1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryuma marka yardımı ?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde YASİN REYİZ tarafından 9 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. YASİN REYİZ

YASİN REYİZ

İsim:
    YASİN GÖZGÖRER
    Merhaba arkadaşlar 110×50×50 bir akvaryum kuruyorum yeniden ama markada hiç bir bilgim olmadığı için sizin Yardımınıza ihtiyacım var
    Dış filtre
    İç motoru
    Kafa motoru
    Dip kumu
    Isıtıcı
    Veya ne ek parçaları koymamı önerirsiniz
    Ek parçaları ne marka önerirsiniz
    Ve akvaryumun kirli suyunu nasıl temizlerim onun hakkında bilgi almak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim

2. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Merhaba ve hoşgeldiniz.

Marka önermek işin kolay kısmı. Önce ne tür bir akvaryum kurmayı düşünüyorsunuz bunu netleştirmek lazım. Bitkili, bitkisiz, tropikal, Amazon, Afrika gölleri veya biyotop v.s. Çeşit çok fakat net karar vermek lazım, hangi tür balık bakılacak veya dekor tarz olarak nasıl yapılacak ? Öncelikle bu konular belirlenip daha sonra yol haritası çizmek doğru olur. Her türün veya sistemin kendine göre gereksinimleri farklıdır.

Uzun lafın kısası, kafanızdan geçen projeyi bizimle paylaşmanız iyi olur, sonrası kolay. Tatlı suda her keseye uygun malzeme bulmak ülkemizde artık oldukça kolay şekilde gerçekleşiyor.

Pennywise bunu beğendi.
  3. YASİN REYİZ

YASİN REYİZ

İsim:
    YASİN GÖZGÖRER
    Oncelikle bekleyeceğim balık türu malavi cinsi prenses yunus türü ama yunus akvaryumu na bitki koymadim hiç bir bilgim yok inşaallah sizin yardımlarınızla güzel bir akvaryum kuracam

4. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Silis kumdan ziyade Aragonit kum öneririm. Dazs bu konuda başarılıdır ve ayrıca renk olarak hoş durur. Gözenekli yapıda olmayan düz şekilde veya yuvarlatılmış kaya ile güzel dekor yapılır malawi için.
    İç filtreye gerek yok, boşuna koymayın.
    Dış filtre için seçenek çok, önemli olan maddiyat gücü. Eheim 2217 veya Fluval iyi iş yapan ve uzun ömürlü dış filtrelerdir. Eğer daha uygun fiyatlı bir filtre düşünülürse Tetratec 1200 veya Dolphin olabilir.
    İyi bir hava motoruna ihtiyacınız olacak.
    Küçük bir akıntı motoru iyi olur.
    Sump kurmaya gerek olmadığı için kafa motoruna gerek yok.
    Isıtıcı olarak Eheim veya Jbl öneririm.
    Bitki düşünüyorsanız belki Anubias gibi balıkların tırtıklayamayacağı şekilde sert yapraklı olan bitkiler olabilir. Ama bana göre hiç uğraşmasanız daha iyi.
    Aydınlatma olarak dekoratif ve basit led grubu rahatlıkla olabilir.

Malawi türlerinin bakımı oldukça kolaydır, gölün su karakteristiği Tanganyika kadar alkali ve sert değildir fakat yinede bir miktar Kh takviyesi pH tamponlama adına iyi olur ve balıklar bulundukları ortamda rahat edecekleri için üreme randımanları artar.

Pennywise bunu beğendi.
  5. YASİN REYİZ

YASİN REYİZ

İsim:
    YASİN GÖZGÖRER
    önceki akvaryumum bu sizce nasıl yapmalıyım bu akvaryum yunus için rahat olurmu

6. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Dekoru biraz artırın, balıklar daha tahat ederler.

Yunus için daha büyük hacim iyi olur ama karar sizd kalmış tabi.

7. YASİN REYİZ

YASİN REYİZ

İsim:
    YASİN GÖZGÖRER
    Şuan yunus için 110×50x50 yaptirmiyorum yeterlimidir

8. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    1 erkek 5 dişi üstüne çıkmayın o ölçü için.

9. YASİN REYİZ

YASİN REYİZ

İsim:
    YASİN GÖZGÖRER
    Peki abicim pH ile Kh takviyesini anlayamadım ben ?

10. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Portal'da bu konuda oldukça faydalı başlıklar mevcut, onları okumanı tavsiye ederim. Kh, pH seviyesinin belli bir değerde direnç gösterebilmesine yani tamponlanabilmesine olanak tanır. Düşük Kh değerinde pH oynak olur ve bu yüzden özellikle balıklar bu durumdan son derece rahatsız olurlar. O yüzdendir ki biz hobiyi yaparken bilinçli şekilde yaklaşımı öneriyoruz ve bu da merak ve ilgiyle ilgili bir durum.

Sayfayı Paylaş