1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda dekarasyon

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 11 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Dekarasyon;

  [img width=700 height=525]http://img361.imageshack.us/img361/4633/foto04150id6.jpg[/img]

  Akvaryumlarımızı süslemek onları dekore etmek için çeşitli yapay ve doğal malzemeler vardır.Akvaryum dekore ederken dikkate alınması gereken nasıl bir akvaryum istediğimizdir.Eğer kendi zevkimize hitap etmesini istiyorsak,akvaryumcularda bunun için hazırlanmış plastikten imal edilmiş,istiridyeler,dalgıçlar,dönen yel değirmenleri v.b. malzemeler mevcut,ancak bu balıklarınız için hiçte doğal olmayan suni bir ortam olacak belki de bu gibi malzemelerle akvaryumunuzu hastalıklara karşı güçsüz düşüreceksiniz.Adi malzemeden yapılmış plastik bir süs akvaryum suyunda çözülerek suya kimyasallar bırakacak yada çok güzel bulduğunuz köşeli bir taş balıklarınıza zarar verecektir.
  Akvaryumu kurmaya başlamadan önce onun cam bir kap ve içindeki birkaç balıktan ibaret bir hobi aracı olmadığını balıkların doğal ortamlarına benzetilmeye çalışılmış birer sualtı evreni olduğunu bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir.

  Doğru kurulmuş her akvaryum her şeyiyle yaşayan bir evrendir.Gözümüzle gördüğümüz ve göremediğimiz canlıları barındırır ve kendine has doğal dengesi bir döngü oluşturur.ancak bu niteliği ona kazandıran siz akvaryum severler olacaksınız.
  Balıklarınızı iyi tanımanız ve doğal ortamlarını bilmeniz ilk işiniz olmalıdır.Cichlid besleyen kayalı,canlı doğuran besleyen bitkili olmasına dikkat etmeli.

  Bitkiler ve kayalarla hayal gücünüzü kullanarak dilediğiniz şekilde akvaryum kurabilirsiniz.Ayrıca çok fazla para harcamadan köpük,derz ve silikon yardımıyla akvaryumunuza derin suların kayalı ortamı görüntüsü de verebilirsiniz.Bu teknikle akvaryumunuzun filtre,ısıtıcı,hortum gibi malzemelerini göz önünden kaldırabilir yabani bir doğal ortam görüntüsü katabilirsiniz.Mesela ısıtıcınızı akvaryumun bir köşesine verdiğimiz malzemelerle hazırladığınız dik kayanın arkasına koyarak göz önünden kaldırabilirsiniz.

  Dekoratif bir akvaryum kurarken balıklarınızın doğal şartlarına dikkat edilmesi gerektiğini yazmıştık,bunun için mesela Cichlid akvaryumuna koymak istediğiniz bitkileri saksılara koyabilir ve bu saksıları kayaların arasına veya arkasına gizleyebilirsiniz,böylece hem bitkileriniz sağlıklı büyümeye devam ederler hem de akvaryumunuz güzel bir yeşil ortam kazanmış olur.

  okyanus akvaryum, anlatımıyla.
  YIKIKTEMO,
  Saygılar...
   
 2. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Ynt: Akvaryumda dekarasyon

  Bu melekler Japona benziyor :) Paylaşım çok güzel Temel hocam ;)
   
 3. emmi_06

  emmi_06

  Mesajlar:
  1.090
  İsim:
  Özgür ABAY
  Ynt: Akvaryumda dekarasyon

  Temel abi eyvallah paylaşımın için.Akvaryum kurulumunda biraz zevkimizden öne tutmamız gereken doğallık.Hangi tür balık besliyeceksek,ona uygun şartları akvaryumumuza yansıtmak en idaelidir
   
 4. Servet

  Servet

  Mesajlar:
  27
  Ynt: Akvaryumda dekarasyon

  Eline sağlık Temel hocam faydalı bir konu olmuş.Melekler de güzelmiş ama :D
   
 5. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  453
  İsim:
  Ozan Sıdal
  Ynt: Akvaryumda dekarasyon

  sayın hocam gerek vermiş olduğunuz bilgiye gerekse koymuş olduğunuz resme hayran kaldım...sanki foto su altı değilde yeryüzünde çimenlerin arasında yaşayan balıkların fotoğrafı gibi :helalolsun:
   
 6. MELEK

  MELEK

  Mesajlar:
  33
  Ynt: Akvaryumda dekarasyon

  böle bir akvaryum nasıl kurulur. benimde bitkili akvaryumum var ama bununla alakası yok
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ynt: Akvaryumda dekarasyon

  Melek Hanım, akvaryum dekorunda bizi sınırlayan tek şey hayal gücümüz. Aslında başarının anahtarı dekoru akvaryum içerisinde denemek, dekoru çevirmek, değiştirmek değil. Ben kafamızdaki dekorun önce bir kağıda çizilmesini ve tamam diye düşünüldüğünde, bu doğrultuda dekor oluşturulması taraftarıyım.

  Bitkili akvaryumlarda malesef kurulan ve beğenilmeyen, yer değiştirilen bitkilerin çok zarar gördüğünden eminim. Bu açıdan bu zararı en aza indirmek için önce çizimle istediğimizi belirlersek iyi olur diye düşünüyorum. Tabi bitki çeşitliliğine, ekipman yeterliliğine ulaşamayan dostlarımızın işi biraz daha zor oluyor. Ancak, ben zor şartlarda başarılan akvaryumlara hep daha fazla hayran olmuşumdur.
   

Sayfayı Paylaş