1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryuma Su Basma Sistemi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Courageous tarafından 8 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    AKVARYUMA SU BASMA SİSTEMİ
    GEREKLİ MALZEMELER
    • ½ Plastik su borusu
    • ½ Plastik dirsek
    • Kaynak Makinesi
    • Kesme Makası
    • Çamaşır Makinesi Tahliye Hortumu

İMALAT

• Ben sistemi iki adet kafa motoru kullanacak şekilde dizayn ettim. Tek kafa motoru kullanıp bunu bir t yardımı ile ikiye bölerek de yapılabilirdi. Fakat ileride bazı sıkıntılar oluşturabilir diye bu şekilde kullanmak istemedim. Tek kafa motoru kullanımda sadece tek yönde su basma imkanı olmuyor, çift kafa motorunda istediğiniz zaman istediğiniz yönde su basma imkanı olabiliyor. Tek kafa motoru kullanımda arıza verdiğinde sistem sıkıntı yapabilir, fakat iki motor kullanımda biri arıza yapsa bile sistemi idare edicek ikinci motorun bulunur. Büyük hacimli akvaryumlarda fazla su basma gerektiğinden bir tane büyük kapasiteli almaktansa iki adet uygun kapasiteli motor almak daha mantıklı geldiğinden sistemde öyle kuruldu….
    • Borular uygun boylarda kesilerek kaynak makinesinin yardımı ile birbirine kaynatılarak görülen sistem kuruldu.
    • İlkez kaynak makinesi kullanmama rağmen dikkat edilince ve ölçümler kaynak payı verilerek yapılınca çokta zor değil…
    • Kafa motorlarını sisteme çamaşır makinesinin tahliye hortumları ile bağlandı…

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Özkan her yönüyle çok güzel bir sistem olmuş. Çift motor kullanımının dediğinin gibi artıları var yani birinin arıza yapması vb gibi. Akvaryuma girişte suyun verileceği yön tek motoarlada da ayarlanabilir ancak çift motorun artıları var. Yanlız mesela benim gördüğüm belki de hacim çok fazla bilemiyorum ama bankadaki 2.750 litrelik akvaryumda eğer motorların biri su basmazsa yani teki çalışmazsa diğeri su basamıyor akvaryuma. İkisini birden çalıştırınca sistem dönmeye başlıyor. Aslında pek anlam veremiyorum ama sanırım motor gücüyle alakalı.

Bu güzel paylaşım için çok teşekkürlerler, gerçekten harikalar yaratmışsın. Umarım gönlünce uzun ve sağlıklı canlılar beslersin.

3. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Teşekürler Temel Abi. Sorun çalışan motor durursa bu sefer tersine su sumpa boşalma sıkıntısı oluyor, bu sefer motorun gücü yetmiyor olabilir. Bunun kısa çözümü tek yönlü çekvalf koymak gerekiyor, yoksa tahliye borusu 1 iken ikiye çıkıyor....

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aynen söylediğin gibi bir sorun var bu sistemde. Çekvalf çöüzüm olabilir buna. Zaten çözümü bulunmalı yoksa genel anlamda faydalarından söz edemeyiz bu çift motorun.

Sayfayı Paylaş