1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda Çay Kullanımı Ve Etkileri,faydaları

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde kaan07 tarafından 3 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. kaan07

  kaan07

  Mesajlar:
  640
  İsim:
  Kaan ÖNCÜ
  Asidik su balıklarının genelde sularının sarı ve siyah tonlarda olduğunu hemen herkes bilir.Bunu sağlayan bileşikler büyük oranlarda çeşitli tanenler.Tanenler geniş etkiye sahip bileşikler.Bunun yanında bir sürü bileşikler var çayın içinde.Hepsinin de çeşitli etkileri mevcut.İşte bunlardan birkaçını bilerek cesaretimi toplayarak yapmış olduğum bir deney sonucu akvaryumda çay kullanımını açıklığa kavuşturmuş olduk.
  Çayın içeriği

  Polifenoller,kateşinler,flavonoller,flavonlar,fenolik asitler,theaflavinler ve thearubiginler,tanen ve gallik asit türevleri.

  Özellikle polifenoller stres unsurlarını ve stres sonucu oluşan negatif etkiyi ortadan kaldırmakta birebirdir.

  Kateşinlerin en büyük özelliklerinden biri güçlü derecede antiviral ve antibakteriyel olmasıdır.

  Diğer gruplar da çok etken olmasına rağmen çoğunu buraya yazmayacağım.Genel olarak içinde bulunan kimyasalların topluca özelliklerinden biraz bahsetmek istiyorum.

  Antioksidatif(strese karşı),antimutajenik(mutasyonu önleyici),antikarsinojenik(kansere karşı),antibakteriyel,antiviral,antifungal(mantar önleyici).Bunların yanında zamansız hücre ölümlerini önler ve yaşlanmayı da geciktirir.

  Bunun yanında çok çeşitli vitaminler ve eser mineraller içerir.

  İçeriğine bakıldığında aslında az çok akvaryumda nerelerde kullanılması gerektiğini anlayabiliyoruz.

  Çayın pHı 5 dolaylarında.Çayın türüne göre bu değişkenlik gösterebilirken genel olarak 4.7-5.3 arasında değişkenlik gösteriyor.

  Çayın balıklarda kullanımı

  Aslında çayı kullanma maceram yaklaşık olarak 2 hafta önce limon tetralarda başlamıştı.İçeriğindeki temel etken maddeleri bilmeme rağmen diğer maddelerin etkilerinden emin değildim.Bir şey bulabilmenin verdiği cesaretle çayı belirli oranlarda akvaryuma ekledim.Önce 10 ltye bir yemek kaşığı çay denk gelecek şekilde akvaryuma ekledim.Bu eklemeyi oldukça yavaş yapmakta fayda var.Çünkü çayın pHına 5 demiştik hatırlarsanız.Bu akvaryumda ciddi bir pH düşmesi yapacaktır.

  Bu eklemeyi yapmamın ardından 15 dakka kadar sonra limon tetralar ilk defa ürediler.Yine hatırlayacağınız gibi antifungal özelliği var demiştik.6 saat içinde yumurtaların bir kısmı mantarlaşmaya başladı.Çayın dozunu artırma kararı aldım ve ikiye katladım.Böylece mantar hücrelerinin faaliyeti tamamen durdu.Öyle ki,yarısı mantarlaşmış yumurtalar bile günlerce öyle kaldı.Normalde o yumurtanın tamamının bembeyaz olması lazımdı.

  Daha sonra yumurtalar açıldı,yavrular çıktı.İsteyenler konuya burdan bakabilir.

  http://www.akvaryum.com/Forum/limon_tetra_uretim_macerasi(yavrular_3gun_sf11)_k318593.asp

  Her balığın kendine has asitliğe ve bu bileşiklere dayanma limitleri vardır.Bu genelde balığın yaşadığı suyun asitliği ile doğru orantılıdır.Bunu baz alarak suyu çok çok açık sarıdan koyuya yakın sarıya varana kadar çayla boyayabilirsiniz.

  Çayın su değelerine etkisi

  Çay pH ve sertliği düşürdüğü için özellikle sert su seven balıklarda ve karides gibi omurgasızlarda kullanılmamalıdır.

  pH ve sertlik deneyini Serdar AŞÇI yapmıştır.Yine konudan inceleyebilirsiniz.

  Gölden topladığım gammaruslarda çay uygulamam sonrasında büyük oranda rahatsız olduklarını gördüm.Bu da bize omurgasızların bu işten oldukça rahatsız olduklarını gösteriyor.
  Tabi aynı zamanda afrika cichlidleri gibi balıklarda da uygulanmamalıdır.

  Çay pHı düşürdüğü için amonyak/amonyum dengesi amonyuma kayacak ve balıklar için daha iyi bir ortam sağlanmış olacaktır.Aynı zamanda iletkenliği de bir miktar düşürdüğünü düşünüyorum ama henüz deneyini gerçekleştirmedim.

  Çayın bitkilere etkisi

  Çayda bulunan birçok element ve karbon grupları sayesinde bitkilerin gelişimini hızlandırabileceğini düşünmüştüm ki düşündüğüm gibi de oldu.Çay eklediğimde bitkilerin fotosentez hızlarında artış oluyor.

  Aynı zamanda pH düşürdüğü için birçok bazik su seven yosunun da gelişimini bir nebze engellemiş oluyor.

  Not:Çayı demlediğimizde posasını değil sadece dem kısmının suyunu ekliyoruz.Çayı birden değil kademeli olarak eklemeye çok özen gösterin.Ayrıca burdan yola çıkarak yapacağınız uygulamalardan hiçbir şekilde sorumlu değilim,sadece bilgi verme amaçlıdır.Verdiğim oranlar sadece kendimin limon tetralarda uygulamış olduğu oranlardır.Farklı balıkların dayanma limitleri ayrı olacağından oranlar az da olsa değişebilir.

  Yazan:Onur ŞAHİN

  Dİkkat:Onur Şahin yazandır.Ve şahsımca izin alınarak yayınlanmıştır herhangi bir sitede yayınlanamaz.
  http://www.akvaryum.com/forum/akvaryumda_cay_kullanimi_ve_etkileri,faydalari_k320689.asp
   

Sayfayı Paylaş