1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryuma Bitkilerin Yerleştirilmesi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Barış ER tarafından 7 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. Barış ER

  Barış ER

  Mesajlar:
  171
  Akvaryuma Bitkilerin Yerleştirilmesi

  Bitkilere de balıklar gibi bakmak gerekir. Bunların, ışığa, gübreye ve temiz suya ihtiyaçları vardır.

  Işık gereksinimleri
  Bitkilerin, karbondioksit ve azottan besin depolayabilmesi için ışığa gereksinimleri vardır. Aşırı ışık yosunlara cesaret verip onları çoğaltırken, az ışık gelişmeyi engeller. Her bitkinin ışık gereksinimi bir değildir. Uzun bitkiler çok ışık isterken, bunların gölgesinde az ışık isteyen bitkileri barındırırız. 38 cm derinliğindeki suya asgari 60 mumluk ampul gerektiğini unutmamalıdır (tungsten), 20 mumluk flüoresan lamba ister; her 30 cm uzunluğundaki tankın günde 10-15 saat aydınlatıldığı düşünülmektedir.


  Bitkilerin beslenmesi
  Su bitkileri, genellikle yapraklarıyla nitrat ve mineral temin eder. Bazı bitkilerse kökleriyle beslenir.

  Zemin süzmelerinin bitkilere etkileri
  Zemindeki süzme işlemleri bitkilerin beslenmesini engelleyebilir; çünkü bitki içeren su hareket halindedir. Ayrıca ıs, dengesi oluşturan su akımları, kök ve yaprakların ısı farklılığı gereksinimini bertaraf eder. Ayrıca çakıl derinliğinin, çakıl büyüklüğünün de bitkileri etkiledi ifade edilmektedir. Fazla derinlik ve aynı irilik daha olumlu etkide bulunur.


  Bitki dikimi
  Tank kuruyken veya suluyken dikim yapılabilir, kuruyken dikilirse, daha sağlam sonuç alınabilir. Ama, su ilave edildiğinde, bitkilerin konumu değiştirildiği için, duruma göre bir karar vermek lazımdır. Uzun bitkileri geriye ve kenarlara koyup, diğerlerini iç kısma yerleştirmek mümkündür; bunlarla dolgu etkisi ve zengin görünüm elde edilebilir. Bitkileri çok derine itmemelidir, taç kısımları çakıl düzeyinde veya çakılın biraz üzerinde olabilir.


  Boş yerlerin doldurulması Geri planları gerektiği gibi doldurunca, sıra içe doğru kayalıkların ve taşların bitkilerle bezenip süslenmesine gelir.
  Önden görünüşü süsleyen bitkiler Kısa boylu bitkileri, bahçeleri süsler gibi akvaryum içini süslemede kullanabilirsiniz. Bunları kayaların dehliz ve mağaraların etrafına dikebilirsiniz. Kimi balıklar, bunları yumurtlama alanı diye kullanır.
  Örnek bitkiler, göz alıcı olanlar Özel güzellikteki bazı bitkileri, diğerleri içinde seçkin olarak yerleştirebilirsiniz. Bunları ayrı saksılar da geliştirirsiniz.
  Gölge bitkileri Kök salan serilip serpilen geniş, uzun yapraklı bitkiler bazan, yüzerek sularda balıkları ışıktan korur, onlara gölge yapar.
  kaynak : Akvaryum Bakımı -Dick Mills
   

Sayfayı Paylaş