1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryuma Ne Zaman ve Nasıl Başladık?

Başlığı 'Üye Tanışma Portalı' kategorisinde Erdo15 tarafından 2 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    Ben akvaryuma 6 yıl önce 40lt ile başladım buna merak salmama sebeb olan balıkların çok renkli olmasıydı ne zaman pet shop a gitsem japon balığından başka birşey alamıyordum pet shopa melek balıkları ve vatoz balıklarını sorunca 'sana olmaz senin akvaryumun kavanoz orda yaşamazlar' bende yılbaşında isteğim akvaryumdu ve oldu 40lt bir akvaryumum oldu ve akvaryumu o gece kurdu sabah pet shopa gittim ve işte karar anı artık herşey bana açık hangisini seçsem ilk olarak melek balığını vuruldum :rolleyes: kayıp balık nemodaki balığa benziyordu ve o gün çeşit çeşit balık aldım lepistes,melek,vatoz,çöpçü........ ve böyle başladım 2 yıl önce akvaryumu büyüttüm şuan 176lt bit mücevher ciklet akvaryumum ve 1.5 ay önce, 3yıldır hayalini kurduğum pico reef'im var.

Diğer üyelerinde başlangıç hikayesini dinlemek isterim :D(Temel abi yazarsa roman olur herhalde :rolleyes:)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 5 Temmuz 2015
    YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  2. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Yıllar önceydi sanırım 15 yaşında filandım, bizim mahallede bir dükkana tadilat yapılmış ve molozların üzerine bir akvaryum bırakılmıştı. Dükkan sahibine bunu atacak mısınız dedim. :D Sonrası malum akvaryum eve girdi ve dört camdan ibaret basit bir tank. Babam sağolsun ferforje demirden sehpa yaptırdı. Sonra japonlarla başlayan macera sonu 70*70*50 deniz akvaryumu ile devam ediyor. ;)

YIKIKTEMO, Erdo15 ve Alparslan bunu beğendi.
  3. Özgür Cihan KISACIK

Özgür Cihan KISACIK

Yer:
    Balıkesir
    İsim:
    Özgür Cihan KISACIK
    Ben zaten çocukluktan bu yana akvaryum gördüğüm yerde takılıp kalıyordum.ama tatlı su balığı sıradan geldi çünkü herkes yapıyordu.deniz ekosistemini biraz okuduktan sonra dahada heveslendim.arılarla ilgilenmişti babam bende yardımcıydım.şehirde arı yapamayacağımı anlayınca:) zaten içimde olan deniz akvaryumu konusunda 1 yıl eşimi ikna ettim onu palyaço ile kandırdım.ocak ayında kurulum yaptım ittire ittire bu günü ettim. 2 plyaço aldım 1 i öldü .1 tane daha aldım eskiyi döverek öldürdü. Ceza olarak 1 ay yalnız bıraktım :) ve geçen hafta 1 plyço bi damsel aldım gül gibi geçiniyorlar.1 sarı beyaz percula 2cm . 1 adet ocelaris 3 cm. 1 tane damselim var şimdi.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ben gözümü açtığım zaman akvaryumla tanıştım çünkü evde akvaryum vardı...:D

YMR_AY bunu beğendi.
  5. Özgür Cihan KISACIK

Özgür Cihan KISACIK

Yer:
    Balıkesir
    İsim:
    Özgür Cihan KISACIK
    Şimdi tam kefe başladım.. bebeğimiz olacak yatak odasında akvryum olmaz diye takıldı ailenin kadınları bence sıkıntı olmayacak ama bilemyrum...

6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Sanıyorum 13-14 yaşımdaydım. 70x40x40 bir akvaryum kurmuştum. Evdekileri zorlayarak. Tabi o yıllarda japon ile başlamak lazım diye bir kanı vardı. 1 çöpçü 1 de vatoz almıştım. Ama japon balıkları çok sıkıcı gelmeye başlayınca Japonlar akvaryumcuya geri gitti ben canlı doğuran tropikal akvaryuma döndüm. Velifera ilk doğuran olmuştu. 67 tane yavru dogumuna şahit oldum. 2-3 saat seyretmistim o doğumu. Sonra lepistes, moli, plati, kılıç derken bir arkadaşım elindeki 20 tane kadar çirkin moli kırması yavrularını bana vermişti. Akvaryumu talan ettiler. popilasyon da artınca balık ölümleri oldu. Tabi nitrat falan bilmiyorum o yıllarda. Bozdum akvaryumu 3-4 sene sonra. Bozmamdaki diğer sebep ise şu değişimi zorluguydu. Tüm suyu boşaltıp kumu da yıkayıp geri kuruyordum. Portal yoktu bilmiyorduk öyle sanıyordum.
    2012 yılında da kızıma hediye olsun diye akvaryumcuya gidip hazır filtreli bir akvaryum aldım 35x35x35. içine de 10 tane ciklet koyduk. Tabi nitrat patladı balık ölümleri başladı. 1 tane turuncu renkli ciklet kaldı akvaryumda. 1 ay sonra yanına ne koyabiliriz diye akvaryumcunun yolunu tuttuk o sırada onu geri getir başka canlı al derken bir de baktım nazar boncuğu gibi bir balık. Sonrası deniz akvaryumuna hayranlık. Ama zebra ciklet aldık 1 çift. Doğum makinesi çıktılar. Yavruları verebilmek oldukça zor oldu. Sonrası red sea max 250. Şimdi de yeni tank arayışı var. Ama bakalım neler olacak.

motie bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş