1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

akvaryumda neden özel floresan kullanilmali? Beni bir ikna edermisiniz ?

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde keremjan tarafından 7 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem
    Arkadaşlar dün akvaryumun 2 florhasanıda vefat etti :) şimdi bakıyorum burada (almanyada) Akvaryumlar için olan florhasanlar çok pahalı.. Birde normal florhasanlar var onlar çok ucuz. Aradaki farkı anlayamadım.. neden onlar çok pahalıda öbürleri çok ucuz.
    şimdi siz Daylight veya enaz 6000 kelvin olması lazım diyeceksiniz ama internetten (ebay) 3 tlye bulduğum florhasan daylight ve kelvin değeride 6000 idi (satıcının dediğine göre.) diger akvaryum için olan markalıları 30 liradan satıyorlar.. Ben neden normal 3 liralık florhasan kullanmamamız gerektiğini çözemedim.. Beni bir ikna edermisiniz ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Konuya yaklasirken degerlendirmeyi birkac acidan yapmak gerekir. Akvaryum icin uretilen florasanlarin bir cogunun ambalajinda balik ve ya bitki resmi goruruz. Bunun anlami bitkilerin gelisim ihtiyacinin karsilanmasi ve baliklarin diger canlilarin renklerinin gorsel ortaya cikarilmasi icin uretilmis olduklaridir.

Siradan florasanlar ile bunu saglayamazsiniz ve yanlis isiklandirma akvaryumlardaki atik yukune gore bunlarla istenmeyen yosunu tetikler. Fiyatlarinin pahali olusu ise hobi icin satilmasi yaninda bir hobiye uygun uretilmesidir.

Eger ucuza akvaryumda kullanilacak florasan araniyorsa markalari arastirip kelvin, lumen vb degerlerinden uygun olani satin alinabilir. Ornek olarak siradan bir gun isigi florasan esnafta ornek olarak 20 lira ise elektrikcilerin toplandigi istanbul bankalar caddsi gibi yerlerde 9-10 liraya bulunabilir. 3 liraya akvaryuma florasan eklenir eger sari veya donuk beyaz sizin icin sorun yaratmayacaksa.
    Cep mesaj...

3. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem

cevabın için sağol abi.. şimdi birtane floresan buldum.. Markası modeli Osram T8 L 18W/865 LUMILUX Daylight
    Fiyatı uygun.. 6500 k, 1300 lumen, fiyatıda 5 tl... Akvaryum için uygundur diyor satan firma.. ama birdaha bir görüş alayım dedim.. Belki kullanan vardır...

4. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Akvaryumunuzun özelliklerini belirtmemişsiniz,
    T8 18W dediğinize göre 60 cm.boyunda flouresant dan bahsediyoruz.
    Akvaryumunuz bitkili ise,Osram lumilux yerine aynı markanın FLUORA isimli ürününü kullanın.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Osram florasanları ben oldum olası sevemedim. Aslında akvaryuma uyumlu pek bir modeline de rastlamadım desem yalan olmaz.

Sayfayı Paylaş