1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryuma Fikirlerinizi Bekliyorum Üstadlar

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde muhittinibrahim tarafından 19 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Erdal

Erdal

2. resimdeki yaratıkları ben isopods a benzettim yanlışsam düzeltin sanırım mercanlar temizlenmeden akvaryuma eklenmiş birde hayvanlar bariz görünüyor camlarda cleaner karides kadar olmuşlar. Ateş abi sk300 ps kullanıyor 2 adet nano akvaryumlar için uygun bir ps bu yükseklikte bir şey toplayacağı şüpheli.

2. muhittinibrahim

muhittinibrahim

Yer:
    Manisa
    İsim:
    muhittin ibrahim hardal
    ps ler işe yaramıyor derken açıklar mısınız. ps lerin işe yaramıdığını nasıl anlarıız belirtileri nelerdir. öğrenmek istiyorum. öğrendiğim üzere kh eksikliği uzun süredir varmış tankımda ama bir hafta önce ilk testimi yaptım. bütün değerler çok iyi çıktı. akvaryumda canlı üremesi iyi. sadece kh 5 çıktı fosfat 1 bunun üzerine tavsiye ile aşşağıdaki katkılardan kullandım. şuan ölçümlerim fosfat 0,01 den az kh da 7 anemon asıl kahverengi ye benziyordu. DSC_1181.jpg

3. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Ölen ölmeyen hiç bir balığım o kadar değişim geçirmemişti :( Benim tang grubu hakkında hiç bilgim yok tabi.

4. Erdal

Erdal

Senin akvaryum 120 litre kullandığın ps 90 litre ki benim akvaryum 400 litre ben curve 7 kullanıyordum kesinlikle yetmiyordu ve skimz 251 almıştım 3000 litre lik bir ps ve 12 tane balık vardı toplamda. Ps in 2 tane yada 3 tane olması pek fazla önem teşkil etmiyor. O kullandığın milk uzun süreli ve fazla kullanımında mercan renklerinde kararma yapıyor bende kullanmıştım.

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Akvaryumdaki net su miktarı 80-90 lt ,bu akvaryumda hiç bir şekilde Tang olmaz küçük balık ve düzenli su değişimi ile uçar gider.

YMR_AY bunu beğendi.
  6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Gerçi o tezde çürütüldü ama yinede ps ler üstünde yazanın yarısının bile azı performansta çalışıyor.Benim tankım 310 lt ve b.king 180 ullanıyorum.Bir sene içinde su değişimlerim 3 haftadan nerdeyse 1 aya doğru gidiyor.

7. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Abi ben biraz daha fazlasında kole tang denedim ve başarılı olamadım.Tangler çok çabuk büyüyor.

8. muhittinibrahim

muhittinibrahim

Yer:
    Manisa
    İsim:
    muhittin ibrahim hardal
    Erdal bey teşekkür ederim paylaşımlarınız için ps nin yetmediğini nasıl anlarım değerler mi tutmaz su mu kalitesiz olur. ayda 19 litre damacana suyla değiştiriyorum.

9. Erdal

Erdal

Abicim senin akvaryumda gözlemlediğin böceklerin resimlerini çekme şansın var mı ?

Su değişimlerini aksatmazsanız pek sorun olmaz ama ps e güvenip canlı sayısını yükseltirseniz bu litrede sistem çabuk çökecektir sump olmaması büyük dez avantaj ps yetmez çünkü suyunuzun hepsi o ps in içinden geçemez, mercanlarınız sağlıksızlaşır, renkleri bozulur, amonyak artar vs vs.

10. muhittinibrahim

muhittinibrahim

Yer:
    Manisa
    İsim:
    muhittin ibrahim hardal
    akşam ışıklar sönünce hepsi çıkıyor. ikinci gönderdiğim resimlerde ufak böcekler görünüyor ufak salyangoz şeklinde olanlar falan bir de ek olarak uzun bir kırkayak gibi böcek var kayaların deliklerinin arasında geziyor. akşam tek tek çekeceğim.

11. Erdal

Erdal

Kırkayak, bristle worm hepimizde var özellikle karidese benzeyen, camda yürüyen, salyangoza benzeyenlerin resimlerini çekerseniz yaralıları ve zararlıları ayırabiliriz.

12. muhittinibrahim

muhittinibrahim

Yer:
    Manisa
    İsim:
    muhittin ibrahim hardal
    Evet, onlar conch ve turbo snail yavrularına benziyorlar. aynı onlar gibi çalışıyorlar ama akşam bir inceleyeyim.

13. muhittinibrahim

muhittinibrahim

Yer:
    Manisa
    İsim:
    muhittin ibrahim hardal
    Peki Erdal bey hava motoru ile çalışan ps ler var sanırım. veya herhangi birşey önereceğiniz var mı?

14. Erdal

Erdal

İmkanınız varsa sump süper olur yada düzenli su değişimleri çok fazla canlı girmeyin ve iyi bir tuz kullanın. Hava taşlı ps kesinlikle olmaz.

15. muhittinibrahim

muhittinibrahim

Yer:
    Manisa
    İsim:
    muhittin ibrahim hardal
    ov tamamdır. ben o zaman değerleri ayda bir test edip bi sıkıntı var mı diye bakıyorum su değişimi zevkli zaten. peki anemon için ne diyeceksiniz. düzelir mi

16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Gayet güzel bir akvaryum olmuş, bol emek var. Su değişimleriyle Teoman abinin dediği gibi uçar bu tank. Ek olarak benim tavsiyem küçük balıklardan oluşan bir canlı yükü, istenirse bir adet fazla aşırıya gitmeden tang grubu balıklardan yellow olabilir sağlam balık olması açısından.
    Sistem su değişimeriyle düzene girer, birde canlı yükü dediğim şekilde düzenlenirse görsel olarakta şahane bir tank olur. Pslerde topladığı kadar toplar, ayrıca da tanka oksijen sağlar. Gerisini su değişimleri halleder. Arka fonda gayet güzel seçilmiş akvaryuma derinlik katmış.

muhittinibrahim bunu beğendi.
  17. muhittinibrahim

muhittinibrahim

Yer:
    Manisa
    İsim:
    muhittin ibrahim hardal
    O daha yavru naso tang :(, daha 4 cm ondan rengi siyah. Sitres yapınca beyaz benekleri oluyor. Ama genelde beyaz benek görmüyorum alıştı herhalde. :)

Teşekkürler Veysel abi, telkinlerinize dikkat edeceğim. Saygılar.

veysel bunu beğendi.
  18. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Tankın konumu ve şekli güzel görünüyor.

Emeğinize sağlık.

ümit parlak bunu beğendi.
  19. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Elinize sağlık tankın tasarımı gerçekten çok güzel olmuş . Yandan veya arkadan gizli bir sump olsaymış ekipman konusundada sıkıntı yaşamazmışsınız. İleride birgün aynısını yapmak isterim. Kurulumu haklında detaylı bilgi verirseniz çok faydalı olur.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

20. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Şık bir tasarım. Emeğinize sağlık.
    Ancak ben de diğer arkadaşlar gibi tang grubundan uzak durun derim. Bildiğiniz dışkı ve nitrat makinesi o canlılar. Sistemin zorlama bir sistem olduğunu ayrıca balıkların dönüş yapmak için yeterli mesafesi olmadığını düşünürsek ileride ölüm riski yüksek diyebiliriz. Tercih ufak canlılar olmalı. Tabi bu da zevk meselesi

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş