1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

"Akvaryumda Sorun Var Alarmı" Yapılabilir mi???

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Eser tarafından 28 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Merhaba;

Birçok kişiden duyuyoruz ben evde yokken fiş atmış, sigorta yanmış, geri dönüşe birşey sıkışmış vb. ve sistem dönmediği için 1 günden bile kısa sürede bütün canlılar ölüyor :-(

Buna kolay, basit ve ucuz bir alarm yok mu? Mesela öyle bir sistem olsa ki bir şekilde sistemde su dönmeyince cep telefonuna SMS atsa veya çaldırsa? Veya herhangi bir türlü bir alarm verip bizi uyarsa ve biz de mümkünse eve geri dönsek veya birini gönderip baktırsak en azından?

Burası mucidin çok olduğu bir forum, bunu yapmış veya yapabilecek biri vardır belki?

2. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Cevap: "Akvaryumda Sorun Var Alarmı" Yapılabilir mi???

Abi Telefon alarmı ile Yemleme makinasını Çalıştırıyorlarsa Bu Dediğini bi Hayli yaparlar :)

3. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Telefon alarmıyla yem makinesi çalıştıran kim ya? :) Linki var mı okuyayım?

4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Uzun zaman Oldu ben onu göreli Şuanda Okula gidiyorum Montaj işi varda Akşama bulabilrsem link yollarım abi.

5. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Valla ben böyle birşey yaptım şuan ama gizli tutuyorum çünkü açıkçası bu işlerden hiç anlamam ve elim de yatkın değildir ama çirkin mirkin birşey yaptım işte. Bakayım bu işlerden çok iyi anlayan ve becerikli insanların fikirlerini okuduktan sonra benim DIY ımın onların fikirleri yanında rezil olmayacağına kanaat getirirsem paylaşacağım :)

6. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Eser niye rezil olacaksınki,paylaşım için en doğru yerdesin bence.

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Yapım aşamlarıyla beraber bekliyoruz.

+ 1000

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

8. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Benden daha çok rezil olabilecek kimse yoktur :) O kadar acayip sorular sordum ki insanlar beni uzaydan geldi diye bilmiştir :) Burada herkes en uç fikirleri bile tartışıyor takip ettiğin gibi.Oluru varsa "Yapılabilir" oluru yoksa da "Pek mantıklı değil.Ama yine de bir yapıp bakalım..." derler.Burası hakikaten de farklı."Asla olmaz,yapılamaz,imkansız,saçmalık..." gibi söylemlerin yeri olmadı hiç bir zaman.Burada bu tür sıkıntıları yaşamış arkadaşlarımız ile dolu olduğundan herkes herkese destek verir.

Yazmış olduğun fikri bir yerde okumuştum.Su değerleri ve sıcaklığını ofis gibi yerlerden de görebiliyorduk.Ama bu tarz bir alarm sistemini hiç duymamıştım.Yaptığın şey her ne ise bence paylaş.Eksiği varsa illa ki hep birlikte tartışılıp geliştirilebilinir.Bu da hepimize çok büyük bir nimet olur çıkar sonunda.

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Eray +1000 katılıyorum
    Ayrıca Var öyle sistemler,
    Google amca da aquarium controller yazıp aratınca yüzlerce çıkıyor(benim en beğendiğim reef angel, 299 usd ana ünite fiyatı ve android tabanlı cep telefonundan programı ile izleyip müdahele edbiliyorsunuz). Fiyatları yüksek ve yurdumuzda pek bulunmuyor her zamanki gibi.
    Amaç sadece var olmayanı yapmak değil, var olan pahalıyı yada yurtta bulunmayanı herkesin kullanabileceği hale de getirmek.

10. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Kesinlikle.Bence gayet iyi olur.Herkes tutup da o rakamları veremez.Bizde de ne beyinler var.Bu sistem yapılabilir.Ancak maaliyet ne olur onu kestiremiyorum?

11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Bu durumda yardım çığıralım Eray. :)
    Movacıklı nerdesin kardeşim. Uçak sistemleri yapmak kolay, akvaryum sistemine el at asıl sen.

12. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Ben aslında bu forumu mucit forum olarak bildiğimden benim yaptığım şeyin kopyasını vermeden bakalım insanlar ne fikirler yürütecekler diye de bekliyordum :)

Neyse, anlatayım nasıl yaptığımı:

Şimdi ana mantık olarak elektrikler kesilince, geri dönüşe salyangoz vb. birşey kaçıp tıkarsa, sigorta atarsa vb. sistem dönmüyor ya; o zaman akvaryumda su seviyesi bende 2cm kadar düşüyor, ben alarm sistemimi bunu fark etme mantığıyla kurdum. Öncelikle telefon arayan alarm diye birşey aldım Karaköy' den 69 TL ye. İnternette de birçok sitede satılıyor. Pahalıları da var 399TL ye ama ben Çin işi, hem de çok da sorunsuz çalışan birşey aldım, tavsiye ederim. Çok güzel bir alet hırsız vb. için. Bir ana ünite var üstünde telefon gibi tuşları olan. Oraya sırayla araması için 8 tane farklı telefon numarası girip bir de ses kaydı yapabiliyorsunuz "Eve Hırsız Girdi" veya "Akvaryumda Sorun Var" diye. Ana üniteyi adaptörle elektriğe ve de arama yapabilmesi için telefon hattına bağlıyorsunuz. Set içeriğinde 3 tane algılayıcı var, biri radar gibi harekete duyarlı, diğer 2 tanesi kapı-pencereye sabitlenenlerden. Algılayıcıların hepsi pille çalışıyor ve kablosuzlar & ana üniteye sinyal gönderiyorlar. Radar gibi olanı zaten salona taktım hırsız için. Diğer kapı pencereye takılanlar 2 şer parça ve parçaların birinde pil ve devre sistemi var, diğer parça ise sadece mıknatıs. Biri kapı veya pencerenin kasasına, diğeri de açılıp kapanan kanadına takılıyor hırsız için. Hırsız girip de kapıyı açınca bu 2 parça biribirinden ayrılıyor, mıknatıs pilli parça içindeki anahtarı çekmeyi bırakıyor ve devre tamamlanıp ana üniteye sinyal gönderiyor, ana ünite de sizin telefonunuzu arıyor :)

Akvaryuma nasıl uyarladım? Pilli olan parçayı akvaryum tacına kuru bir yere içten monte edip sabitledim. Diğer parça zaten plastik birşey dediğim gibi, elektrik aksamı falan yok, içinde sadece bir mıknatıs var. Onu da pilli olana yapıştırıp suda bıraktım. Su seviyesi düşüp de bu ikisi biribirinden ayrılınca ana ünite benim telefonu arayıp Akvaryumda Sorun Var diyor :)

Güzel mi? Ben bu işlerden hiç anlamam, ancak bu kadarını yapabildim. Daha geliştirebilecek arkadaşlar varsa lütfen buraya yazsınlar; herkes okusun...

Selamlar

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aslında mantık güzel bence de, evet bildiğin su tamamlama ünitesi şamandırası mantığı ile tetikleme yaptırılabilir sump su seviyesi yükseldiği kullanılarak. Bir anlamda sigorta atması ile sump su seviyesi yükselir, arıza yapmasıyla yükselir vb, sonuç olarak akvaryumun su çevrimi en önemli ve hatta acil durumlarda tek önemli olandır. Dolayısı ile sadece çvrimi kontrol altına almak yeterli.

Pilli olmak zorunda değil sistem ama güç kaynağı olanlar için değil, güç kaynağı olmayanlar için pilli alarm kullanılabilir. Bu tarz malzemeler piyasa da bulunabilir, araştıralım bakalım.

14. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Burdayım Bülent abi bu aralar meşhur oldum televizyonları izlediysen beni görmüşsündür. Türk malı ilk eğitim uçağı Hürkuşu yaptık. Ankada bitti yakında teslimatı var. Şu Helikopteride teslim edince güneydoğudaki askerlerimiz rahat edecekler merak etmeyin. Bu arada araya ramazan filan girince benim kafa fazla çalışmaz Ramazandan sonra bir sistem geliştirelim fakat benim evde sabit telefon yok cep telefonuna uyarlı bir sistem düşünmem lazım. Bu arada sistemi sadece sump seviyesi için değilde anatank seviyesi yükselirse onun içinde bir sensör koyabiliriz. Çift koruma olur .

15. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Hürkuş için tebrikler Mustafa Bey.

Elimdeki fazla mıknatıslı olanı da sumpa koyacağım bu akşam. Mıknatıslı algılayıcıların biri eski yerinde durup elektrikler kesilince vb. sistem durunca akvaryumda su seviyesi düşünce çalışacak; diğeri de akvaryumdan geri dönüşe birşey kaçar da tıkanırsa vb. diye sumpta olacak ve sumptaki su seviyesi düşünce çalışacak...Böylece tüm ihtimaller kapatılabilir.

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Birde ülkemizde sık elektirik kesiliyor her kesilişte eve koşarsak oda bizi yorar devre arızaya göre yapıla bilse iyi olur?

17. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Orada işin içine ustalık ve elektrik bilgisi vb. girer. Ben konuyu bu yüzden açtım işte; fikir benden, ilk icraat benden, gerisi ve mükemmelleştirmesi ustalardan :)

18. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Sistemin arama yapan modülü, elektrikle çalışıyorsa zaten elektrik kesilince devre dışı kalır ve alarm gönderemez ;) Ama elektrikler gelince sump ve tanktaki su seviyeleri normale dönene kadar alarm verebilir. Bu sorunuda gecikme devresi ile çözebilirsiniz.

19. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Hayır Hakan Bey, ana ünite elektrikle çalışmıyor. Daha doğrusu, içinde şarjlı pili var ve elektrikte adaptörle takılı durduğu süre içinde sürekli şarj oluyor. Elektrikler gittikten sonra bu pille min 96 saat gidiyormuş kutusunda yazdığına göre. Telefon hattına bağlı olunca zaten arama yapması için elektrik gerekmiyor, telefon hattının elektriği ayrı.

20. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Pilleri çıkarıp sadece adaptörle çalıştırılabilrse elektrik kesintilerinde eve koşma sorunu ortadan kalkar. Fakat zone lardan birini hırsızlığa karşı kullandığınız için oda devre dışı kalır.

Sayfayı Paylaş