1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda Doğal Gölet benzeri Bir Biyotop Oluşturulabilir mi ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde figenc tarafından 3 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. figenc

figenc

Derler ki, dünyadaki bir kişi o işi başarabilmişse biz de yapabiliriz. Herkesin Picasso olması gerekmiyor :)

İnternette Tunç Ali Kütükçüoğlu "Odamdaki Biyotop" ile iki yıllık deneyimini paylaşmış.

İnsan eli değmeyen, sanayi tipi olmayan sucul bir ortam olmalı. Çok gerekiyorsa küçük bir hava motoru olabilir sadece.

Başka deneyen ya da düşünen arkadaşlar varsa paylaşımlarınızı bekliyorum. saygılar:gif

AKVARYUM ASGARİ BOYUTU (en-boy-yükseklik):
    AKVARYUMUN YERİ:
    TABAN KUMU (cinsi- tane büyüklüğü-yüksekliği):
    BİTKİLER:
    CANLI TÜRLERİ:

En önemlisi de "KURULUM AŞAMALARI" :

2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Tunç Ali Kütükçüoğlu'nun "Odamdaki Biyotop" çalışması benim paludaryum aşkımı ilk tetikleyen çalışma olmuştur, uzun süre filtresiz sistem kullandım, bu sistem aslında yapılamayacak birşey değil fakat sabır ve tecrübe istiyor,kolay bir kurulum olmayacağı kesin, böyle bir sistem kurmak isterseniz tankın sıfırdan kurulum aşamaları hakkında nacizane fikir vererek yardımcı olabilirim. Bu tarz çalışmalar standart akvaryumlardan daha eğlencelidir standart akvaryumar ''yatalak adam'' gibi makinelere bağlı yaşarken biyotop kurulumu gerçek doğaya daha yakın ve canlı bir doğa köşesidir bana kalırsa.
    Aşağıdaki linki incelerseniz sevinirim
    http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t1850.0.html

AKVARYUM ASGARİ BOYUTU (en-boy-yükseklik): Bence en az 100x50x50 lik bir tank
    AKVARYUMUN YERİ: Kesinlikle cam kenarı ve direk güneş ışığı
    TABAN KUMU (cinsi- tane büyüklüğü-yüksekliği): Dere kumu, doğallığı bozmamak için dere kumunu tek kullanın başka kumla karıştırmayın ve en az 15 cm lik bir kum tabakası olmalı
    BİTKİLER: Lucky bambu, syngonyum, su mercimeği, japon şemsiyesi ve daha birçok bitki
    CANLI TÜRLERİ: Mutlaka olması gereken canlılar bence corydoraslar,vatozlar,karidesler, salyangozlar, belki makrakanta, semender, kurbağa,ana balık türü olarak ise mutlaka dayanıklı bir balık olmalıdır.

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Emrah abi bir aralar hatırlarsan ben niyetlenmiştim böyle bir çalışma için hatta kafanı şişirmiştim ama sonradan vazgeçmiştim. Şimdi akvaryumlarım lepistes beklediğimden boş duruyor. Acaba düşünsem mi...? aha:gif

4. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Hüseyin senin yatacak yerin yok aliye:gif Sana yağmurlu havada su yok smiley18.gif tabiiki şaka :) tamam başlayalım o zaman.

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Abi başlayalım da benim akvaryumlar direk güneş ışığı alan yerde değiller. Güneş ışığı alan yerler ev halkı tarafından sahiplenildi. :D Bana da uyuduğum ranzamın sağında solunda kalan boşluklar kaldı. Bu durumda ne yapacağız ? Direk güneş ışığı alması şart mı ? Nasıl yapalım ?

6. figenc

figenc

Gönderdiğiniz linkin daha önce görmüştüm ama bi kaç sayfasını okumuşum, tekrar hatırlattığınız için teşekürler baştan sona okudum.

Evet ben de bu amaçla işe başlamıştım, yaptırdığım 40x40x40 akvaryum patlayınca planım değişmişti. Bu arada malzeme topluyordum. Ayrı akvaryumda kiraz karideslerim çoğaldı. Nehirden bulduğum yabani küçük balıkların hamile olduğunu farkedince konu tekrar gündemime geldi ne de olsa dayanıklı balıklardır değil mi? Ayrıca yabani karideslerim de var. Gerçi haklarında bilgim yok ancak hala yaşıyorlar ama üremiyorlar.
    Midye, elma salyangozum var. Kurbağa istemem ıy!

Dere kumum önden 5, arkadan 8 cm. Hepsini 10 cm'e getirebilirim yetmez mi sizce. Su yüksekliği 20 cm civarında olmalı diye düşünüyorum, diğer akvaryumlarımda japon şemsiyesi yavaş gelişti, su üstüne gelinceye kadar da bozuldu. Hem su üstü bitkileri de sığ kenarlarda büyüyorlar.

Fakat Temel beyin taban kumu hakkında forumdan bir paragrafını eklemek isterim:
    "Tatlı su akvaryumlarında altına tortu geçirmeyecek incelikte kum tercih edilmelidir. Çünkü tuzlu suda oldu kadar tortu tüketecek canlı tatlı suda yoktur. Bu arada tortunun tek zararı ph salınımı yapmasıdır. Tatlı suda bu tuzlu suda olduğu kadar da sorun değildir. Yani tatlı su akvaryumlarında daha rahat uygulanabilir. Yine gaz birikimine dikkat etmek gerekir." diyor.
    Üstüne 2 cm de deniz kumu ekleyebilirim.

Akvaryumun son hali; 40x40x 25 ( patladıktan sonra ön camı paludaryum görüntüsü için kestirmiştim.)

Tek eksiğim akvaryumun boyu. Ama ne kadar ekmek o kadar köfte değil midir?

Güneş alan yer konusuna ise şüpheyle yaklaşıyorum. 20 litrelik pet kavanozum mutfakta güneş gören tezgahtaydı, içinde japon şemsiyesi, bilimum dere su üstü bitkileri, pipo filitre, yabani 9 küçük balık olmasına rağmen kısa sürede sakal yosunuyla dolmuştu.
    Belki su değerleri oturmamıştı bilemiyorum, sizlerden tekrar teyit almak isterim.

Şelale filitremde sünger ve elyaf var. sırf akıntı için boş çalıştırabilirim ya da çıkarmalı mıyım?
    Bugün son dip çekimi yaptım, üç akvaryuma dip çekimi yapmak yorucu ve vakit kaybı oluyor.

Yem vermeyi kesmeli miyim yoksa azaltmalı mıyım? Temel beye göre suda yağlanma yapıyormuş. Nehir balıklarının doğurmalarını mı beklemeliyim?

Çöpçü balıklarının bir kaç türü var hangisi uygun olur?

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Bu tarz bir çalışmaya küçük bir akvaryumla başlamak ve sağlıklı idame ettirilebileceğini düşünmek hayal olur, büyük tanklar daha yavaş kirlenecek ve sistem bu azıcık yükü kendi kendine bertaraf edecektir, dere kumu en az 10-15 cm olmalı üzerine inşaat kumu eklenebilir ben öyle kullanıyorum.
    Akvaryumda salyangoz, karides gibi temizlikçi canlılar çok işimize yarayacaklar tabii midyelerde öyle, eğer o yabani balıkları beslemeyi düşünüyorsanız ki onlar muhtemelen gambusyadır soğuk sudada olur midyelerde rahat eder ayrıca, üstelik gambusyalar avcı balıklardır karides yavruları ile beslenebilirler yani kendi yemlerini bulacaklardır. İşe en az 100 ccm lik bir tank hazırlayarak başlamalıyız dikkat ettiyseniz Tunç bey'in akvaryumu oldukça büyüktür yoksa böyle bir sistem kurulamazdı, ikinci aşama o akvaryuma en az 10-15 cm lik dsb sistemini kurmak olacak, 40 cm lik akvaryumda filtresiz bu iş olmaz, güneş ışığındanda bu kadar çekinmeye gerek yok benim akvaryumum hep güneşte yosun yok ama ;)
    Herhangi bir corydoras olabilir hepsi aynı balık, eklenecek temizlikçi canlılar ve balıklara ayrıca değineceğim.

8. figenc

figenc

Balığımın adını buldum çok teşekkürler harikasınız.
    ve
    aynı yerde bulduğum yerli karideslerle uyum içindeler ama dediğiniz gibi kiraz yavrularını yiyeceklerdir. Döngünün bir kısmı da bu değil mi zaten? 60 yavru yavruluyorlarsa 9 erişkin balığa yeter. Ama görüntüleri hoş değil o ayrı konu tabi. 0-30 dereceye dayanıklıymış güzel sevindim.

Aslında bildiğimiz enine çizgili zebra aramıştım bulamamıştım burada.

Sadece filtre çalışsın madem.

İlk etapta deneme amaçlı kurdum zaten, seneye kuşak değiştirince duvarı oyarım, şaka yapıyorum. Belki 65 cm'e geçerim, büyük akvaryumum yok ala alaa olma:gif

Lamba yok, gün batımını alıyor, bitkilerde ölme yok, üstü açık tabi.

Takipteyim saygılar:gif

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Bende gambusya besliyorum güzel balıklar bence ama herkes aynı şeyi düşünmeyebilir :D Akvaryumlarım doğadan toplanmış üç ayrı tür balığa ev sahipliği yapmakta şu an :) inci balıklarım, gambusyalarım ve tatlısu gobilerim var.
    Küçük akvaryumda gambusyalarla kirazları başbaşa bırakmak yanlız yavru kirazlar için değil büyük kirazlar içinde geçerlidir bu bir döngü olmaz boyutlar yeterli olmalıki karidesler bi yandan üreyebilmeli gambusyalar yavruları yerken aradan doğal seçilimde şanslı olanlar hayatta kalıp yetişkin karides olabilmeliler yinede siz bilirsiniz.

10. figenc

figenc

Hımmmmmmm huh:
    Kiraz olursa gambusya olmayacak, gambusya olursa kiraz olmayacak. Peki hangi türlerle ekosistem oluşturulabilir?

11. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Ekosistem oluşturulamaz :)
    Küçük bir akvaryumda filtresiz,yemsiz, hava motoru olmadan bu iş olmaz, akvaryum büyük olacak o zaman gerekli canlılar ve gerekli teknikler uygulandıktan sonra filtrelemesiz ve yem vermeye gerek kalmayan bir tank kurabilirsiniz bu gambusyalarla mümkündür yanlarında karideste olur ama küçük akvaryumda biyotop olmaz, ben gambusya olursa karides olmaz kardes olursa gambusya olmaz demedim hatta tam aksini söylüyorum akvaryumda avcı olarak onları kullanırsınız otçul ve leşçil olarak karidesleri ve salyangozları kullanırsınız bu projeyi yapmak istiyorsanız tankınız en az 1 metre olmalı yoksa kim kimi avlayacak kim saklanacak 40 cm lik akvaryumda olmaz, olamaz, mümkün değildir :)

12. figenc

figenc

:( ağla:gif mız mız:gif

Son ne olur? toka:gif

Pekala bahsettiğiniz ölçülerde. kaç gambusya (erkek dişi oranıyla) uygundur?

13. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Size en son 10 olur toka:gif
    şaka şaka istediğiniz kadar koyun gözünüze nasıl hoş geliyorsa ama 15 i geçmeyin çünkü sırf gambusya değil temizlikçi balıklarımızda olacak birkaç tür :) ama şimdilik balık sayısını düşünmeyin eğer kuracaksanız adım adım gideceğiz, kurulumun sonuna kadar yapmanız gerekenleri ben ve diğer arkadaşlar burada yazacağız.

14. figenc

figenc

:heyo:
    Hani forumunuzda "kaşıntı tuttu" diye bir deyim var ya, bende hafif başladı :hasta:

Karma akvaryumumdakileri yarın arkadaşlara dağıtacağım, neon tetralar kalacak. Kumları yükselteceğim en azından derin kum yatağını deneyimlerim şimdilik.

Sizden sonra gambusyaları araştırmaya başladım, ilginç balıklar gerçekten vahşiler; dişiler fazla olursa erkeklere saldırabiliyorlarmış (canlı doğuranlar gibi 1e 2 d olmuyor o zaman değil mi?) , bedenleri kadar yem yiyebiliyorlamış, arada canlı yem yemeleri gerekiyormuş yoksa hasta zayıf olanlarına saldırabiliyorlarmış (kaidesler bunlara yavru yetiştiremezler ki) , ısı teloransları olsa bile yüksek sıcaklığa -30 üstü -gelemiyorlar/mış (Antalya'da pencere önünde su kaynar zaten). Ama sevdim kerataları biyotopta olmasa bile yetiştireceğim.

Bu arada, kendilerinden olan minik bir yavruya saldırlar, yavru düştü, bir süre sonra tekrar yüzmeye çalıştı, tekrar vurdular, yavru tekrar denedi neyse en son gördüğüm yerli kaidesin ayakları altında yendiği idi. Madem yemeyecekler zevkine mi öldürüyorlar anlamadım.

Bir de siz deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Çöpçü balıkları okuduğum kadarıyla, doğaları gereği taş ve kumların arasında canlı türü aradıklarından, yani çöp dışkı yemiyorlar, filitre için dibi havalandırıyorlar/mış. Yani hariçten bir boğaz ve dışkı üretmesi cabası.

Ayrıca gambusyalar renkli ve davranışları kendilerinden farklı balıklara saldırıyorlarmış. Bunu kendim de deneyimledim.

Okuduklarımdan yanlış anlamış veya yorumlamış olabilirim, düzelltirseniz sevinirim.

15. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Corydoraslar dibe çöken artık yemleri yerler bu sayede o yemin dipte çürümesi önlenir ve sisteme ekstra yük binmemiş olur ;)
    Gambusyalar hareket eden ve cüsselerinden daha büyük olsa dahi her şeye saldırabilir, bitkili bir tankta karides kendini yem etmez ;)

16. figenc

figenc

Doğal biyotopta çöp toplama işini karidesler, salyangozlar yapmayacak mı demek istemiştim.

Kiraz karides yavruları camdan beslenmeyi seviyorlar, apaçık yem olmuyorlar mı?

17. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Salyangoz ve karides var diye corydorassız olurmu kambersiz düğün olmaz, o akvaryumda her keze yeteri kadar besin olacak merak etmeyin, ama bu işe cumburlop suyu doldurup balıkları koyarak başlayamazsınız üstelik normal be akvaryum kurar gibe üç gün su dinlendirip balık ekleyemezsiniz canlılar en son eklenecekler ve sırayla eklenecekler.

18. figenc

figenc

İş bu nedenle; gambusyalarla Corydoraslar bir arada olamaz ve de kiraz karides yavruları da önce cama yapışmayı sevdiği için açık av olur,

gambusyalar genelde kendi yavrularını yiyecekler o halde, daha da doymazlarsa yamyamlığa başlayacaklar, yerli karides, salyangoz dip köşe temizliği yapacaklar, midye, bitkiler (dayanıklı türler) su arıtımına yardımcı olacaklardır,

İstanbul'u bilmem de, Antalya'da yaz günü cam önü tank için uygun düşmez önce midyeler isyan bayrağını açarlar, diye düşünüyorum.

Sizin biyotoptaki deneyimleriniz hangi türlerle oldu?

19. figenc

figenc

Evet o kadarını öğrendim saygılar:gif
    Kimler döngüye girecek onu sorguluyorum :heyo:

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ekipmansız bir akvaryum göleti ilginç bir istek ve çalışma. Benzer yapımları vardır mutlaka ama isim açılımı çok hoş olmuş gerçekten. Su döngüsü doğal olacak malum ekipman yok. Taban bana göre güçlü olmalı katman katman oluşmalı, kum tanesi veya çamur taban karışımı olup gerekli taban yüksekliğinde ayarlanmalı. Bu alan iyi bir biyolojik dünya oluşturabilir. Akvaryum içine dağılacak olan katı atık ise temizlik ekibi ile ortadan kaldırılmalı. Bunlar salyangozlar, karidesler olabilir veya uygun balık türleri olabilir. Bu sistemden bir su buharlaşması gerçekleşecek bu suyu eklerken bence çok dikkatli olunmalı çünkü eğer suyla birlikte gölete silikat, ağır metal, fosfat eklersek bu oranlar sistemde artarak çoğalacak ve birikme sonucu sona götürecektir. Çünkü su saf buharlaşacak bünyesindekini akvaryumda bırakacaktır. Buğarlaşan suyla bu maddelerde girilirse oran tavan yapacaktır. Bu yüzden içme suyu veya iyi etüd edilmiş su girişi sağlanmalıdır.

Hava motoruna müsade etmeniz çok büyük kibarlık Figen Hanım. canım.gif Ancak gölette gelin hava kabarcıkları yapmayalım, bence gölete minik bir şelale ekleyip onuda doğal yapalım. Bir köşeden çaktırmadan bir motor suyu yukarı ve uygun boyda pimaş içine bassın. Meyilli olan pimaşın ön ağzından su akvaryuma düşşün. Bir öneri sadece olmasa da olur. :bilmem:

Sayfayı Paylaş