1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda Max Balık Sayısı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde GokhanZeybek tarafından 23 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. GokhanZeybek

  GokhanZeybek

  Mesajlar:
  271
  İsim:
  Gokhan Zeybekoğlu
  Merhabalar. 120 litre bir akvaryumda max. yaşayacak lepistes sayısı kaçtır,yani kaç erkek kaç dişi? Birde ben bugün lepistes aldım 2 adet(erkek).Dişilerle uyumu uzun sürermi acaba birde dişi balıklarla hemen çiftleşirmi yoksa uyum olayı beklenirmi yine?
   
 2. wizi_emre

  wizi_emre

  Mesajlar:
  230
  İsim:
  Emre Soycan
  Cevap: Akvaryumda Max Balık Sayısı

  Lepisteslerde pekte uyum süreci görmedim şimdiye kadar. Yani sağlıklı oldukları sürece çiftleşebiliyorlar. Tabi bu benim izlenimim. Fakat 1 erkeğe 3 dişi gelecek şekilde akvaryumunuzu kurarsanız balıklarınızda rahat olur. Bakacağınız balık sayısı kullandığınız filtre ilede alakalı. Ne kullanıyorsunuz acaba ?
   
 3. GokhanZeybek

  GokhanZeybek

  Mesajlar:
  271
  İsim:
  Gokhan Zeybekoğlu
  Cevap: Akvaryumda Max Balık Sayısı

  İç filtre kullanıyorum ben. SOBO 330F kullanıyorum Saatte 600l/h 12w.
   
 4. wizi_emre

  wizi_emre

  Mesajlar:
  230
  İsim:
  Emre Soycan
  Cevap: Akvaryumda Max Balık Sayısı

  Lepistesler hızlı çoğalan balıklar. Birçok yavru verebilirler. Bence 2 erkek 6 dişi ile başlamalısın. İleride yavruları verecek insanlar aramaya başlarsın :)
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Akvaryumda Max Balık Sayısı

  Acemi hobici değilseniz karşılaşacağınız sorunlarla yüzleştiğinizde akvaryuma bir ayar çekmek zor değildir. Örnek olarak kurulumlarda aydınlatma, filtre malzemeleri, elektrik, ısıtma kolayca çözülebilirdir sizin için. Fakat karışıklıklar olabilir akvaryumu suyla doldurup ve hazır olunca canlılar gelmeye başlayınca. Genellikle toplu kombinasyon olan akvaryumda ortaya sıkı bir çözülmesi imkansız sorunlar çıkabilir. Bu sorunlarda forumlardan alacağınız cevap balık boyuna göre olması gereken hacimden girilip uzay hesaplamaları ile size aktarılan çözüm önerilerine yabancı değilsinizdir. Bu kuralları yayınlanmış kitap sayfalarında, web üzerinden sayısız forumdan da takip edebilirsiniz. Bunlar zırvalıktır diyemeyiz elbette çünkü eğer konuyu bilimsel temele oturtursak haklılık payını buluruz...buluruz ama karmaşa içinde de boğulup gideriz çoğu zaman.

  Bu kurallar ne teşkil ediyor ?

  Balık başına gereken litreyi hesaplamaktır temelinde yatan. Genel bir kural ise kuyruk hariç balıkları da erişkin düşünerek boyutunu da hesaplayarak bulunan gerekli litredir.

  Hadi bulalım bakalım ?

  [​IMG]

  Üstteki balığın kuyruğunu da çıkardık, hadi kafasından da kırpalım ve alttaki disk şeklinde ama kısa balık ile uzun balık arasındaki farkı bulalım. :smiley33: Vay anasını değil mi bilimsellik sadece boyu hesaplamış ama genişliği unutmuş.

  Bu kural oldu mu bir efsane. Yok haksızlık etmeyelim ve istisnalar kayideyi bozmaz diyelim ve karizmayı bozmayalım. Balıklarımızın boyutlarında litre hesabı aslında aynı zamanda hareket alanını da ifade etmeli çünkü bu bütün olarak daha doğru bir yaklaşım olur. Nedeni ise nice küçük balık beslenme şekli ile kat kat büyük boyutlu balıklardan daha fazla atık üretebilir. Bunda türe göre yem verme sıklığıda önemlidir. Çünkü nice balık günde 4-5 kez beslenmelidir.

  Balık başına litre yanlış hesap olabilir mi ?

  [​IMG]

  Balık sayımız, balıkların beslenme şekli, ve her ne kadar istisnalar olsa da boyutları bir litre hesabı yapmamızı zorunlu kılar. Her hobici sınırları aşar veya aşanlar fazladır. Ancak sağlıklı bir barındırma için genel kuralları inceleyelim.

  Amazon türlerinden bir kıyaslama:

  140 litre bir Akvaryum (100 * 35 * 40)

  20 Kardinal

  8 Corydoras (Çöpçüler)

  skaler çifti

  1 Crossocheilus siamensis, yani SAE

  Afrika cichlidleri Akvaryumu. Büyük Amerikan cichlidleri saldırganlık boyutuna göre de hesaplanmalı. 200 litre üzerinde su hacimleri genelde daha kabul edilebilirdir ve burada dikkat ederseniz sayı verilmemektedir. Yeni başlayanlar için araştırılması gerekenler var demektir bu tür için.

  Japon Balıkları: Hesaplanması zor bir tür daha ama genel olarak Amazon türlerine benzer.

  Bir örnek vermek gerekirse;

  120 litrelik akvaryum (80 * 40 * 40)

  Bir çift orando

  10 kiraz barbs

  2 Makrakanta

  4 elma salyangozu​

  Konuyu genel olarak ele aldığımızda temelde balık kıçı başı kavramı yanında diğer bazı faktörlerinde etkisinin olduğunu görüyoruz. Ancak balıkların bulundukları ortamı bir hapihaneye çevirmenin pekte bir faydası olmadığını görüyoruz.

  Unutmadan ! Boyuna bakarak eni fazla olan bir balığımız varsa ne yapacağız soruna da yanıt verelim hani farkımız anlaşılsın. :D

  [​IMG]

  Melek balığı veya Discus olarak ele alabiliriz bu tanıma giren balıkları. Çizimde balık boyu belirtildi ve olması gereken hacim de belirtildi. Yani 18 cm bir disk şeklinde balığımız var varsa akvaryum boyutu 50*30*30 olmalıdır.

  [​IMG]

  Eğer bu tarz 4 adet balığımız varsa boyut 100*50*50 olmalıdır. Tabi buna da itiraz eden olursa yazabilecek birşey yok haklısın demek lazım. Unutmamak gereken aslında biraz da her hobicinin kendi akvaryumuna olan ilgisinin balık sayısınında belirleyici olduğudur. Her hobici zaman zaman fazla yükleme yapar bu olağandır ama malesef ! eklemek gerekir ki bir akvaryum sergilendiğinde içinde kaç balık olduğu önemli değildir...içinde nasıl balıklar olduğu önemlidir.

  Balığınız ve yeriniz bol olsun.

  Makalenin tamamı tarafımca www.akvaryumportali.com platformu için hazırlanmış ve yazılmıştır.
   
  METİN SUVAR ve fth-94 bunu beğendi.
 6. GokhanZeybek

  GokhanZeybek

  Mesajlar:
  271
  İsim:
  Gokhan Zeybekoğlu
  Cevap: Akvaryumda Max Balık Sayısı

  Teşekkürler Temel abi.Kafamda bi düşünce oluştu. '' Bir akvaryum sergilendiğinde içinde kaç balık olduğu önemli değildir...içinde nasıl balıklar olduğu önemlidir.'' Bu söz konuyu bitirendi :helalolsun:
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş