1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda Kahverengi yosunlanma

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde rootnix tarafından 3 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. rootnix

rootnix

İsim:
    ferdi irmak
    Merhaba Arkadaşlar,

Akvaryumumda son bir kaç gündür ışığın geldiği tarafta kahverengi yosunlanmalar belirmeye başladı resimde göreceğiniz gibi taşın sağ tarafında ve sağdaki bitkinin üzerinde kahverengi yosunlanmalar var, sanırım ışıktan kaynaklanıyor, ama ışığı en fazla günde 3 saat açıyorum. acaba ışık kaynağından ampülden kaynaklanan bir sorun mu ?
    beyaz ışık veren tasarruflu ampüllerden kullanıyorum, yosunları gidermek için ne yapabilirim ve nasıl bir ışık kaynağı kullanmalıyım?

Teşekkürler.

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Cevap: Akvaryumda Kahverengi yosunlanma

Işıklandırmadan Ferdi
    Ampülün takıldığı duy nasıldır? Floresan değilse fazla seçenek yok zaten.
    Ampülün takıldığı tesisatın resmini çekermisin?

3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Yosunun kaynağı Bülent Bey in söylediği gibi kullandığınız ışık evet.....Mutlaka akvaryuma uygun kelvinli ışıklandırma kullanmalısınız...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ortadaki dekorun üzerinin alg kaplaması çok doğal, ışık alan bölüm ışığa göre diatom başlatır doğal olarak. Zamanla çoğalacağını da düşünüyorum. Akvaryum tipi nedir bilemiyorum ama uygun olmayan bir aydınlatma değil ise çoğalma olabilir.

Sol tarafta bir canlı bitki var sanırım, bence aydınlatmayı uygun hale getirmeden o kökü barındırmayıp japon akvaryumu olarak ışığı da karartmalarla kullanıp akvaryumu yosundan uzak tutabilirsin.

5. rootnix

rootnix

İsim:
    ferdi irmak

Merhaba arkadaşlar,
    kullandığım armatürün resmi aşağıdaki gibidir.
    bunu modifiye edip floresan takılabilir hale getirebilirim. ama nasıl bir floresan takmalıyım ?
    kaç kelvin ? kaç lumen ?
    armatürün boyutları : 47 cm * 10 cm

teşekkürler.

Sayfayı Paylaş