1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumcunun dedikleri doğrumu ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde fth-94 tarafından 19 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Arkadaşlar bugun balıkçıya gittim kum , ısıtıcı , iç filtre aldım. Birde kaya tuzu aldım. Kaya tuzunu akvaryuma notmal çeşme suyunu koyup 2-3 gün bekledikten sonra o suyu boşaltmadan direk balıklarını koy dedi. Tuz mevlana şekerine benziyor 4-5 adet atmamı söyledi.
    Eğer böyleyse;
    1- Balıklara zararı olmazmı ?
    2- Kum , ısıtıcı , filtre ' yide takıp tuz atsam sorun olurmu ?
    Sizlerden gelecek yanıta göre akvaryumuma filtre ısıtıcı ve kumu yerleştirip su doldurup tuzu atacağım.
    3- Isıtıcıyı tamamen batırmamamı söyledi. Isıtıcının kutusunda ise tamamen daldırınız yazıyor. montz: Sizce ?
    Birde aldığım Filtre Amazon KJ-1200F => 15 Tl bunun yeterli geleceğini söyledi.
    Isıtıcım Atman 100W => 25 TL

Filtrem bu.

Filtrenin dışında elyaf gibi bişey var içindede süzmesi için toplar. Hoşuma gitti. :)
    Sizce 54 Litre akvaryum için iyilermi ? Fiyatları uygunmu ?

Birde dükkandan çıkarken moralimi bozdu montz: . İnternete fazla güvenmemeliymişim card curd. Ben size çok güveniyorum ve sizin dediklerinizi yapıyorum zaten güvenmesem sizin gösterdiğiniz şekillerde akvaryum yapmaya kalkmazdım. Ayrıca bir çok soruyu burda değil o balıkçıya sorardım. Hayatımda 1 taneden başka akvaryumcu-balıkçıya güvenmedim. Güvendiğim kişi Kahramanmaraşta bir akvaryumcuydu... Evine bile gitmiştim :D
    Şimdiden teşekkürler

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumcuna selam söyle ve deki yıllarca hobici size inandı da nereye gelebildi ? İnternetin mazisi nedir ülkemizde ve bu güne kadar hobiyi nereye taşımışlar. İnternet yayıldıktan sonra ortaya çıkan fasolarını 240 Cigabayt bir hard diske yükleyip yollayalım kendisine.Ancak sığar zaten. :F

Bu ekipmanlar akvaryumuna yeter, akvaryumu dezenfekte etmek için koyduğun suyu elbette kullanmamalısın. Yeni ve taze bir suyla doldurup 1-2 yemek kaşığı kaya tuzu atabilirsin. Taktın zaten sen bu kaya tuzuna ekle bari. Isıtıcılar kalitesine bağlı olarak tamamen su altında ve ısı ayar termostat kısmı su dışında kalacak olanlar olarak ayrılıyor. Kalitesiz Çin malı ise senin çarpılıp başına bela almanı istememiştir. Kim bilir adamın başını nasıl yedin dükkanda. :) Gerçi iyi yapmışsın internete güvenme diyen got kafa biridir. :F

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

1- Isıtıcım Atman ( Resmi altta ) . Suyun içinde çalışmasımı daha sağlıklı dışındamı ?
    2- Akvaryumcum değil :) sadece bugun alışveriş yaptım. ( Oda mecbur Eminönü'ne gitme imkanım olsa çok daha iyi olacak ama zor oluyor gitmek 1 saat yol çekilmiyor )
    3- Kaya tuzunu bedavaya verdi . :)
    4- Ayrıca bende onlara güveniyorum dedim. ( yani sizlere ) :hepiniziseviyorum:
    5- Tuzlar mevlana şekeri gibi kaşıkla atılmaz. Aynı şekli ona benziyor. 10 adet var elimde 1-2 tanesi 1 tatlı kaşığıa denk geleceğini düşünüyorum.
    6- Gene anlamadım.
    Şöylemi olacak. Dün koyduğum tuzlu suyu döküp akvaryumumu durulayıp içine çeşme suyu koyup ısıtcı filtre kumuda koyup, kaya tuzunu atıp 2-3 gün bekleyip balıklarımı koymak . Anladığım bu :D

Akvaryumcuların geneline Bir soru sorduğunda başından sağma cevap veriyorlar. Burada öyle birşey yok ;) em34:

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Doğru anlamışsın, suyu tamamen boşalt ve durula. Sonra yeni suyu doldurup tüm ekipmanlarını kurarak çalıştır. Mevlana şekerine benzeyen kaya tuzundan at bari 4 adet. :F Isıtıcı su içinde kullanılan model, Siyah kablo bağlı olan yani üstten 3 cm bölüm su dışında kalmasını önermesinin sebebi güvenliktir. Normalde gerek yok ama akvaryumun suyu buharlaşıp ve sen müdahale etmez isen baş kısmı dışarda bıraktığın ısıtıcı yarısına kadar dışarda kalırsa sorun çıkar.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Tamam 4 adet atarım. :D :heyo: :heyo: 2-3 gün bu şekilde çalıştıktan sonra balıklarımı koyarım içine...
    Isıtıcıyı nasıl yapayım halen net bir cevap söylemedin en sağlıklı bir şekilde kullanmam için. Akvaryum suyunu yarısına kadar buharlaştıracak halim yok 5 cm buharlaşında yeni su eklerim . :) Yarısına gelmesini beklemem :F

Akvaryuma bu şekilde yerleştireyim dimi ? Yan cama filtre hemen 10 cm önüne ısıtıcı. Çünkü sıcaklığı dağıtır.
    Birde adam 24-26 derece arasında ayarlamam gerektiğini söyledi ısıtıcıyı ( zebra chiclid için dedim böle yaptı.

NOT: Resim kendi yapımımdır :D

6. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Isıtıcını tabi ki su dışında kullanmamalısın :) O zaman akvaryumu değil evi ısıtır.Bu bağlamda soba alman daha uzun ömürlü bir çözümdür :D Ancak kendi kullanım şeklimde; Isıyı ayarlayacağım derece çubuğu dışarda kalacak şekilde kullanıyorum.Sanada tavsiye ederim :) Ben bir sorun yaşamadım super:gif

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Tamam tavsiyeni dikkate alıyorum. Birazdan akvaryumu durulayıp malzemeleri yerleştireceğim malesef fotoğraf koyamayacağım abim geliyor. Bİrazdan kapatacağım bilgisayarı . Normalde cuma-hafta sonları serbest bilgisayar ama bu günlerde zar zor izin alıyorum. Cuma günü balıklar olmadanki halinin fotoğrafını koyacağım. cumartesi inşallah balıklar gelicek.

8. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Bekliyoruz :)

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Birde düzgün bir zebra cichlid çifti bulabilsem süper olacak. Akvaryuma su koyduğumda camlarda küçük küçük baloncuklar oluşuyor yapmam gereken birşey varmı ? Elimle sildiğimde gidiyorlar. Sileyimmi ?

10. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

İllaki Zebra diyorsun ya inadına hayranım :F Umarım bir gün açtığın konu başlıklarından biri ''Zebra'lar neden bu kadar çoğaldı?'' olmaz :F Şaka bir yana elindeki diğer alternatifleride kullanabilirsin burda:gif Akvaryumunda 1e 2d sarı prenses de güzel olur burda:gif Erişkin boyda bulman zor olmayacaktır saat:gif Tabi balıklar gelmezse...

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ben yavrularıma bakmak istiyorum. Küçük balıkları yetiştirip büyütmek çok hoş oluyor. Eminimki öyle başlık değilde böyle bir başlık açacağıma '' Zebralarımın XX. yavruları '' :) . İnatlık demişsin malesef çok inadım illa birşeyi kafama taktığımda ne yapar ne eder yaparım. Aslında inatlık bir çok zaman işe yaramaz ama bazende çok işe yarar :) . Bugunkü akvaryumcu olumsuz şeyler söyledi zebralar içinde ama kafama bile takmadım. Benim için onlar öenmli değil BEN! ve BALIKLARIM! önemlidir. O balıkçının benim zebralarımı beğenmemesi hiç umrumda değil. 2d 1e sarı prensesin üremeleri çokmu zor ? Acaba elinizde varmı ?

12. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Fatih sarı prenseslerini haftasonu alacaksın unuttun mu, gerçi henüz yavru sayılırlar :)

1 erkek 2 dişi sarı prenses pekala çiftleşip, verimli döller meydana getirebilirler herhangi bir sorunları yoksa. Önemli olan uygun koşulları sağlayabilmektir. Gerçi sarı prenses öyle bir hal aldı ki bir çifti bir bardak suya koysan düzenli yavru alınabiliyor neredeyse...Ama yinede amacımız doğala en yakın ortamı sağlamaktır balıklarımız için. Akvaryum hobimizde temel amaç budur zaten :)

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hafta sonunu bekliyorum. :) Biran önce gelmenizi bekliyorum günler geçmiyor. :D Getreceğin sarı prensesler ciftleşecek boydamı ? Eğer o boyda varsa getirebilirmisin ? 1-2 tanede yavru yanına :)

14. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL

54 litrede sarı prenses biraz sıkıntı yaratmaz mı :).Zebra Ciklitleri çok seviyorsun ama inanki aşırı çoğalıyorlar.Amcamda 2 çift zebra vardı.Yani çok çabuk yavru veriyor.Akvaryumda yer kalmıyordu nerdeyse :).Yani bence bir daha düşün derim.Ama tabi kafana taktıysanda besle tabi bişi olmaz :).

15. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Valla süper :) Fatih, öğrenme ve sorgulama anlayışına hayran kaldım :)
    Bence de hiç zebraya girme sp iyidir :)

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bu sefer araştıracağım.2-3 sene önce 2 adet akvaryumum vardı.Bir tanesi 100 cm diğeri 60-80 cm di. Birinde koi,diğerinde bir sürü karışık chiclid vardı. Hiç birşey bilmiyordum. Ama artık herşeyi öğreneceğim. Balıklarımın hiç bir şekilde zarar görmesini istemem. :)

Sayfayı Paylaş