1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Yosunlanma Sorunu

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Homeros tarafından 6 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Homeros

Homeros

Yer:
    İstanbul/Beykoz
    İsim:
    Ömer ÇAKIR
    Merhaba arkadaşlar. Akvaryumda yosunlanma sorunu ortaya çıktı. Beyaz taşların ve camın üzerinde kahverengi yosunlar oluştu. Haflalık 1/3 su değişimi yapmaktayım. Leopar vatoz varken böyle bir sorun yoktu. Leopar vatozu verip yavru cüce vatoz aldım 5 adet. Ama şu anda pek bir işe yaramıyorlar. Yosunlanmanın önüne nasıl geçerim? Filtreye nitrat ve amonyak yok edici ekledim. Akvaryuma salyangoz da almayı planlıyorum ama demasonilerle yaşar mı ondan şüpheliyim. Bir de salyangozlar aşırı çoğalırsa onlarla uğraşmak da var. Nasıl bir çözüm bulabiliriz?

2. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Ömer Bey merhaba. Kahverengi yosunlar yeni, henüz oturmamış akvaryumlarda, bozuk su değerleri olan akvaryumlarda ve az ışık ile aydınlatılan akvaryumlarda görülür. Anladığım kadarı ile akvaryumunuzu ciklet beslediğiniz ve bitki olmadığından, yetersiz ışık ile aydınlatıyorsunuz. Işığınızı uygun duruma getirirseniz kahverengilik yeşile dönecektir, zamanla da kaybolacaktır. Düzenli su değişimi ile nitrat seviyesi düşmüyor ise yenilmeyen yem fazlalıkları taşların arasında birikip nitrat oluşumu da yapabilir, öyle ise yem miktarınızı azaltmanızda fayda vardır. Camlardaki yosunları kullanmadığınız bir bankamatik kartı ile temizleyebilirsiniz. Beyaz taşlarınızı da sileceksiniz. Elma salyangozlarının üremesi sizin elinizdedir. Üremelerini istemiyorsanız, yumurtaları bir arkadaşınıza hediye edersiniz. Cüce vatozlarınız büyüdükçe de yosunları temizleyecektir.

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  3. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Benimde başıma sıkça gelen bir olay. Sık su değişimi birebir.cücelerde işlerini yerine getireceklerdir.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

4. Homeros

Homeros

Yer:
    İstanbul/Beykoz
    İsim:
    Ömer ÇAKIR
    Elma salyangozu alsam demasonilerle yaşar mı peki?

5. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Sarı, beyaz prenses, Aysmen ve Kenyi ile birlikte bir süre baktım. Başlarda antenlerine zarar verdiler daha sonra umursamadılar. Demosoni ile bakmadım. Demosoniler otçul balıklardır fakat, kesin bir şey söyleyemeyeceğim.

Sayfayı Paylaş