1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumcudan Bir Akvaryumla Deniz İşine Giriyorum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde baranos tarafından 9 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. baranos

baranos

İsim:
    Baran
    Merhabalar,

Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba yeni üyeyim üye olduğumdan beri yardımcı oluyorsunuz çok teşekkür ederim.

Hazır akvaryumlar pahalı malum bizde öğrenciyiz şöyle düşündüm;

Yarın akvaryumcuya gidip uygun fiyata sattığı normal tatlı su akvaryumlarından 70Lt'lik olanından alacağım ardından internetten şuan bildiğim kadarıyla Şelale protein skimmer, ısıtıcı sipariş edeceğim ORDU'da yaşıyorum ilimde petshopla ilgili özellikle tuzlu suda ürün kıtlığı var ve internetten alıyorum.

Yarın internetten protetin skimmer ve ısıtıcı haricinde hangi siteden hangi kumu almalıyım? Hangi testleri almalıyım kısacası neler almalıyım?

Nasıl başlamalıyım ek olarak akvaryuma Erikli damacana sipariş edip o suyu mu ekleyeyim? :)

Örnek aldığım tank bu arkadaşınki;

http://www.akvaryumportali.com/threads/red-sea-max-250-pennywise.18078/

Bana yardım edin, yol gösterin ve beraber böyle güzel birşey oluşturalım.

Şimdiden teşekkürler.

Düzenleme: 9 Temmuz 2015
    Pennywise bunu beğendi.
  2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Veysel in kurulum konularına bakın. Gayet uygun fiyatlara güzel işler çıkardı şimdiye kadar. Gerçi ayda bir tank kurduğu için hepsini incelemeniz birkaç yılınızı alabilir ama kafanızda güzel bir sistem oturtmanızı sağlar. ;)

veysel, ka2n, m.avcıoğlu ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. baranos

baranos

İsim:
    Baran
    İnceliyorum ama sizden de öneri bekliyorum birde mercanları ve canlıyı sponsorumuz gönderir demişti bir arkadaş o konu nedir acaba?

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    70 litrelik bir akvaryum alacagınıza 20x20x20 bir akvaryum yaptırın en azından görselede hitap eder. Nano küp dersiniz. Birde su hacmi ne kadar düşerse profesyönelliğin o kadar artması gerekir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

zipkinteam ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  5. baranos

baranos

İsim:
    Baran
    Akvaryum yaptırabileceğim bir yer yok maalesef 70 LT'lik neden önermiyorsunuz acaba?

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Standar akvaryumsa boyu uzun eni dar olacak. Derinlik hissi ortadan kalkacak boşuna masraf yapmış olacaksınız. Çünkü belli bir süre sonra o akvaryumdan ben sıkılırdım. Derinlik hissi en önemli kavramlardan. Tabi onuda konumlandırma ile avantaja dönüştürebilirsiniz ama bunların hepsi tecrübe istene şeyler. Tuzlu suda bence yeni başlayan birinin en azından 180-200 litre hacmi görmesi gerekiyor.

zipkinteam ve corax bunu beğendi.
  7. baranos

baranos

İsim:
    Baran
    Yarın kare için bir camcı araştıracağım. Çok büyük akvaryum için yer problemim var.

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ucuz mal alacak kadar zengin olmayın yeter. Bırakın akvaryumun sehpası 3 ayda bitsin. Siz yapın. Bırakın camları çevre illerden getirin siz yapıştırın oda 3 ay sürsün. Ama hak ettiği değeri verin. 2-3 ay sonra olmadı diyip balık ölümleri yaşadıktan sonra geri adım atmayın. Mercan fiyatlarını, balık fiyatlarını düzenli giderleri bir inceleyin. Ben üniversite öğrencisiyim. Kendi bütçem, kendi yaşantım ve giderlerim var. Ve emin olun hayatımdan büyük fedakarlıklar vermek durumunda kalıyorum. Ve şu anki aklım olsa akvaryumumdan daha büyük litrede bir akvaryum yaptırırdım. Daha sakin ve yavaş giderdim. ( Akvaryumu kurduktan 6 ay sonra canlı ekledim. 6 ay su boş bir şekilde döndü. ) Mükemmel olmayacaksa hiç olmasın mantığı oluştu şu anda. Çünkü aradaki farkı gördükçe sizde hak vereceksiniz.

zipkinteam, Pennywise ve baranos bunu beğendi.
  9. baranos

baranos

İsim:
    Baran
    Kesinlikle katılıyorum yarın bu işin üzerine düşeceğim çok çok teşekkürler. :)

Lakin mercan vs. canlı kaya fiyatlarına nereden ulaşacağım bir internet sitesi önerir misiniz?

10. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Barancığım kararın hayırlı olsun:) Bu arada Doğuş'a uyma işleri baygınlık verecek kadar ağır ilerletiyor temo25

Fiyatlar sponsorlarımızın sitelerinde var.Oraları araştır.Hatta hazır siztem güzel nanolar bile var.

veysel, Gmsy, Pennywise ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. baranos

baranos

İsim:
    Baran
    Sanırım biraz uyacağım ve biraz da uymayacağım ;) :anlastik:

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Kızıldeniz Akvaryum

Akvaryum Merkezi

Aquareef

APG Akvaryum

Fantastik Akvaryum

Gökkuşağı Akvaryum

Albatros Akvaryum

Marin Akvaryum

Pennywise bunu beğendi.
  13. baranos

baranos

İsim:
    Baran

En önerdiğiniz var mıdır arasından birde ne kumu alayım adı nedir alacağım kumun Doğuş Bey?

14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Kum mercan kırığı 3-5mm. En ekonomik yolu budur. 3-4 cm kum yüksekliğide yeterli gelir akvaryuma.

Hepsi güvenilir isimler sıkıntı yaşamazsınız.

15. baranos

baranos

İsim:
    Baran
    Anladım Doğuş Bey Mercanların fiyatlarına baktım şimdi 150 liradan başlıyor ne yapacağımı şaşırdım şöyle bir plan var aklımda.

1- Bugün bir akvaryum al veya yaptır
    2-Bugün internetten şelale Protein skimmer ve ısıtıcı al ayriyetten mercan kırığı ve deniz tuzu al.
    3- ? Bu aşamada ne yapayım ne alayım hemen canlı kaya veya mercan mı alayım bu sitelerden?

16. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Yakin bir yerde olsaydınız ben hesiye ederdim akvaryumu. Ama kargoda cam sakat :(

veysel bunu beğendi.
  17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bu plan bence çok hatalı. Sıralama şöyle olmalı ilk başta sisteme karar vermelisiniz. Ne istediğinize ne yapmak istediğinize. Ki onlarca sistem var tuzlu su için karşınıza çıkacak. Sisteme göre ekipman ve akvaryumu konuşacağız fiyata göre ekipman seçimi olacak dersek bu seferde sistem olmayacak. Hayalinizdeki bir akvaryumu canlandırmakla başlayan bizde ona göre ışık tutalım sizde ona göre yolunuzu çizin.

18. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Mercandan once akvaryumu kursaydin iyiydi :D Bi dur kurduktan sonra 1 ay bos akvaryum izleyeveksin daha ;)

Özgür Cihan KISACIK ve baranos bunu beğendi.
  19. baranos

baranos

İsim:
    Baran

Ama bilgim yok ki çok sizinle ortak kuracağız bu işi ben şundan istiyorum hocam bunun için bir plan çizelim o zaman.

Bu görüntüdeki gibi ama 50-70Lt aralıkta birşey yapmak istiyorum bu ne akvaryumudur ve bunun için bana bir yol çizer misiniz?

http://www.akvaryumportali.com/threads/red-sea-max-250-pennywise.18078/

Düzenleme: 10 Temmuz 2015
  20. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Gmsy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş