1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda Sakal Yosunu Sorunu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde UmomanAhmet tarafından 15 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. UmomanAhmet

UmomanAhmet

İsim:
    Ahmet GÜNGÖR
    Merhabalar sevgili arkadaşlar,forumunuza yeni üyeyim yaklaşık 4-5 gün oldu.Evimde bir akvaryumum var 65 litre ve içersinde canlı doğuran besliyorum.Akvaryumum yaklaşık 20 günlük içersinde bitki olarak 10 kök cabomba ve 13 kök sazım var.Taban olarak 4cm beyaz kuvars var taban konusunda pek bilgili olmadığım için baştan hata ettim.Akvaryumumun arka camında yeşil bir tabaka oluştu ve bu tabakaların üzerinde kıl,tüy gibi uzayan yeşil uzantılar var.Bu yosunları gördüğüm an akvaryumuma vatoz ekledim sorun çok az çözüldü ama şuanki gözlemlerimde yosunların cabombalarıma ve bitkilerede bulaştığını gördüm.Motor olarak lifetech 828 dış filtre kullanıyorum.Aydınlatmam 33 watt 1 adet 18 w daylight 1 adet grolüx 15 watt floresanlarım var.Sorun tam olarak neyden kaynaklandı bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılarımla. . .

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Akvaryumda Sakal Yosunu Sorunu

Öncelikle aramıza hoşgeldin Ahmet.

Bitkili akvaryumlar hakkında çok bilgim yok ama bir yerlerde okumuştum.Sakal yosunun oluşma sebeplerinden birisi yüksek fosfattan kaynaklanması.Sorunun fosfatla alakalı ise su mercimeği ile fosfatı düşürebilirsin.Birde tetra pound.Algofin diye bir ilaç var,kutusunda TREATS 5,000 yazar.Bu ilacıda kullanıyorlar sakal yosunla mücadelede.Tabi daha geniş detayları üstadlarımız verecektir.Bakalım onlar ne diyecek.

3. UmomanAhmet

UmomanAhmet

İsim:
    Ahmet GÜNGÖR

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim :) Evet birde onlardan dinliyelim bu sorunun cevaplarını.Tekrar teşekkürler.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Öncelik ile hoşgeldiniz, Ahmet bey.

Bir kaç soru ile çözüme gitmek gerekiyor.

1) Gün ışığı dediğiniz floresan kaç kelvindir?
    2) Kullanılan floresanlar yeni mi?
    3) Ne sıklık ile su değişimi yaptınız?
    4) Yemlemeyi ne sıklık ile yapıyorsunuz
    5) Kaç adet balığınız mevcut?
    6) Gübreleme yapıyormusunuz?

5. UmomanAhmet

UmomanAhmet

İsim:
    Ahmet GÜNGÖR

Peki;
    1)Kaç kelvin olduğunu bulamadım satın aldığım yerede baktım sitesinden göremedim fakat florasanın üzerinde şunlar yazıyor
    TL-D 18 W SNOW WHİTE EXTREME COOL LİGHT
    2)Evet yeni daha 20 gün oldu alalı.
    3)Haftada bir cuma günleri aynı gün %20 dip çekimi yapıyorum
    4)Yemlemeyi sabah 8 ve akşam 5de 2 defa yapıyorum 1dakikada bitirebilicekleri kadar.
    5)1e 6 d lepistesim ve 2 adet veliferam var ayriyetten 9 tane yavru lepistesim var.
    6)Sıvı gübreleme yapıyorum daha 1 kez uyguladım geçen perşembe,bugün 1 hafta geçtiği için yeniden uygulayacağım.(Sera Florena 50ml)

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Merhaba Ahmet.

Açıkcası kullanmış olduğun floresanı tanımıyorum, nette de bilgiye rastlamadım, kelvin değerleri düşük ise yosun sorunu yapabilir.

Su değişimlerini haftada iki kere %30 civarı yaparsan iyi olur.

Aydınlatmayıda, günde altı saate ayarlaman iyi olur, üç saat açık, 2 saat kapalı, üç saat açık seklinde.

7. UmomanAhmet

UmomanAhmet

İsim:
    Ahmet GÜNGÖR

Markası Philips Dayligt T8- 18 Watt 60 cm Gün Işığı yazıyor.Anladım peki değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Her gün ışığı akvaryumlarda kullanılmıyor maalesef Ahmet. Philips TLD 965 veya 950 kodunu kullanman gerekiyor. Yada Philips Aquarelle.

Heliak bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş