1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda Denge!

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde -doctore- tarafından 6 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Merhabalar.
    Arkadaşlar önemli bir sorum olacaktı. Bir işe kalkıştım yine sabredemeyip ama hayırlısı.

Discusları daha büyük bir akvaryum almak zorundaydım ve aldım. Yeni tank 90*40*40.
    Fakat eski sehpa bu tanka göre baya ufak. Enden sorun yok da boydan var.
    Şöyle ki sehpam yaklaşık 50 cm. Bu da demek oluyor ki akvaryumu bu sehpaya koyup ortalasam her iki yandan en az 20 şer cm açıkta kalacak.

Bu şekilde riskli olacağını düşünerek sehpanın üzerine akvaryum ölçülerinde 3cm kalınlığında tuhafiyelerde raflarda kullanılan tahtalardan koydum.
    Ağırlığı biraz dengeleyip tutar diye düşündüm. Üzerinde straforu koyup yerleştirdim tankı. İki taraftan da eşit olmak üzere 21-22 cm açıkta kaldı. Tabi altta tahta var.

Sizce ne kadar güvenli? Sıkıntı oluşturur mu? 2 gündür bu şekilde. Fotoğraf ekleme şansım yok maalesef, onun için ayrıntılı anlattım. [​IMG]

Zamanım olmadığı için böyle yapmak zorunda kaldım. Kullanabileceğim başka sehpa yok. Balıklar birkaç ay o tankta kalacak sonra tankı sahibine vereceğim. Bu sebepten profil yaptırmak veya başka sehpa alıp para harcamak istemedim açıkçası. Fakat tecrübeyle sabit veya kesin şekilde çekmez derseniz hafta sonuna kadar göçmez diye dua edip bir yol bulacağım artık.

2. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Muhammed kardeşim; benim tavsiyem şu olacak: Benzer bir durum benim iş yerindeki akvaryumda da var. Benimki boydan değil enden sıkıntılı, yaklaşık 10-15 cm enden masanın dışında kalıyor tank. Ben çözüm olarak 3 cm kalınlığında mermer kestirdim (tankın tabanı ile aynı boyutta). Mermer tahtaya göre de sağlam olur ve esneme vs. yapmaz. Ama yine de altına tahtadan veya profilden ayak kesip 2. bir emniyet tedbiri alabilirsin.

-doctore- bunu beğendi.
  3. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    20-21cm az bir ölçü değil, riskli olmuş. Umarım bir sorun yaşamazsınız.
    Tahtanın altından zemine destek koymak işe yarayabilir.

Kadir16 ve -doctore- bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Muhammed hocam benim tank 100x50x30h ölçülerinde, sehpa ise hazır sistem akvaryumların sehpasıydı onun ölçüsü de 90x40 idi üstüne 10 mm mdf lam koydum tankın ölçülerinde hiç sıkıntı yaşamadım sende yaşamazsın tahminimce yeter ki dengede ve kuvvetli olsun.

-doctore- bunu beğendi.
  5. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Teşekkürler arkadaşlar.
    Destek takozları hazırlıyorum şimdi. Hafta sonuna kadar tutsun yeter. :)
    Veysel hocam senin fark azmış. Gerçi en de var. Bir ayar çekeceğiz bakalım.

veysel ve domurcukgül bunu beğendi.
  6. Muhammet hocam kolay gelsin inşallah bir şey olmaz bu arada cam kalınlığı kaç mm?

-doctore- bunu beğendi.
  7. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Teşekkürler Uğur Hocam. Cam kalınlığı 6 mm. Aslında pek hoş bir kalınlık değil ama 2 senelik akvaryum.
    Daha önce sıkıntı çıkarmamış. Silikonları sağlam. Sızdırmazlıktan da geçti. Yine de şansa bırakmamak lazım tabi.
    150 lt suyun eve dökülmesi -doctore- nikli üyenin hobiye ve forumlara vedası olur muhtemelen. :D Hatta hayata da olabilir duruma göre. :)

oktay özcan, veysel ve domurcukgül bunu beğendi.
  8. Allah göstermesin hocam aman ha:)

-doctore- bunu beğendi.
  9. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Arkadaşlar demir profil yaptırma kararı aldım. Ve izni de tabi ki.(Bu tahta riskliymiş, kırılırsa ev batar deyince.) :)
    Şöyle 80 cm yüksekliğinde, 90 cm uzunluğunda, 45cm genişliğinde, alt katına da akvaryum sokulabilecek bir profil planı çıkardım. Hem daha sağlam olur hem de bu tankı verince istediğim ölçülerde başka tank yaptırabilirim, eğer istersem... Hem de iki akvaryum koyabilirim.
    Hadi bakalım. Hafta sonuna kadar, diren tank. :D

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş