1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda Su Bozuldu

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Neverlander tarafından 20 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Arkadaşlar,

Bir felaketle karşı karşıyayım... 135 lt'lik karma canlı doğuran tankımdaki su bozuldu... Akvaryumun içinde heryerde, kütüklerin, bitkilerin, vesaire üzerinde küf hüflerine benzer yapılar var... Koloni halinde... Suda garip bir koku var... Bundan kurtulmak için ne yapmam gerekli?

2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    abi resmi varmı ?

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Kokunun mu?

Hüfleri kastediyorsun heralde ama çıkmazki fotoğrafta...

4. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    tabiiki küf kolonilerini soruyorum :)
    mikofish falan yaramazmı ?

5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Su düzenleyici var ama küfe karşı işe yarar mı bilmiyorum...

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Kanka dış filtreni ne zamandır temizlemiyorsun ? sorun dış filtrenden kaynaklanmış olmasın ? durup dururken bozulmaz ki bu yahu... şimdi çıkmak zorundayım işe gidiyorum.. gelince devam edeceğim...

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    biraz su değişimi yap abi, çeşme suyu ekle belki klor işe yarar huh: en son ne zaman su değişimi yapmıştın su çokmu eski ?

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    En son su değişimini ve filtre temizliğini dün gece yapmıştım.

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Sera filter biostart diye bir ürün buldum... "Akvaryum suyunun biyolojik olarak kendi kendine temizlenmesi, küf tabakasını ve istenmeyen kokuları giderir." deniyor... Bunu kullanan var mı acaba aramızda?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Koku olması amonyak patlaması işaretidir hocam. Yakın dönemde herhangi bir ilaç, vitamin kullandın mı?

Hocam suya bir madde girmeden sözünü ettiğin şeyler asla gerçekleşmez. Su değişiminden başka çözüm aramana gerek yok, sebebi üzerinde duralım bence.

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Temel Hocam galiba nedenini bulduk...

Bu tankta yine dizayn değişimi ve yeni bitki eklemesi yapmıştım... Eklediğim bitkilerin bir kısmı çok uzu süredir akvaryum dışında bir kapta bekliyordu ve eşim bir keresinde kaptan çok kötü bir koku geldiğini söylemişti... Su değişimi yapıp kokuyu engellemiştik ancak kaptaki bitkileri yıkamadık... Heralde bu "meret"ler bitkilerin üzerinde kaldı ve şimdi de akvaryuma taşındı...

Amanonyak kokusunu bilirim Temel Hocam... Acı, keskin bir kokudur... Bu koku onun gibi değil... Daha mayhoş ve keskin olmayan bir koku...

Yabancı bir sitede yenmemiş yem artıklarının neden olabileceği yazıyordu ancak daha yeni dip çekimi ve filtre temizlikleri yaptım... 1 gün bile geçmedi üzerinden... Geriye bir tek yukarıda dediğim gibi bu küflerin o suları bozulan bitkiler ile birlikte gelmiş olması kalıyor...

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bir de birkaç gün önce bu akvaryumdaki çöpçülerin yaklaşık %70'ini üretim amacı ile çıkardım... Acaba bundan da kaynaklanmış olabilir mi? Hani, çöpçüler azalınca (ki geriye küçük boyutta az sayıda çöpç kaldı) yenmemiş yem miktarı mı arttı ve bu küf oluşumunu mu tetikledi?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tabi hocam, yem artıkları tabanda küflenme yapar. Sözünü ettiğin bitkiden gelmesi enteresan geldi bana.

14. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Temel Hocam, bitkiden şimdi emin değilim... Çöpçülşerin sayısının aşırı azalması olabilir gibi sanki... Diğer taraftan akvaryumda ölü bir balık buldum onun üstünde de bu küf oluşumlarından vardı... huh:

15. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Nedeni ölü balık Abdullah Abi,başka birşey arama.Çıkar balığı,havalandırmayı arttır,birşeyi kalmaz akvaryumun.Filtreyi de eğer dış filtreyse son debide çalıştır,iyice akıntı olsun.Balıkları falan çıkarmana gerek yok,1-2 güne birşeyi kalmaz...

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Kanki bahsettiğin oluşum pamukçuk şeklinde mi yani nasıl anlatiyim pamuk yığını gibi mi ? Bana su mantarı gibi geldi bu senin durum.. Bunlar bitki yoluylada taşınabiliyorlar ve bahsettiğin durumda bekleyen bitkilerde bu tarz bir yapılanma olmuş olma ihtimali yüksek.. Çöpçüleri ayırmış olmanla 1-2 günde bu tarz bir değişiklik olmuş olma ihtimali bana % 1 bir ihtimal gibi geliyor.Keza ölü balık olayıda aynı şekilde.. 135 lt'lik bir tank, 1 balık ölüsü ile o hale gelmez. Ama bahsettiğim mantar olayı suda hızla üreyebilir istediğin kadar su değiştir. Aynı zamanda ( göremediğim için birşey diyemiyorum mantar yada küf diye hitap edicem siz 2'sini birmiş düşünün) iyi havalandırılmış sularda yaşayan ve üreyen su küfleride var.Ve bunlar ölen balıklar üzerindede yaşıyorlar.Balık ve bitki ölümlerinede sebep oluyorlar.. Bu tip ölümler yada bitkilerde çürümeler var mı hiç ?

17. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Kanka,

Pamuk gibi evet... O halde bitki ile geldi diyorsun... Ölen bitki yok ama yamulmuş gibi duran bitkiler var... Peki su değişimi ile de geçmezse bu ne yapacağız? Mantar ilacı mı kullanayım?

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Su değişimi yapsanda mantar olaylarını sen benden daha iyi bilirsin hızla ürerler, şimdi tereciye tere satıyor gibi gözükmek istemem.Mantar ilacı tek çözüm gibi geliyor bana ama şimdi şöyle bir durum var.Metilen mavisinin methini çok duydum ama hiç kullanmadım.Denemediğim bir tedavi yöntemini önermek gibi bir adetim yok sadece fikir olarak al ama bana metilen mavisi doğru seçim gibi geliyor.Kullanım alanı senin tankında oluşmamış diğer bir ilaçta contra ichtiyo.. O biliyosun yararlı zararlı tüm bakterileri öldürüyor.. Anatankta ilaç kullanımı anca senin olay gibi durumlarda başgösteriyor işte. Balıkları ayır , tankı sıfırdan kur desem dezenfekte edip o çok daha riskli şu konumda.. Çünki balıklar sıfır bir tanka giricekler biyolojik denge oturmamış olacak , balıkların uyum sorunu baş gösterebilir.Biyolojik denge tankındada zarar görücek ama aklıma başka çare gelmiyor.

Benim önerim metilen mavisinden yana.. Ve tahminimce 1 haftanı alır.Su tazelemesi yapıcaksın ilaç eklemesi yaptıkça ve mantarlaşmanın bittiğine kanaat getirdiğinde aktif karbonlu sağlam bir filtreleme yapmamız gerekiyor.. Yanlışım varsa üstadlarımdan düzeltmelerini rica ediyorum.Bana en mantıklı olanı bu gibi geldi.

19. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Abdullah Hocam,

Geçenlerde 70 litrelik tankımın her şeyini çıkartıp, temizleyip yeni dere kumu ilavesi yapmıştım. Eski halinden kalma sadece bir kaç kök cryptocoryne, iki kök anubias ( biraz büyükler ) ve kütüğüm vardı. Suyun yarısı dinlemiş yarısıda direkt olarak çeşmeden alındı. Gün sonunda sadece anubiasların yapraklarında kahverengimsi ve pamuk gibi bir şeyler vardı. Sizin anlattığınıza benziyordu.

Akvaryumda iç filtre 2 gün çalıştı. Daha sonra balık ekledim.
    Neden kaynaklandı çözemedim ancak birden geldiler ve balıkları ekledikten 4-5 gün sonra bir gecede kayboldular. Yaprakların üzerinde yeşil renk yoktu desem yeridir. Ancak bir gecede ne olduysa bitki çok taze bir görünümdeydi.

Sizin başınıza gelen durumda su değişimi ve filtre temizliğinden sonra kaynaklandığı için bahsetmek istedim. Belki sorun suda olabilir. Ama fikrim yok açıkçası...

20. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Sağolasın kanka... Ben de metilen mavisini düşünmüştüm... Heralde tek çıkar yol o....

Sayfayı Paylaş