1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda Kötü Koku

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Archangel tarafından 27 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Arkadaşlar akvaryumdan son zamanlarda kötü bir koku geliyor.Ölü balık - dışkı kokusu gibi ama akvaryumdaki balıklar sapasağlam keyifleri de yerinde. Amonyak:0 Nitrat:25 fosfat:2 civarı salifert test ile.Biliyorum değerler çok yüksek özellikle fosfat ama kaynağını anlayabilmiş değilim ayrıca camlarda kahverengi yosun oluşumu da var.Son zamanlarda kumda cyano oluşumu da artış gösteriyor. Hammer coral ve mushroomlar çok iyi açıyorlar, plate şeklindeki montiporada gözle görülür bir büyüme devam ediyor.

Herhangi bir katkı kullanmıyorum , tuz reef crystal herhafta %10 su değişimi yapıyorum aksatmadan. 2 tane metal halide günde 2,5 saat, 4 tane T5 10 saat yanıyor ve lambaları 3 ay önce aldım daha.Protein skimmer gayet iyi topluyor.Ro su kullanıyorum tds ölçümüm 3 civarı çıkıyor. Filtreler 6 ayı geçti gerçi değiştirmeyi düşünüyorum. Bunun dışında geçen hafta yosun duvarı kurdum.Görüşlerinizi belirtebilirseniz çok sevinirim.Son olarak sumpın protein skimmer bölümünün tabanında kahverengi-yeşil bir tortu oluşuyor sürekli.Her su değişiminde temizliyorum.

2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Sump tasarımı nasıl? İlk sumpımda da sürekli kötü koku sorunu vardı, tasarımı değiştirince düzelmişti.

3. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Aşırtmalı 3 bölüm var.1. bölüm su iniş(ayrıca bu bölümde yosun duvarı ve ısıtıcı var), 2 bölüm ps,3.bölüm kafa motoru şeklinde.Ayrıca kafa motoru bölümünde son haftalarda su üstü köpüklenme de olmakta.

4. Mahir abi senin kötü kokuya sebep olan tasarım nasıldı?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Koku yosun duvarında geliyor olabilir. Yosun temizliği sonrası bu koku çıkar genelde ve düzelir. Son bölmede köpük olması oranın kısmen durgun olmasından.

Alg ve cyano oluşumu Ro suyu yüzünden olabilir bence reçine vb değiştir ve ayrıca Roiiçinde karbon Filtre varsa o da suya fosfat salabilir markası iyi olmalı. Akvaryum içi akıntı düzeyini de biraz artırıp gözlem yapmak iyi olur.

Erdem. bunu beğendi.
  6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Sorma Erdem :)

İlk tasarım, akvaryumcudan gelen.

IMG_2000.JPG

Son tasarım, tecrübeli bir ağbinin yaptığı.

yenisump-4.jpg

Yosun duvarı görüşlerine de katılıyorum.

Erdem. ve murat parin bunu beğendi.
  7. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Koku tanktan değil de sump tan geliyorsa Temel e katılıyorum. Sump bol havalandırılarak koku azaltılabilir. Yok tankta da ayni koku varsa ve PS koyu ve kokulu topluyorsa bakteriler aşırı çoğalıp besinsiz kalıp ölüyor olabilir.

8. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Sumpa küçük fanlardan alıp monte ettim oradan geliyor koku diye ama akvaryumu koklayınca da suda bir koku var.Ayrıca dediğiniz gibi PS koyu ve kokulu baya fazla topluyor.Bakteri besini felan mı girsem ki ya da hepar girsem nasıl olur?

9. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Toplam kaç lt sistem ve ps nedir?

10. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Ps 500 litre sm201 Skimz protein skimmer.

11. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Litraj yazmıyor ama bildiğim kadarı ile ps de yeterli görünüyor..
    BAkteri kültürü olarak biodigest kullanmanızı tavsiye ederim.

12. erdoganv

erdoganv

İsim:
    erdoğan vatansever
    Su değişim sıklığınız nedir ? Kaliteli karbon kulanıp kokuyu giderebilirsiniz ama sebebinide araştırmanız gerek ..

13. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Su değişimi haftada %10.Dün hepar girdim tanka bakalım ne sonuç alacağım sabah koku baya azalmıştı.

14. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Sump tabanındaki tortular inişte elyaf,ince mikron filtre kullanmıyorsanız her zaman olur. Su degişimlerinde bir motorla çekin.
    Fosfat ın yüksekliği tartışılır. Yaklaşık 1 yıl 5 fosfat ile sorunsuz devam etti tankım. Kimse aman çok zararlı demesin.
    Ps in atık kabının kokması çok doğal. Ne kadar iyi iş yaparsa o kadar kokar.
    Tanktan gelen kokuyu tarif eder misin. Deniz gibi mi kokuyor, farklı koku mu.:)
    Kötü tanımı kişden kişiye değişir.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Alparslan bunu beğendi.
  15. Archangel

Archangel

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kerem m
    Ölü balıkla yosun konusu karışık ağır bir koku :) .Ama dediğim gibi hepardan ve ps temizliğinden sonra bugün baya bir azalma var kokuda.

16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ps i düzenli temizlemiyor muydunuz Haftada 1-2 . Hepar in koku ya faydası olacağını düşünmüyorum. Odayı sık sık havalandırmayı da unutmayın.

17. OKTAY 26

OKTAY 26

Yer:
    ESKİŞEHİR
    İsim:
    MURAT OKTAY YEDİBEN
    Merhaba; Kerem bey bir sonuca ulaşabildinizmi? Saygılar...

Sayfayı Paylaş