1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda Nitrat Sorunu

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde sefa tarafından 19 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. sefa

  sefa

  Mesajlar:
  63
  İsim:
  sefa kucuk
  Öncelikle herkese Merhaba..Benim akvaryumumun ölcüleri 120x55x60 ölcülerinde tatlı su akvaryumudur..İcinde 3 adet sarı prenses 3 adet frontoza bulunmakta.Frontozalar geleli 2 ay oldu 1 tanesi biraz buyudu ama diyer ikisi aynı şekilde duruyor yavru halde akvaryumcuya sordum nitratdan buyumez dedi nitrat nedir?Ve nasıl nitratı dusure bilirim.? Stampa sistemi kulanıyorum temizlemek icin..Ve yanık olmuştur dedi bunları nasıl duzelte bilirim ne yapmam lazım..? Şimdiden teşekkür ederim
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sefa Nitrat yemleme ile amonyaktan başlayan yakıcı gazların bakteriler tarafından en az zararlı şekline çevrilmiş halidir. Tatlı su akvaryumlarında Nitrat aslında kurtulması en kolay sorundur. Yavru balıkların büyümesi önündeki önemli engel olduğu da doğrudur. Bu yüzden büyüme aşamasında olan yavruların olduğu akvaryumlara çok sık su değişimleri yapmak gerekir. Tank koşullarına göre haftalık %40, 3 günde bir %20-25 ve günlük %10- ile 20 arasındaki su değişim şekli senin sorununun ortası kalkması demektir.
   
 3. sefa

  sefa

  Mesajlar:
  63
  İsim:
  sefa kucuk
  Teşekkür ederim..Peki yanık kalmış olan balıklarım düzenli su degişimi yapsam düzelirmi acaba?
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yanık kalmış balıkların büyümesi normale göre çok daha yavaş olur ama tamamen durur denemez. Bu yüzden düzelme demeyelim de mümkün olan en iyi şekilde kurtarmak diyelim.

  Tabii nasıl karar verdin yanık kaldıklarına bunu yazışmak gerekir. Kaç cm boyunda aldın ve küçük hacimde mi kaldı, kaldıysa ne kadar kaldı, alındığı yer nasıl bir yerdi vs?
   
 5. sefa

  sefa

  Mesajlar:
  63
  İsim:
  sefa kucuk
  Aldıgım yer adam kendisi balık üretip satan birisi ben 8cm olarak aldım 2 ay oldu alalı 1 tanesinde cok az bir büyüme oldu ama diger 2 sinde hic büyüme olmadı..Yanık kalmış konusunada akvaryumcuyla konuştum büyükbir ihtimalle dedi büyümemesinin başka nedeni yoktur dedi yani.. Ben bu sorunu devamlı yaşıyorum bundan önceki balıklarımdada aynı sorunu yasadımabimdede aynı akvaryum var verdim balıkları ona inanıılmaz derecede büyüdü akvaryumun herşeyi aynı.. Çözemedim neden büyümüyorlar..Buyüzden akvaryumu bile kaldırmayı düşünüyorum..
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Eğer hacim yeterli ise ve sende büyümeyip akvaryumcuda balıklar büyüyor ise Nitrat sorun kaynağı olabilir doğrudur. Akvaryumcular yemlemeyi hobici yapmaz veya yapar ama balık satılan tanklardan devamlı su çıkar ve yenisi eklenir, yani Nitrat genelde az olur.

  Tabii buradaki bilgilerin çok eksik, hacim, filtre sistemin, su değişimini nasıl yaptığın, yemlerin ve yine yemleme şeklin bu konuda kesinlikle masaya yatırılması gereken konular.
   
 7. sefa

  sefa

  Mesajlar:
  63
  İsim:
  sefa kucuk
  hacim derken akvaryum ölcülerim 120x50x60 ölcülerinde balık sayımda fazla degıl 6 adet sadece günde 3 veya 4 ögün yem veriyorum ve haftada birkere su degişimi yapıyorum.. Aynı şartlarda abimde var akvaryum balıkları ona koyuyorum 1 ay sonra inanılmaz derecede büyümüş oluyorlar..
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Peki filtre olarak ne var, kum türü nedir, dekor olarak durum nedir? Fotoğraf da eklersen iyi olacak.
   
 9. sefa

  sefa

  Mesajlar:
  63
  İsim:
  sefa kucuk
  filitre sistemi stampa icinde elyaf.karbon.biyolojik sünger.var kum olarakta mercan kırıgı kumu var dekorda kayalar var ortada icine girip cıkabıldıkleri
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Su değişim eksikliği kalıyor geriye, Nitrat testi yapabilirsin, bu sana fikir verir. Su değişim miktarını artırıp dene bence.
   
 11. sefa

  sefa

  Mesajlar:
  63
  İsim:
  sefa kucuk
  peki arastırmalardan bişey buldum kumun kalınlıgını 8 cm yapın dıyorlar kumun altta kalan kısmında oksijensiz kısmında bakteri olusuyormus buda nitratı önlüyormuş nekadar dogru acaba bu veya böyle bişey varmı?
   
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Dsb sistem diyoruz ona, kısmen doğrudur ama çalışması için katmanlar gerekir. Yani öyle kum doldurma ile olmaz, kalından başlayarak üstte ince kum taneli bir kum katmanı olmalı ve kesinlikle karıştırılmamalı, ciklet türleri yuva için kum taşıyabilir, atabilir, bu da bu sistemi etkiler. Üstte file benzeri bir malzeme ile önlem alınabilir belki. Ben tatlı su akvaryumları için bol oksijenle bekletilmiş sular ile değişimleri daha pratik ve risksiz buluyorum.
   
 13. sefa

  sefa

  Mesajlar:
  63
  İsim:
  sefa kucuk
  Peki teşekkür ederim ilgilendiginiz icin...
   
 14. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.678
  Yer:
  ankara (aydın)
  Ciklet türleri kesinlikle ve kesinlikle bol oksijen olan iyi havalandırılan bir tank severler. Kesinlikle ve kesinlikle de en az iki-üç gün dinlendirilmiş su ile değişim yapın. Filtre malzemelerinden karbonu da çok fazla kullanmayın elyaf ve sünger yeterli gelir karbon gerektiğinde kullanın su değişimleri yeterli gelecektir. Ayrıca filtre temizliğini de akvaryumdan aldığınız su ile yapın çeşme suyu ile yapmayın.
   

Sayfayı Paylaş