1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

akvaryuma kaya nasıl konulur?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde alikido tarafından 16 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. alikido

alikido

İsim:
    Ali KAZAN
    Herkeze Selam :) arkdaşlar benim sorum doğadan kendi bulduğumuz kayaları akvaryuma eklerken nasıl dezenfekte edilmeli. kayaları çankırıda yani memlekette dağ gezintisi yaparken dikatimi çekti, akavaryumda güzel olaucaklarını düşünüp topadım ama akvaryuma koymadan önce ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. akavaryumum 100x45x40 ebatlarında içinde 15 adet Sp yavrularım var fotograf makinem olmadığı için foto ekliyemiyorum ama yarın mümkün olursa eklicem. şimdiden teşşekkür ederim :)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence oto yıkamacıya uğrayın ve tazyikli bir su tutturun. Sonra eve gelin akvaryuma ekleyin. Bak bu iyi fikir. saat:gif

3. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

1.gün Kayaları bir kovanın içine veya leğenin içine koyun sonra 3 4 yemek kaşığı kaya tuzu atın ( kayaların üzerine serpin )
    2.gün kayaları çıkartın güzelce kayaların her tarafını fırçalayın fırçaladıktan sonra tekrar kovanın içine veya leğenin içine koyup 3 4 yemek kaşığı kaya tuzu ile serpin sonrada içine mavi ilaçtan atın ( contra ) diye bir mavi ilaç var ondan 3 4 damla atın tuzla beraber mikrobun m siz bile kalmaz ;)
    3.gün kayaları sudan çıkartın tatlı su ile kayaları yıkayın, kayalar kuruduktan sonra akvaryuma koyabilirsiniz ;)

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ben kendi topladığım kayaları Yavuz arkadaşıma vermiştim bu yönetemi ben anlatmıştım. :) İstersen 1 günde de halledebilirsin. Önce kayaların kumları gitmesi için diş fırcası gibi birşeyle fırçala. Sonra bir leğen veya kovaya koyun. Üzerine tuz atıp sıcak su ekleyin. 3o dk kadar dursun. Sonra çıkarın durulayın ve akvaryumunuza koyun.

Yavuzun söylediğinide yaptım bunuda yaptım 2 sindede hhiç bir sorun çıkmadı.

5. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Kayaları kaynat kaynattıktan sonra bir de tuzlu su da tut hiç bişey kalmaz..

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Bence benim sölediğim yapın ;) Fatih yanlış anlama sen garanti olsun genede nolur nolmaz. ;) 3 günde halletsin mikropları filan iyice gitsin garanti olur ozaman :)

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Kayalar büyükse oto yıkamacıya, değilse küvete koyup fırçalayarak yıkayınız sonra tuz ruhu ile salınım testi yapın salını yapan taş istiyorsanız kaya köpürürse, yapmayan istiyorsanız köpürmezse temizce durulayıp tanka ekleyin, başka bişey yapmanıza gerek yok.

8. alikido

alikido

İsim:
    Ali KAZAN

Selam arkadaşlar hepinize ilginizden dolayı çok teşşekür ederim. :) işten eve geldiğim için mesajları yeni okudum ve yöntem olarak emrah arkadaşımın tavsiyesini yapıcam ama bu kayaların neden salınıp yapıp veya yapmadığını anlamadım kayaların salınım yapması akvaryumda bir sorun olurmu. huh:

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Canlıdoğuran akvaryumlarında,bitki akvaryumlarında yumuşak su tercih edilir bu yüzden salınım yapmayan taşlar kullanılmalıdır, tuz ruhu testini yapmassanız ilk gördüğünüzde ''taş gibi'' duran kayanız suya girince zamanla erimeye başlar suyun ph ını yükseltebilir.

10. alikido

alikido

İsim:
    Ali KAZAN

Selam kayaları yerleştirdim arkadaşlar tuz ruhu testinde yaptım kayalar köpürür gibi oluyor ama malavi cihlid beslediğim için ph yükselmesinde pek sorun olmaz sanıyorum. yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim :)

Sayfayı Paylaş