1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda su temizliği, filtre sistemleri, akvaryum filtreleri

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde suskunkral_21 tarafından 5 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. suskunkral_21

  suskunkral_21

  Mesajlar:
  94
  İsim:
  Dijvar ışık
  Not:

  İyi niyete teşekkürler Dijvar ancak; Akvaryum portalı'nda alıntı yayınlamak yasaktır. Konu bu yüzden kilitlenmiştir ve bir süre sonra silinecektir.

  -------------------------------------------------------------------

  Akvaryumda su temizliği balıklarınız için hayati önem taşır. Balıklarınızın içinde yaşadığı su iyi bir biçimde temizlenmesi icin akvaryum filtreleri akvaryum ve balık için cok önemlidir.

  Akvaryum filtreleri görev bakımından suyu temizlediği gibi akvaryumunuza akıntı ve oksijende verir. içinde bulunan akvaryum materyalleri vasıtasıyla akvaryumda bulunan hayatın devamını temin eder. içinde bulunan materyaller sayesinde akvaryumda bulunan balıklarınızın sağlığı bu alete bağlıdır.

  Akvaryum filtre çeşitleri ve filtre seçimi:

  Su temizliğinde piyasada bulunan çok çeşitli akvaryum filtreleri mevcuttur. Filtrenizin markası ne olursa olsun, filtre seçimi akvaryumun su hacmine göre seçilmelidir. Akvaryumunuzda kaç litre su varsa akvaryumun performansıda ona uygun olmalıdır.

  Akvaryumunuza filtre seçiminde titiz davranmak zorundasınız, iyi kalitede bir filtre sessiz, enerji bakımından ekonomik ve sağlam olmalıdır. Bu tür akvaryumlar sizin akvaryumunuzu yıllarca berrak ve biyolojik olarak temiz tutar.

  Piyasada bulunan bazı filtre çeşitleri:

  iç filteler
  [​IMG]
  Bu tür filtreler akvaryumunuzun içine yerleştirilir, sistem olarak içerisinde pompa görevi gören seramik gövdeli mıknatıslı pervane bulunur ve filtre kafası mevcuttur.

  Akvaryumda bir çok işlevi aynı zamanda yapar, bu işlevler su temizliği, akıntı verme ve küçük plastik bir hortum aracılıyla akvaryuma hava verir. ic filtrelerin kafa kısmı (filtre motoru) altında bulunan kısımda sünger ve bu bölümlerin içinde bulunan filtre elemanları bulunur.

  Bu filtre elemanları beslediğiniz balık türüne uygun olarakta değiştirilebilir. Bu materyaller sporax, aktiv kömür, bio lifler vb. filtrede bakterileri tutarak tekrar akvaryum suyuna karışmasını önler ve bazı elemanlar suyu iyilestirir. Bu materyaller filtreleme çeşitine göre de değişebilmektedir. Bunlar biyolojik filtreleme, mekanik filtreleme, Adsorpsiyon filtreleme ve kimyasal filtreleme olarak çeşitleri vardır. Ama biz bunların sadece ilk ikisi olan biyolojik ve mekanik filtreleme sistemini sunacağız.
  Dış filitre
  [​IMG]
  Dış filtrelerde, filtreden gelen iki plastik hortum akvaryum içine sokularak yapılan, akvaryumun genelde alt dıs kısmına konulan filtrelerdir. Akvaryumda iki hortum sokularak yapılan bu filtreleme sistemi oldukça kullanışlıdır ve temizliği kolaydır.

  Taban - zemin filtreleri
  [​IMG]
  Taban filtreleri, akvaryumun tabanına yerleştirilen yassı filtrelerdir. çalışma sistemi olarak akvaryum zeminine yerleştirilir ve üzeri akvaryum kum veya çakıl kaplanır, akvaryumda biriken kirleri ve yem artıklarını kendine bağlı olan plastik bir hortum ile emerek suyu iyi bir biçimde filtre eder.

  Avantajları kum veya çakılda oluşmuş bakterileri temizlemesi ve akvaryumdasu dolaşımını iyi yapmasıdır. Dez avantajlari bitkilere zarar verebilir.
   
  grafikdelisi bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş