1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryuma yağ döküldü

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Burak23 tarafından 14 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. Burak23

  Burak23

  Mesajlar:
  145
  İsim:
  Burak Özgür
  Akvaryuma zeytinyağı döküldü bir zararı olur mu ? Dış Filtre çalışıyor
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Nasıl gerçekleşti Burak bu ? Topheuslara mı kullanırken oldu ?

  Pek kimsenin akvaryumuna zeytin yağı dökülmemiştir sanırım birlikte göreceğiz bence etkisi olumsuz yönde olacak mı olmayacak mı diye. Filtrene kömür ilave et varsa elinde. Ne kadar döküldü bilemiyorum ama miktara göre su değişimi ve kömür ilavesi iyi olur sanki.
   
 3. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Burak ne alem adamsın ya :F :F :F Akvaryumun suyu çok sıcaktıda yemek yapıyordun sıcakdan faydalanarak. Ne işi var akvaryumun yanında zeytinyağının :F :F :F

  Sen her ihtimale karşı %40 su değişimi yap derim. İşini sağlama al... Önce suyun yüzeyindeki zeytin yağını çorba kepçesi yardımıyla topla :F
   
 4. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  gecenin bu yarısı elinde yağla akvaryum başında ne yapıyordun çok merak ettim ben.

  Dış filtreni kapat, yağ dediğin malzeme suya karışmaz. Balıkların ışıklarını açmadan tasfiye hortumu ile su yüzeyini bir kovaya çek. Yağ kenarlardaki camlara yapışabilir, onları da temizlersin..
   
 5. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Zeytinyağının yoğunluğu sudan azdır suyun zerinden o tabakı alıp yemeklere bile kullanabilirsin. Zeytinyağının su ile karışma oranı %0.0001 olarak hesaplamıştık biz okulda. o kadarcık da pek birşey yapmaz zen filtrasyonu durdur akvaryum suyunu bir kovaya al birazını dipten dış filtreyi ona bağla bakterilere birşey olmasın. biraz bekle suyun üzeri durgun olsun oradaki zeytin yağlarınıda al götür yemeklere kullan . :D Geçmiş olsunda bu olay nasıl meydana geldi ?
   
 6. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Burak çabuk söyle nasıl oldu çatlıcam :F :F :F Hiç gülmemiştim bu kadar ya bak gördükçe gülüyorum konuyu. Hemde zeytinyağı :F :F :F
   
 7. Burak23

  Burak23

  Mesajlar:
  145
  İsim:
  Burak Özgür
  Ya hiç sormayın.... :D :D Tropheusların yemini biraz yağa damlatıp vereyim dedim baktım yağ şoorrrr akvaryuma boşaldı... Kaşıkla suyun üstünden temizledim biraz...İnşallah Tropheuslarıma şifa olur... :D :D Bu arada dişinin karnı duba gibi hala patlayacak... Erkek bir kovalıyo hayvan akvaryumun kapağına zıplıyor... :D :D Hayy Aksiiiiiiii Fatih Fatih Fatihhh!!!!
   
 8. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Birazda su değişimi yapardım ben senin yerinde olsam. Heleki söz konusu olan canlılar tropheus olunca :) :) En azından %20 su değişimi yap. Zaten suya pek karışmamıştır. Ama sen genede tedbiri elden bırakma. Suyun üstündekileri iyice temizle ama. Yav allah aşkına yeme yağ damlatınca ne oalcak ? İleride yağlanırlar ve üremeleri durur. Bu arada tek dişiydi yanılmıyorsam ? Akvaryumu bolca kayalandır o zaman dişi çok rahatlar....
   
 9. Yunus Yıldırım

  Yunus Yıldırım

  Mesajlar:
  30
  İsim:
  Yunus İlkay Yıldırım
  Üstten dip çekimi pardon üst çekimi yap.
   
 10. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Hatırladığım kadarıyla yağ suyun oksijenini öldürüyor olması lazım.:smiley33: Burak bence suyu topyekün kademeli olarak değiştir ve akvaryumun camlarına yapışan yağ kalıntılarınıda güzelce temizle.
   
 11. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Kağıt havlu ile üstte ki yağ tabakası temizlenebilir mi ?
   
  fth-94 bunu beğendi.
 12. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  +1 çok güzel fikir.
   
 13. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Kağıt havlu su yüzeyindeki yağların önemli bir kısmını emerek alsada sonuçta ince bir yağ tabakası kalır diye düşünüyorum Volkan hocam.:smiley33: Eskiden akaryakıt işleri yapıyordum.Gemilerden yakıt çekiyorduk.Birgün bir geminin çarkçı başısı ( baş makinist ) bir damla yağın bilmem kaçmetreküp suyun oksijenini öldürdüğünü söylemişti.Ozamanlardan aklımda kalmış. Hani haberlerde bazen çıkıyorya denize petrol döküldü temizlensede etkisi yıllar sürecek vs diye.Denizden kaba pislikleri temizleselerde sudaki öldürdüğü oksijenin yerine gelmesi çok uzun yıllar alıyormuş. Tabi şuan aldığım ilaçlarında etkisiyle kafam pek yerinde değil bazı şeyleri tam olarak hatırlayamıyorum ama yanlış bilmiyorsam sudaki oksijenin can düşmanlarından birisi olması lazım yağ.
   
 14. Toprak Akalın

  Toprak Akalın

  Mesajlar:
  863
  Yer:
  MERSİN
  İsim:
  Toprak Akalın
  Bir ara ben de yapmıştım ( küçüktüm :D ). :D Salak salak balıklara faydası olur diye yağ koydum bir çay kaşığı. :D Onu temizlemedim, en sonunda kendi kendine gitti. Ama köpük köpük olarak gitti. :D Köpükleri temizledim.
   
 15. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Doğrudur Olcay hocam , valla benim hiç başıma gelmedi.Sanırım yağ dökülmesi olayı bir ömür boyu dahada başıma gelmeyecek tabii kide dedim belki işe yarar.. :))))
   
  reis bunu beğendi.
 16. Burak23

  Burak23

  Mesajlar:
  145
  İsim:
  Burak Özgür
  Akvaryumda pek bir değişiklik yok...Ama suyun üstündeki yağ kaybolmuş... Bugün biraz su değişimi yapmaya çalışmaya çalışıcam...
   
 17. Toprak Akalın

  Toprak Akalın

  Mesajlar:
  863
  Yer:
  MERSİN
  İsim:
  Toprak Akalın
  Onlar köpük köpük çıkarlar. Sonra köpüğü de alırsın.
   

Sayfayı Paylaş