1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryuma Başlamak

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Haplo tarafından 24 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Haplo

Haplo

İsim:
    Hakan Korkusuz
    Merhabalar,
    Öncelikle çok güzel bir forum oluşturulmuş, forumun büyük çoğunluğunu üye olmadan okudum ve çok beğendim. Bu foruma katıldığım için çok mutluyum.
    Hemen konuya geçiyorum, daha önce hiç akvaryum sahibi olmamış bir insan olarak kendimi bir anda tuzlu su akvaryumu kurma hazırlığında buldum.
    Yeni açacağım sigorta acentesinde ofis içerisinde dekorasyonda bir boşluk oluştu, oraya ne koysam diye düşünürken aklıma akvaryum geldi ve bu maceraya başladım.
    Kuzenim elinde olan ve kullanmayı bıraktığı tatlı su akvaryumunu bana devretti. Ölçüleri 80x35x55.
    Antalya/Manavgat'ta yaşadığım için ve dalmaya meraklı olduğum için suyun içinde gördüğüm ve çok hoşuma giden bazı balıkları yakalayıp onları beslemek istiyorum ama ne yerler ne içerler, onları yaşatmak için nasıl şartlar sağlamalıyım hiç bilmiyorum.
    Sorularım şunlar:
    1-) Akvaryumu tuzlu su için uygun hale getirebilir miyim? Bu mümkünse maliyeti ne olmalıdır?
    2-) Bu denemem sürdürülebilir olacak mı? Çünkü yine petshop'a gidip balık almam gerekecekse ben tatlı su akvaryumunu devam ettirip biraz tecrübelendikten sonra kendi evime çok daha büyük şekilde tuzlu su akvaryumu kurmayı düşünüyorum.

Kısaca minimum şartlarda bir tuzlu su akvaryumunu yaşanır kılmak mümkün mü? Bu akvaryum için gereken minimum şartlar nelerdir ve hangi balıklar bu şartlarda yaşayabilir.
    Bir de dediğim gibi Antalya'da yaşıyorum ve deniz suyunu doğrudan kullanabiliyorsam sık sık suyu değiştirebilirim, ekleme çıkarma yapabilirim ve her türlü deniz canlısını içeriden çıkarabilirim :)

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle hoş geldiniz, dediğiniz gibi akdenizde yaşayan canlılardan beslemek istiyorsanız akvaryumcuya gidip balık almanız gerekmez. Ama akdenizde yaşayan canlılarında geresinimlerini karşılamak önemli.

Ancak farklı türde mesela palyaço vs gibi tropikal balıklar beslemek istiyorsanız deniz suyunu evrelerden geçirip kullanmanız gerekir, ayrıca bunun için ek filtrasyon aydınlatma vs gibi gerekli ekipmanları edinmeniz gerekir.

Ayrıca akdeniz canlılarını akdeniz suyu ile akvaryumda devamlı olarak beslemek yada besleyebilmek buna odaklanmak ileride tropikal canlılar beslemek istediğinizde sizin için neredeyse sıfırdan başlamak anlamına gelecektir.

Hobinin bu kısmı için bunlarıda göz önünde bulundurmak gerekiyor.

3. Haplo

Haplo

İsim:
    Hakan Korkusuz
    Peki doğrudan Akdeniz'den alacağım balık ve canlıları akvaryumda yaşatmam için gereken şartlar nelerdir? Aynı şekilde hassas değerlere ve pahalı cihazlara ihtiyacım var mıdır?

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bir adet hacme yeterli dalga motoru akıntı için, ısıtıcı, kum, kaya, cüzi bir aydınlatma(mercan olmayacağı için tek bir floresan yeterli gelir, yüksek kelvinli beyaz) ve küçük bir ps yeterli gelir.

5. Haplo

Haplo

İsim:
    Hakan Korkusuz
    Çok teşekkür ederim, peki akvaryumu bölmeli miyim yoksa aynı alanda kullanabilir miyim bu parçaları. Bir de marka model veya doğrudan alışveriş sitesi tavsiye edebilir misiniz?

Başarabilirsem çok özel balıklarla 2-3 hafta içerisinde fotoğrafları paylaşmaya başlarım :)

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Malzemelerin yaratacağı görüntü kirliğinden rahatsız olmaz ve yüzeyde yağlanma olayını bir nebzede olsa giderebilirseniz yandan veya alttan sump yapmaya gerek yok. Portal sponsorlarımızın sitelerini inceleyebilirsiniz malzeme temini konusunda.

ka2n bunu beğendi.
  7. Haplo

Haplo

İsim:
    Hakan Korkusuz
    Sponsorları bulamadım :/
    Bu arada bu ekipmanlardan, elinde atıl durumda olan veya yükseltmeyi düşünen varsa satın alabilirim.

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
  9. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Tatlı su akvaryumu tecrübeniz hiç olmadan tuzlu suyla bu hobiye başlamanız bence doğru değil. Akvaryum hobisinde tuzlu su son nokta

Sent from my iPhone using Tapatalk

harfuzmani ve cimlikaya bunu beğendi.
  10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Direk deniz akvaryumuna başlayan çok tanıdığım var abi istedikten sonra olur...:)

Pennywise bunu beğendi.
  11. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Olabilir tabi olmaz diye bir şey yok ama hobiden komple soğuma riski de mevcut

cimlikaya bunu beğendi.
  12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Sevene dağlar düz görünürmüş...:D

13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bence ikisi basketbol ve futbol kadar farklı. Tuzlu suya başlarken bana bildiğin her şeyi unut dediler.
    Eskiden tatlı suda japonla başla diyorlardı. Sonra onlar çıktı akvaryumdan canlı doğuran besleyebilirsin dediler. Sene 93-94 falan sonra cikletler geldi ben bırakmistim.
    Bence hangi türü beslemek isteniyorsa oradan başlamalı.

MESUT_KERİM, YMR_AY ve Alparslan bunu beğendi.
  14. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Tatlı suda birçok tecrübe edindik.
    Sonra deniz akvaryumu olayına girdik.
    Tatlı sudaki tecrübelerin deniz akvaryumu için tabiri caizse denizde bir damla olduğunu gördük.
    Yani sonuç olarak deniz akvaryumu için herkes sıfırdan başlar ister tatlı su tecrübesi olsun isterse olmasın.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  15. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Aslında bilgi ve kabiliyetten çok hobi için emek verebilmekti benim kast ettiğim konu. Yani tatlı su akvaryumunu temizlerken beli ağrıyan birinin tertemiz Tankın karşısına geçip izlerken bütün yorgunluğunu unutmasıydı demek istediğim Tatlı sudan eziyete alışkın olmayan tuzlu suyun zahmetinde erken pes edebilir. Ama hepinize de katılıyorum aynı zamanda isteyen istediği yerden başlayabilir.

MESUT_KERİM, veysel ve Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  16. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Hobi demek eziyet demek zaten :D
    Hiç kimse için yapmayacağın şeyleri yapmak demek :)
    Eşim markete git bi yoğurt al gel dese üşenirim ama bir mercan için Ankaranın öbür ucuna giderim :D

MESUT_KERİM, veysel ve YMR_AY bunu beğendi.
  17. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Çok güzel tanımlamışsınız. Bende de durum aynı, o yüzden hanımlar akvaryumdan nefret ediyorlar.

18. CoorcuLooK

CoorcuLooK

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    kizilca
    Hoş geldiniz bu formdaki en yeni uyelerden biriyim tatlısu tecrubeme ragmen tuzlusu konusunda sadece malzeme ısımlerı bılıyordum simdi formdaki arkadaslarimin bilgi paylaşımı ile ne yapmam gerektigini ne almam gerektigini nasıl yol izlemem gerektigini cok iyi bir sekilde anlattılar ve formda ne aradıysam onceki konularda hepsini buldum ve tuzlusu hobisine baslayacaksan kesinlikle dogru yerdesin en önemlisi arkadaslarimin söylediklerini dikkate alman mumkunse ajanda alıp ne yapman gerektiginin notlarını al en buyuk artımız bizim yeni yasayacaklarımızı daha once yasamıs ve tecrube etmişler bu cok onemli bizim gibi yeni baslayacak olanlar icin bicilmez kaftan sirası gelmişken hepsine ayri ayri teşekkür ederim degerli bilgilerinizi paylaştığınız için hepimiz icin saglıklı tanklar dilegi ile saygılar

KzK

MESUT_KERİM, Alparslan ve Pennywise bunu beğendi.
  19. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    ''Başlamak'' kelimesi ve bunu gerçekten istemek yeterli bence. Göz korkutmaya gerek olduğunu sanmıyorum. Deniz akvaryumu için gerekli sabit belli kriterler vardır, gerisi sabırdır. Kriterler yerine getirilir sabırlı olunursa tatlı sudan farkı yoktur. Bu kriterlerin neler olduğu ise zaten buralarda sıkça konuşuluyor. Sabırsız biri deniz akvaryumu sürekliliğini sağlayamaz. Sahibi olabilir ama yaşatamaz.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  20. aufmark_1989

aufmark_1989

Arkadaslar oncelikle herkese merhabalar artik bnde deniz akvaryumuna baslamak icin gerekli egitimleri aldim artik gerekli olan tek sey baliklar bunuda kendim ithal etmek istiyorum cunku bu ulkede nazo tang icin istenilen fiyat 1000 tl o yuzden daha once bununla ilgili tecrubesi olan bana yardim edebilirmi nasil siparis verebilirim

Sayfayı Paylaş