin örnekleri:

  Balıklarınıza verebileceğiniz canlı ve dondurulmuş olarak bulabileceğiniz bazı gıdalardır. Doğadan yakalanan bu tarz gıdalar dezenfekte edilerek verilirse gereksiz riske girilmemiş olur.​

  Dondurulmuş veya canlı gıda sağlıklı balık yaşamının önemli bir parçasıdır. Balık üretiminde üstün ırk elde etmek için yumurta kalitesi olarak tabir ettiğimiz yumurtaların sağlığı için çok önemlidir. Dondurulmuş gıdalar akvaryum mağazalarında satılırken canlı yemler nadiren kurt ile sınırlıdır. Akvaryumlar için yetişkin artemia kolayca yumurtaları satın alınarak çıkartılabilir ve ayrı bir akvaryumda yetişkin hale getirilebilir. Doğadan yakalanan canlı gıdalar balıklara verilmeden önce tuzlu suda 10-15 dakika bekletilerek olası hastalıkların önüne geçilmelidir. Dondurulmuş gıdalar eğer uygun şatlarda derin dondurucularda saklanırsa besin değerini uzun süre koruyabilir.

  Hobicinin hedefi ve kapanış:

  Canlı ve dondurulmuş yemler akvaryumların biyolojik ve mekanik [desc=Akvaryumlarda oluşan kirliliği en aza indirmek için kullanılan ekipmanlar.]filtre[/desc] sistemlerini zorlayan ve genel sisteme artı yük sağlayan gıdalardır. Ancak akvaryum hobisinin kişisel olarak gelişmesi ileriye bakabilmesi hobicininde aslı görevidir. Sıradan bir akvaryumda çaresiz kuyruk sallayan balıklarla yetinmemek gerekir. Besin anlamında da, filtrasyon anlamında da ilerlemek gerekmektedir. Artık ilerici ve geliştirilebilir filtre sistemleri platformumuz içerisinde özendirilmeye çalışılmaktadır.

  Sıradan bir dış filtre sistemine ilave edilecek dıy bir hazne size akvaryumunuzdan daha fazla zevk alma fırsatı verebilir, önemli olan yukarıda ve çeşitli başlıklarda değindiğimiz akvaryumlardaki [desc=Akvaryumlarda fırsat eksikliği her alanda akvaryuma ve içinde barındırılan canlıları kapsamaktadır. Yeni eklenen bir balığın gizlenme fırsatının eksikliğinden tutun, genel olarak küçük bir olumsuzluğa dayanabilecek fırsatı olmayan genel su kararsızlığına kadar uzanan eksikleri kapsamaktadır.
   
  Düzenleme: 13 Mayıs 2016
 2. figenc

  figenc

  Mesajlar:
  188
  Soğuk Gıda için Sıcak Balık Savaşı

  Ağız yapılarına dikkat etmemiştim.

  Besin değeri bakımından; su piresi, artemia, kültür kurdu vb arasında nasıl bir sıralama yapılabilir?

  Su piresinin maya ile besleneninde besin değeri yoktur deniyor doğru mudur?
  Akvaryumcum su pirelerine hazır domates çorbası da verebileceğimi söylemişti. Katkı maddesi var diye vermiyorum. Sizce sakıncası var mı?

  saygılar:gif
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Soğuk Gıda için Sıcak Balık Savaşı

  Domates çorbasını ben de duydum ama ne kadar doğru bilemiyorum açıkcası. Besin değeri anlamında sıralama yapmak için ' su piresi, artemia, kültür kurdu ' gibi canlıların da nasıl beslendikleri önem kazanıyor. Bu yönden bakarsak domates çorbasını bilemem ama iyi beslenmelerinin önemli olduğu ortada. Eğer artemiaları yosun kültürleri ve vitamin takviyeleri ile beslerseniz diğerlerinin önüne geçer. Bu diğerleri içinde aynen geçerli. Doğal ve doğadaki besin değerleri anlamında bakacak olursak artemia ve su piresi öne çıkan canlı yemler. Hobiciler arasında da durum böyle genel olarak.
   
 4. figenc

  figenc

  Mesajlar:
  188
  Yosun kültürü dediğiniz sipiruluna oluyor sanırım. İyi de spiruluna ve vitamini doğruca balığa vermek daha mantıklı değil mi? Su piresi ürtimini de hala çözebilmiş değilim, her kafadan ses çıkıyor biliyorsunuz. İki kere topluca öldürdüm, kalan sağlarla devam etmekteyim. Ayrı bir forum başlığı varsa ordan devam edeceğim.

  Bir üyemizin kan kurdu, çeşitli salyangoz, tatlı su podu akvaryumu videosu vardı bayıldım.

  Haftada bir de pazardan aldığım balığın birer parçasını karides, yengeç ve gambusyalarıma veriyorum.

  Sizi okuduktan sonra da neon tetralarımı fırsat eşitliği adına akvaryumda karideslerimle bıraktım. Diğer balıklardan ne pul yeme ne de dip yeme yetişebiliyorlardı.

  Sizler yazdıkça bilgileniyoruz saygılar:gif
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Soğuk Gıda için Sıcak Balık Savaşı

  Teşekkür ederim Figen hanım yorumunuza. Bitkisel planktonlar ve ( fitoplankton ) ve hayvansal ( zooplankton )planktonlar olarak ayrılıyor. Yosun kültürü bazı planktonların besini oluyor ve hayvansal olanlar devreye giriyor. Artemia yavruları direk sipiruluna yemiyor tecrübe ile sabit. Yeşil su elde edilmesiyle besleniyorlar. Tabi bu yeşil su tabirinden canlı alg kavramı öne çıkıyor. Sipiruluna ölü yosunları içeriyor. burda:gif
   
 6. figenc

  figenc

  Mesajlar:
  188
  Artemia üretilebiyor mu aha:gif bana araştıracak bir konu çıktı :heyo: Harikasınız, tatlı su podu üretimini de sizden duymuştum ama Antalya sıcağında olmazdı.

  Yeşil su ile tanışmıştım, su pirelerimi tekrar mutfağa koyayım bari.
  Spiruluna bulsam doğrudan balıklarıma ve karideslerime vereceğim.
  Çok işim var çok :hasta:
  Size de kolay gelsin saygılar:gif
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Soğuk Gıda için Sıcak Balık Savaşı

  Teşekkürler Figen Hanım yorumlarınıza. Artemia en kolay üretilen canlı yem sayılır. Aşağıdaki link artemiaları daha iyi tanımaya yardımcı olacaktır. burda:gif
   
  Düzenleme: 13 Mayıs 2016
 8. mutlu

  mutlu

  Mesajlar:
  95
  İsim:
  Mutlu
  Soğuk Gıda için Sıcak Balık Savaşı

  Çok güzel olan akıcı bir makale. burda:gif
   
 9. taygun

  taygun Guest

  Soğuk Gıda için Sıcak Balık Savaşı

  Teşekkürler Temel hocam,

  Nasıl olmuş da kaçırmışım ben bu makaleyi. dön:gif
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Soğuk Gıda için Sıcak Balık Savaşı

  Makaleyi kaçırmış olmanın senin açısından bir eksisi olmaz sanırım Tamer abi, zira bu konudaki araştırmaların ve denemelerin taktire şayandır. saygılar:gif  Her akvaristin dikkatlice takip etmesi gereken senden bir baş yapıt var linkte. saygılar:gif
   
  Düzenleme: 13 Mayıs 2016
 11. taygun

  taygun Guest

  Soğuk Gıda için Sıcak Balık Savaşı

  Teşekkürler temel. Aslında benim oraya da el atmam lazım. O başlığı bu hafta üçe böleceğim. Açılması uzun sürdüğü için bakmaktan/okumaktan sıkılanlar oluyor.
   

Sayfayı Paylaş