1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda Hava Moturunun Suda Köpürme gibi yapması

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde javakova tarafından 8 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. javakova

javakova

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Semih Dönmez
    Bu Sabah Dikkatimi Çeken Olay Şöyle Oldu. Akşam Akvaryumu çok iyi Gözlemledim sabah filtrede ısıtıcıda derecede hava kabarcıkları vardı. hava kabarcıkları bu malzemelere yapışmış durumdaydı. ve motorun hava veren kısmında videodaki olay yaşanıyordu. videoya çektim ve su da sanki farklı bir şey varmış gibi ses çıkartıyordu hiç başınıza böyle bir olay geldimi neler yapmalıyyım bu durum normal mi video buradadır.

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Su değişimini en son ne zaman yaptın?

3. javakova

javakova

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Semih Dönmez
    İlk Kurulumda yaptım 2 gün olmuştu.

4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Kullanılan yemler protein ağırlıklı olduğundada böyle bir problemle karşılaşabilirsin.

veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Genelde su değişimi aksatıldığı zaman yada ısı fazla yüksek olduğu zaman bu şekil hava kabarcığı birikimi olur. Benim tecrübem bu şekilde, bakalım başka bir farklı cevabı varsa bilen yazar herhalde.

Ankaraguclu bunu beğendi.
  6. javakova

javakova

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Semih Dönmez
    Sorun Olur mu? karışık yem olarak tabir edilen et yeşillik dip yemi tüm yemlerin karışımından kullanıyorum. ısı 27 derece iadel bence bi problem doğurur mu merak ediyorum.

7. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Isı iyi Veysel abimin dediği gibi su değişimlerini ne kadar sıklık ile yapıyorsun ?

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Suyun çabuk kirlenir, su değişimlerini aksatma elinin altında her zaman dinlenmiş su bulunsun. Ben 2-3 güne bir 3-5 litre değişim yapıyorum.

Ankaraguclu bunu beğendi.
  9. javakova

javakova

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Semih Dönmez
    2 gün oldu zaten tankı kuralı bugün 8 litre kadar dinlenmiş su vardı onunile değişim yaptım

veysel bunu beğendi.
  10. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Semih merhaba. Hava motorunun debisi akvaryumuna göre çok fazla, bu yüzden çok fazla sirkülasyon oluşuyor. Buda balıklarının aşırı yorulup güçsüz kalmalarına sebep olur. Bunun yanında oksijen musluğu da çok açık. Camın, malzemelerin hatta balıkların üzerindeki hava kabarcıkları içeride oksijen fazlalığı oluştuğunun delilidir. Oksijen fazlalığı da en az, azlığı kadar tehlikelidir. Öncelikle hava motorunun su çıkış yönünü ön cama vererek debiyi bir nebze olsun azalt. Daha sonra ayar vanasından oksijen çıkışını hepten kapatarak oksijen kabarcıklarının bitmesini bekle, bitince ayar vanasından oksijen çıkışını yarı yarıya azalt. Oksijen vanası açık iken sesin çıkması normaldir. Akvaryumuna göre balık sayın çok fazla, ayarı ona göre yapmalısın, ayrıca pilli bir hava motoru edinmeni öneririm. En ufak elektrik kesintisinde zayiat verebilirsin.

javakova ve Alparslan bunu beğendi.
  11. javakova

javakova

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Semih Dönmez
    Kaya abi sağ olasın, cama doğru yönlendiriyorum. Hava kapağının önüne pamuk koyarak engelleyebilir miyim acaba? Balık sayısı şöyle yaptım; 3-5 cm sarı prenses 10 adet, 10 adet Yunus 1-3 cm arası şu anlık, büyükdükçe çıkartırım. İzlerken zaten çok saklanıyorlar, bu yüzden pek keyif alamıyorum.
    Öneriniz için teşekkür ederim.

12. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Neyi engellemek istiyorsun tam anlamadım fakat, havanın sesini kesmek istiyorsan tamamen kesemezsin. Ancak musluğundan ayarlayarak azaltabilirsin. Filtrenin debisini düşürmek istiyorsan''Kendin Yap'' forumuna girerek şelale filtreleri incelersen suyun yukarıdan dökülmesini sağlayarak debiyi en aza indirebilirsin. Pamukla falan olmaz. İleride balık çıkartırken öncelikle elindeki fazla erkeklerden başlamanı öneririm. Ancak tekrar söylemek zorundayım. Yunus balıkları 22-25 santime kadar büyüyen balıklardır ve en az 300 litrelik akvaryumlarda bakılmalıdır. Balıklarının hiç biri bu akvaryumda gelişemez. Karar senin.

javakova ve Alparslan bunu beğendi.
  13. javakova

javakova

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Semih Dönmez
    Debi düşürecektim oradan bakarım sesini vananın ağzına pamuk koyarak engelliyorum neredeyse sıfır ses hiç sıkıntı olmuyor. :D Balıkların büyümesinde 1 sarı erkek 1 yunus erkek bırakacağım gerisi dişi olacak diğer erkekleri de balıkçıya veririm. Akvaryumu ilerde büyültmek istiyorum zaten 300 litrelik alamasam da 200-250 arası düşünüyorum çok sağ olun tşk ederim.

14. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Kolay gelsin, sağlıkla besle.

javakova bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş