1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

AKVARYUMCULUĞUN TARİHİ HAKKINDA KISA NOTLAR

Başlığı 'Forum Arşivi' kategorisinde lacooos tarafından 12 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. lacooos

  lacooos

  Mesajlar:
  36
  Balık besleme canlı besinleri hazırda taze olarak bulundurmak için havuzlarda yada su birikintilerinde depolama amacıyla ortaya çıkmıştır.
  İnsanın tabiatında olan merak ve su altı yaşamının araştırılması çalışmaları akvaryumculuğun gelişmesinde önemli yer tutar.Besin değeri yüksek olan balıkların beslenme amaçlı tutuldukları havuzlardan akvaryumlarımıza girmeleri insanoğlunun bilinmeyene olan yüksek merakı ve değişik canlılar üzerinde araştırma yapma ve onları geliştirme güdüsü sonucu gerçekleşmiştir.

  Bilinmeyen su altı üzerine araştırmalar yapılırken bunlar insanlara sergilenmiş ve bu sergileme için akvaryumlar kullanılmıştır.Büyük beğeni toplayan bu sergiler bir çok insanın evlerinde,bahçelerinde havuzlar,akvaryumlar yapmalarıyla yaygınlaşmış ve günümüze büyük bir hobi ve sektör olarak ulaşmıştır.
  Süs amaçlı kullanılan ilk akvaryumlar Mısır'da kullanılan camdan yapılan tanklardır ama balıkların süs amaçlı kullanılmasının uzak doğu kaynaklı olduğu bir çok kaynakta mevcududur.
  Çin'de ilk kez seçkin renkli balıkların yetiştirildiği,Goldfishes'lerin Sung hanedanı zamanında (970-1278) üretildiği anlaşılmaktadır.16.yy da cam kaplarda süs balığı besleme modası Avrupa'da yayılmıştır.19.yy da halka açık akvaryumlar kurulmuş,yine aynı yıllarda Amerika'da tropikal akvaryum sergileyen bir akvaryum derneğinin kurulduğu bilinmektedir.
  Günümüz standartlarına en yakın akvaryumu ilk kez Heath Robinson gösteriye açmıştır.
  Elektriğin icadına kadar alttan gaz lambalarıyla ısıtılan bu akvaryumların bakımı çok zordu.Elektriğin bulunmasından sonra nispeten daha kolaylaşmış ve 1930'lu yıllarda Avrupa'da akvaryum dernekleri çoğalmaya başlamış,19402larda ise gösteri amaçlı yarışmalar tertiplenmeye başlanmıştır.

  KAYNAK:WWW:BALIKSEVERLER:COM
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş