1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryuma Yeni Balık Koyma Sorunu

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde halit sirin tarafından 25 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Akvaryumda sarı prenses balıkları var (1e3d 4-5 tane damızlık altı kendi yavruları) ve aysmanlarım var. 3 dişi aysmen var, 3 keredir erkek alıyorum yaşatamadım ilki dişilerden küçüktü. 1 hafta yaşadı 2. dişilerin iki katı idi ama 2. gün cilt mahvoldu, yerde yatıyordu. Karantina yaptım akvaryumcuya geri götürdüm ama yaşatamadık.

Şimdiki erkeğim bir haftadır ben de ama hala yem yemiyor, diğerleri gayet iştahlı yeni erkek insandan falan ürkmüyor, kaçma huyu falan yok, yüzmede sorun yok. Sadece yem yemiyor ve korkuyorum.

Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum. Akvaryum: 130 litre dış filtreli 25-27 derece 15 günde bir yüzde 10 gibi su değişimi yapıyorum.

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba abi hoş geldiniz.Yeni aldığınız erkek sizin verdiğimiz yeme alışık değildir belki,başka yemler deneyin,yada kabız olmuş olabilir karnı şiş mi...:)

3. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Teşekkürler kardeşim malesef bu sabah mefta olmuş.3. defa erkek aldım yaşatamıyorum, kendi balıklarım gayet sağlıklı aldığım erkeğe vuran falan da yok.Acaba akvaryum da bi sorun varda onlar akvaryuma alışkın olduğu içinmi yaşıyor?Dışardan aldıklarım uyum sağlayamıyormu acaba. Lütfen bilgilerinizi paylaşın arkadaşlar

4. tamerkokcu

tamerkokcu

Yer:
    İZMİR/ciğli
    İsim:
    tamerk okcu
    Alış veriş yaptığınız pet shop u değiştirin.Sorun sizden degilde ordan kaynaklı gibi geldi bana.

5. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Tamer bey teşekkür ederim benim de aklıma geldi bu aslında ya bütün balıklar sağlıklı bie erkek aysmen koyupta yavruya geçemedim dişiler kuduruyo birbirlerine titriyolar ben başka bir yerden yeni bir erkek alıp suyunda yarısını değiştirerek denemeyi düşünüyorum su her değiştirmede tuz ilavesi uygunmudur yoksa daha seyrek mi teşekkür ederim.

6. tamerkokcu

tamerkokcu

Yer:
    İZMİR/ciğli
    İsim:
    tamerk okcu
    Halit bey,yarıyarıya su değişimi riskli bi ölçü olabilir.Şu an tanktaki canlılarıda düsünerek hareket edelim.%20 su değişimi ve değişim miktarına orantılı olarak takriben 1 tatlı kasıgı kadar(silme) tuz solüsyonu yeterli olur düşüncesindeyim.Umarım bu defa dogru secim yapar ve beklediğiniz yavrulara kavusursunuz.

7. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Tamer bey teşekkür ederim haklısınız aslında %50 fazla olur evet bu arada yaşadığım ilde (düzce ) bir tane bile damızlık erkek aysmen kalmamış :) bekleyeceğiz artık durumdan haberdar ederim saygılar teşekkür.

8. tamerkokcu

tamerkokcu

Yer:
    İZMİR/ciğli
    İsim:
    tamerk okcu
    Yavrularınızı bekliyorum halit bey.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mevcut akvaryum sakinleri sağlıklı ise yeni gelen balıkların sağlık durumlarını ilk sorgulamak gerek. Sonrasında eski balıkların alıştığı ama yeni gelenlerin tepki vereceği su şartlarını toparlamak iyi olur, bu en güzel %30–35 su değişimi sonrası balık eklemekle olur. Yine epargriseovit ampul adaptasyon stresi ve suyun kalitesinde destek olur.

10. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Teşekkür ederim. Bu ilaç sanırım vitamin 1 ampul ne kadar su için yeterli olu? Bir de sizin denediğiniz bir şey mi? Denenmişse sıkıntıyok su değişimini yapıp balığı kendi suyu ile akvaryumda bir yarım saat bekleteyim diyorum, sanırım yeterli olur .Tamer bey haber vereceğim mutlaka mesela şu anda sarılardan yavru alıyorum ortalama 10-15 yavru sağdım sayı normal mi?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Halit bey,

Öncelikle bana 'yıkık' ama Tamer kardeşimiz için Tamer bey ifadesini kullanmanız ilginç geldi nedenini sadece merak ettim?:) Epar ampul daha evvel hiç denenmedi, ilk defa siz deneyeceksiniz, bakarsın iyi gelir diye düşündüm. Şaka elbette.:)

veysel bunu beğendi.
  12. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Valla hitap için kusura bakmayın eğer yanlış bir şey söylediysem yıkıktemo görünce öle yazasım geldi:) siz nasıl isterseniz öle hitap ederim ama yıkık bey olmaz gibi sanki özür ya altta isim yazıyormuş temel bey özür dilerim :) benim akvaryum 130-140 lt 1 ampul yeterli olur mu birde internetten hiç balık alış verişi yapmadım bazı sitelerde satış yapanlar var tavsiyeniz var mı bu konuda tekrar özür vede teşekkürler.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sorun yok Halit, sadece meraktan sordum. Epargriseovit konusunu inceleyebilirsin. Eczanelerden alabilirsin. İçinde iki tip ampul var, kırmızı ve şeffaf tüpler, birer adet kırman yeterli.

Konuyu Tartışılması Tamamlanan Epargriseovit Ampul Kullanımınıza Hazırdır linkinden inceleyebilirsin. Balık transferi yapan yerler var ama ihtiyaç olmadığından araştırmadım hiç. Forumdaki esnaflarda yolluyor balık isteyene, onlara bölümlerinde danışabilirsin.

14. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    teşekkür ederim temel abi diğer forumuda inceedim en kısa sürede kullanacağım saygılar yeni bri aysmen bulduktan sonrada sonucu bildireceğim :)

15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Su değişimini bence uğraşıp ekleyeceğiniz suyun değerlerini ayarlayıp 2 veya 3 seferde yapın. Mesela yüzde 10 - yüzde on gibi benim fikrim üstatlar ne söyler bilemem. Ben genelde ayda bir, 2 seferde yapardım. Mesela cumartesi bir bölüm pazar bir bölüm. Ne tuz ne bir şey kullandım hastalık yüzü görmedi balıklar. Fabrika gibilerdi dağıttığım yavrunun haddi hesabı yoktu. İceman için bir akvaryumcuya baktım orada da 3 cm olanlar var sadece erkek olanından var mı diye sorulur ama boyut ufak, ancak sağlam ve sağlıklı gelir balıklarınız.

halit sirin bunu beğendi.
  16. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Teşekkür ederim erkek damızlık arıyorum, biraz daha araştırayım bakalım olmassa sizin dediğiniz akvaryumcuya yöneliriz şimdiden teşekkür ederim.

veysel bunu beğendi.
  17. halit sirin

halit sirin

İsim:
    halit şirin
    Başka bir akvaryumcudan sağlam bir erkek aldım ve dişimin ağzı dolu şu anda o erkekte çok sert umarım sarılarımın üremesini bozmaz selamlar arkadaşlar
    Temel abi ampulü kullandım ve fayda gördüm adı değişmiş yalnız norogrizovim olmuş yada eş değer neyse

Sayfayı Paylaş