1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda Kader

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 16 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selamlar,

  Kader kelimesini akvaryuma uyarlarsak 'Kader' aslında yapmak isteyip yapamadıklarımızdır.

  Her yeni başlangıç bir heyecendır ve aslında ilk başlangıç en güzel yanlarındandır akvaryum hobisinin. Ancak hobi başlangıç aşamasından itibaren Kaderini size bırakır. Siz ise 'Kaderi' sabrınızla zorlarsınız. Tatlı su türlerinin bazılarından bazılarına geçer hobiciler, bu aşamalarda kayıplar olur veya olmaz ancak başarının veya başarısızlığın temelinde sizin kaderinizi kendinizin belirlemesi yatar. Daha zor türler, daha başka türler, zor yavru veren türler, kimsede olmayan türler, nadir balıklara sahip olmak gibi doğal insanoğlu istekleri ve dürtüsü yaşanır. Birçok arkadaşımızın belli bir süre sonra tuzlu su akvaryumlarına geçmesi aslında bir temele dayanır ve bu temel kimi zaman yaşanmış hatalardan ders alarak kurulmuştur. Ancak insanoğlu dürtüsüyle kaderiniz tekrar karşınıza çıkabilir.

  Kurulan bir akvaryum sonrası eklenen doğadan gelmiş bir balığının benek sorunu atlatılmadan bir diğer balık, yine bir diğer balık derken Kader ağlarını örer, aslında doğrusu kaderimizi davet ederiz. Yıkımdır bu aşamalar çünkü bazı tatlı su olsun tuzlu su olsun balıklar ve diğer mercanlar pahalıdır. Bu türlerin bazıları birçok sürece gebe olarak gelirler ve bir çoğu belli sorunları yaşamadan adapte olamazlar. Tam bu süreçlerde yapılacak olan benzer tür eklemeleri aslında sabrımızla kaderimiz arasındaki ortak noktadır. Burada karşımıza çıkanlar aslında dürüst olmak gerekirse sadece bir canlının ölme üzüntüsü yahut canlıya verilen maddiyat değildir. Çünkü bazen süreç sizi öyle bir sürükler ki zevk almak istediğiniz hobi sizle alay etmeye başlar. Düzeltilmesi için harcamalar, gerekli gereksiz malzemeler, canlıların yerine koyulması hırsı sizi istemediğiniz noktaya sürükler. Bunlar hobinin tuzlu su tarafında çok daha fazla yaşanmaktadır. Oysa sabırlı olmak, araştırmak, gözlem yapmak, danışmak, öğrenmek 'Akvaryumda Kader' ifadesini yapmak isteyipte başaramadıklarımız olmaktan çıkararak ev sahipliği yaptığınız canıların Kaderi haline getirir.

  Önemli olan canlıların kaderlerinin güzel olması ifadesini kullanmak bir akvaryum hobicisinin ilk düşüncesi olmalıysa da canlıların bu iyi kaderi...Aslında sizin Akvaryum ve maddi kaderinizdir.;)

  Yeni başlayan arkadaşlarımıza belki bir nebze yardımı dokunur diye düşündüm. Çünkü bir paltform içerisindeyiz ve gelişmeleri yaşananları görüyoruz bazen. Eğer bu hataları ne kadar az hobici yaparsa o kadar keyif alan ve mutlu olan hobiciler görürüz.

  Sevgiler...
   
  The_ReligiouS, METİN SUVAR ve fth-94 bunu beğendi.
 2. methapor

  methapor

  Mesajlar:
  505
  İsim:
  Polat
  Cevap: Akvaryumda Kader

  Güzel olmuştem05.gif
   

Sayfayı Paylaş