1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda insana zarar veren canlılar

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde Sertan_krc tarafından 6 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Sertan_krc

Sertan_krc

İsim:
    Sertan
    Bende aranıza yeni katıldım inşallah en kısa zamanda bende deniz akvaryumu kuracağım araştırmalarım devam ediyor ama kafama takılan şeylerde yok değil. Anemonlar takip ettiğim kadarıyla dokununca zehirrini aktarabilen canlılar fakat bunlar insanlara verirler mi yada insana dokununca zarer veren başka canlılar varmı yardımlarınız için şimdiden tşk ederim.

2. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Elimize alıp bızıklanmadığımız sürece akvaryumda insana zarar verecek bir canlı yok.

Zeugma ve grafikdelisi bunu beğendi.
  3. Sertan_krc

Sertan_krc

İsim:
    Sertan
    Peki örneğin anemonumuz var ve yer değiştirmek istiyoruz anemonu elimize almamızda sıkıntı olurmu olur ise ne olur aceba..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Anemonların çoğu elle tutulabilir zarar vermez ama bazıları çok agresiftir ve allerjisi olanlara zarar verebilir. Zaten anemona yer değiştirmek pek mantıklı iş değildir çünkü hareket edebilen canlıdır ve sevdiği yere gider. Aşağıda agresif bir anemon türü var ve benim akvaryumda, ara sıra hafif canımı yakar.:) Akvaryumda bunun dışında bazı zoa ve düğme polip türleri allerjisi olanlara etki edebilir ama buna hiç denk gelmedim. Bu konu ile alakalı Zoanthus-Apple-Phyllida-Conus sp/ Eceli Yaklaştıranlar Neden Güzel ? şeklinde bir yazı yazmıştım. Yine aslan balığı kendini tehlikede görürse uzun yüzgeçleri zehir pompalıyabilir ama bu türleri besleyenler zaten akvaryum eldiveni kullanır, eldiven ile sıfır sorun kalır.

kırmızı yakıcı enemon.JPG

veysel bunu beğendi.
  5. Sertan_krc

Sertan_krc

İsim:
    Sertan
    O zaman ne yapmak gerekiyor her ihtimale karşı eldiven kullanmak gerekir işi şansa bırakmamak için :)

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yok bir şey olmuyor,bende 3 çeşit var carpet anemon biraz yapışıyor o kadar şu anda bende kalmadı ama domates anemon çeşitleri de bir şey yapmaz elleyebilir yer değiştirebilirsin.Tabi doğada uzun ve ince tentaküllü anemonlar genellikle zehirlidir ama tabi ki insanı öldüremezler ufak zarar verebilir zaten bunlar akvaryuma uygun olmadığı için bulamazsın...:)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eldiven zaten esnaflarda bulunuyor, kullanılırsa korktuğun unsurlar zaten ortadan kalkar.

Alparslan bunu beğendi.
  8. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Anemonlara ellemek ile bir şey olmuyor, belki bazı türler parmak arası derisi, bilekler gibi ince derili ve hassas yerlerde tahrişe yol açabilir, ama sakın bu işlerle uğraştıktan sonra elinizi yıkmadan elinizi gözünüze, ağzınıza götürmeyin. Zoalarla da fraglama yaparken çok dikkatli olmak lazım.

Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. Sertan_krc

Sertan_krc

İsim:
    Sertan
    Verdiğiniz bilgiler için tşk ederim inş. 1 aya kalmaz bende bu deniz akvaryumuna başlayacağım forumu takip ediyorum inş. akvaryumu kurduğumda sizlerinde başını çok ağrıtacağım :):)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Serhat bey, bence onlara vereceğiniz(vereceğimiz) zararlardan daha çok korkun.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Zeugma bunu beğendi.
  11. Sertan_krc

Sertan_krc

İsim:
    Sertan
    Evet inş. bizde onlara zarar vermeyiz

Sayfayı Paylaş