1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda Kayıt ve Kuşak Nedir~ Ne İşe Yarar?

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 9 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryumda Kayıt ve Kuşak;

  Akvaryumları ister hazır alalım veya ister kendimiz (dıy) olarak yapalım hacmine göre kayıt ve kuşaklarının atılmış olmasına dikkat etmeliyiz. Yahut yapım sırasında gerekli güçlendirmeyi yapmalıyız. Akvaryumlar derinlik çoğaldıkça http://www.akvaryumportali.com/tatli-su-genel-portali/akvaryum-camindaki-esneme-8906.html artar. Bu tarz akvaryumların güvenliği için sadece alttan veya üstten kayıt kuşak eklemek yeterli gelmez. Orantılı olarak cam kalınlığı artırılmalıdır. Ortalama 200 Litre ve 50 cm yüksekliğe sahip bir akvaryumun sadece tabanından kayıt atmak yeterli gelirken üst ortadan artı destek için bir kayıt daha ilave edilebilir. Genel Dıy hesaplamaları için;

  http://www.akvaryumportali.com/diy.php

  Çizimde kayıt ve kuşak türlerini veya şekillerini görebilirsiniz.

  [​IMG]

  Kayıt ve kuşak anlam olarak akvaryum camının esnemeden dolayı silikonlarının açılmamasını ve esnemeden dolayı camın kırılmamasını sağlar. Burada hacme göre kayıt kuşak olarak net düşünceler yazmak yerine 75 ila 100 litre üzeri akvaryumlara bir güvenlik olarak ince kayıt ve kuşak atılmasının doğru olacağını belirtebilirim. Bazı akvaryumlarda aydınlatma çok önemlidir barındırdığı türler itibariyle. Bu tarz akvaryumlarda tamamen cam kalınlığına odaklanarak üstten kayıt atılmayıp alttan kuşaklar veya kayıtlar atılarak imal edilebilir. Ancak cam kalınlığı göre kesinlikle doğru seçimledir.

  http://www.akvaryumportali.com/hacim.php

  [​IMG]

  Bu çizimde üstten ters H şeklinde kayıt atılmasını görüyoruz. Kayıtlar akvaryumun sol ve sağ tarafına kadar devam etmiyor. Filtre hortumları ve diğer bazı aparatların kullanımına engel olmaması hedefleniyor. Bu tarz kayıtlarda tabandan da güçlendirildiğinde oldukça güvenli olacaktır. Genel olarak cam kalınlığının kayıt, kuşak kavramında ihtiyacımızı azaltıp çoğalttığını düşünebiliriz. Cam kalınlığının artması maliyeti artıracaktır ancak mümkün olan en ideal kalınlığı edinmeye çalışmalıyız.

  Sevgiler...

  Akvaryum Portalı - Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu
   
  TencoMelih, DaPhNe ve RuFKaD bunu beğendi.
 2. Toygar NİRON

  Toygar NİRON

  Mesajlar:
  1.364
  Yer:
  İstanbul/Türkiye
  İsim:
  Toygar Niron
  Cevap: Akvaryumda Kayıt ve Kuşak Nedir~ Ne İşe Yarar?

  Merak ettiğim bir konuydu bu.Şahsım adına teşekkür ederim Temel Bey.
   
  Marley Ting bunu beğendi.
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Akvaryumda Kayıt ve Kuşak Nedir~ Ne İşe Yarar?

  Teşekkür ederim Toygar. Hazır akvaryumlarda son zamanlarda üreticiler bu konuda bence gelişti ve güvenliği alıyorlar. Fakat bazı mahalle esnafında çok ince camlardan düşük maliyet adına akvaryumlar görülüyor. Kesinlikle seçimde dikkatli olunmalı.
   
  TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş