1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

akvaryuma canlı kaya ve balık ne zaman konur ?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde mustafa karaeli tarafından 3 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Merhaba arkadaşlar akvaryumumu dün kurdum. Isı 26, tuzluluk 1023, akvaryum 98 cm135 lt. Ps (weıpro sa-2011) çalışıyor. Dış filitre (atman 3338) çalışıyor (yakında dış filitrenin yerini sump alacak) sirkülasyon motoru (atman at-103) çalışıyor. Bildiğim kadarıyla bir eksik yok. Acaba canlı kayaları ne zaman koymalıyım ? canlı kayalardan ne kadar sonra balıkları koyabilirim ? Yardımlarınız için teşekkürler.

2. görkemtemel

görkemtemel

Mustafa bey merhaba;

Dış filitreyi nekadar çabuk sumpa cevirirseniz sizin için okadar iyi olcaktır :) Canlı kayaları tuzun tamamı eriyince eklemiştim ben sorun olmamıştı , yani tuzunuz eridiyse ekleyin...Tuzluluğu 1.025 veya 1.026 olarak ayarlarsanız daha iyi olcaktır kurulum için.Balık için acele etmeyin derim...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun Mustafa Bey kurulumunuz. Eğer tuz tamamen eridiyse yani su berraklaştıysa canlı kayalarınızı ekleyebilirsiniz. Kaliteli kaya seçmeye özen gösterin bence. Dış filtre umarım uzun süre bağlı kalmaz. Onun yerine sump gelene kadar şelale filtre olsaydı daha iyiydi. Elyafı en azından kolayca değişirdiniz. Kullanacağınız ps orta karar bir model, bu tarz bir kurulumda eklenecek balıkları iyi seçemek gerek. Kesinlikle bakımı kolay ve nispeten dayanıklı türler seçilmelidir.

Genel kurulumu hiçbir şekilde takip edemiyoruz, fotoğraf yok, kumunuzla alakalı pek bilgi yok, nasıl canlı kaya seçeceğiniz hakkında bir bilgimiz yok ve kullanılan tuz hakkında yine bilgimiz yok. Bu şekilde balık ekleme sürenize ben yorum yapamam. Ancak genel süre dediğim gibi damsel ve palyaço balıklarını baz alırsak canlı kaya ilavesinden 15-20 gün sonra bu dayanıklı türlerden balık eklenebilir. Tabi yukarda da belirttiğim gibi dış filtre geçici olmalıdır.

4. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Temel bey hiç fotoğraf çekmedim oyüzden fotoğraf koyamadım.Akvaryumun tabanında kum değil mercan kırığı var (akvaryum tabanındaki kalınlığı yaklaşık 4 cm) tuz olarakta prodac ocean fish kullanmıştım.Ayrıca gelecek olan canlı kayalarda sanırım kürlenmiş kayalardan.Ben görmedim bir arkadaş getirecek.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dekorunuzu oluşturduktan sonra bu aşamayı paylaşırsanız akvaryum hakkında genel de olsa bilgimiz olur. Kum kalınlığı ve türünde sorun yok bana göre. Kayalar kürlenmiş olmalı tabi ama iç yapı kalitesi de önemli. İnşallah güzel yapıda kayalar gelir.

6. salas_

salas_

Akvaryumu dün kurduk bugün itibari ile tuzu çözüldü..sizce bu akvaryuma kaya olarak nasıl bir dizayn yapılmalı ve balık nezaman konulmalı?

Ve tabi ki öncelikle herkese merhaba..Aranıza katılmaktan mutlu oldum..Resimleri yükledim ama burada görünmüyor sanırım, yada ben bir hata yapıyorum.

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Burak bey siz link olarak atın resimleri düzenlemeyi yaparız.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumu dün kurmuşsunuz hayırlı olsun. Taktir edersiniz ki kurulum , akvaryum hacim, genel ekipmanlar ve malzemeler hakkında bilgi verilirse çok daha sağlıklı bir yorum yapılabilir.

Tuzun erimesi ve suyun berraklasması sonrasında seçilmiş kaliteli canlı kaya ilavesi yapilabilir. Dekor hedef yapılan canlı yoğunluguna göre ( reef, balık ağırlıklı ) belirlenmeli. Kayaların alt yüzeylerini tabana en az değecek şekilde oluşturmanız yerinde olur.

Sayfayı Paylaş